Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Ryby na grilu: Poradíme, jaké bylinky a marinády jsou nejlepší a jak postupovat
Zdroj: Pixabay, Herm

U ryb platí přísloví "méně je někdy více" dvojnásob. K jejich ochucení opravdu stačí jen málo. Už žádné kupování hotových marinád, máme pro vás několik tipů, jak jednoduše a přesto efektivně okořenit či marinovat ryby.

Koření či marinády umocní chuť grilovaných ryb. Ty jsou na přípravu opravdu skvělé, protože stačí jen malá chvíle pro jejich ochucení a ještě menší na grilování. Provedeme vás základním ochucením ryb, a to jak kořením, tak marinádami

Kořenění ryb s rozmyslem

S kořením se to nesmí přehánět, ryby mají skvělou chuť a je potřeba ji pouze vyzdvihnout, nikoliv přebít.

  • Na ochucení ryb jsou nejlepší čerstvé bylinky, ale dobrou službu vám udělají i ty sušené. Mezi nejpoužívanější patří tymián, rozmarýn, bazalka, ale i petrželová a celerová nať, libeček a pažitka. Nemusíte se však bát použít ani výraznou šalvěj, kopr či koriandr.
  • Skvělým pomocníkem při ochucování ryb je také česnek. Pozor však na jeho množství, i zde platí "méně je někdy více".
  • Při grilování celých ryb je možno do jejich dutiny břišní vložit celý svazek bylinek, které se před podáváním odstraní. Rybu krásně ovoní. Také se k nim často přidávají plátky citronu, které masu dodají svěží chuť.
  • Ryby solte až těsně před grilováním, dřívější osolení by způsobilo nežádoucí pouštění vody z masa a ryba by po ugrilování byla velmi suchá. Soli se nebojte, rybu je třeba prosolit a pokud máte připravenou rybu celou, nasolte ji i zevnitř. Taktéž můžete udělat zářezy v kůži a sůl, klidně i spolu s bylinkami, do zářezů vmasírovat. Ideální je sůl hrubozrnná.
  • Tip 1: V jednoduchosti je krása. Doporučujeme nejjednodušší kombinace k ochucení ryb: stačí jen sůl, trocha bílého pepře, citronová šťáva, případně ještě kmín. Výsledkem je neskutečná lahůdka. Přidávat a různě pozměňovat pak můžete bylinky.

  • Tip 2: Rybu i rošt potřete před začátkem grilování olejem, aby se ryba nepřipekla a vy ji při oddělávání z roštu nepotrhali.

Marinování jen na malou chvíli

Připravená marináda by měla být uložena před použitím na maso alespoň na 30 minut v lednici, aby se chutě ingrediencí propojily. Ryby se pak nenakládají na dlouho, bohatě jim stačí 30 až 40 minut v marinádě.

  • Marinády v žádném případě nemůžeme doporučit kupované. Základem pro dobře připravený pokrm jsou základní suroviny. A navíc, marinády jsou hotové během mžiku.
  • Žádné složitosti, marinády bývají v základu stejné. Použijte kvalitní olivový olej, citronovou či limetkovou šťávu, nejlépe čerstvé bylinky, hrubozrnnou sůl, pepř, případně i kmín. Olej v marinádách lze také vynechat či nahradit bílým vínem.
  • Do marinád se hodí i nakládaný zelený pepř, sterilovaný kopr, prolisovaný česnek nebo čerstvá citronová kůra.
  • Příprava marinád je otázkou několika minut. Nasekejte čerstvé bylinky, případně prolisujte česnek. Poté si připravte olivový olej a šťávu z citronu nebo limetky. Přidejte sůl, pepř, kmín a všechny ingredience smíchejte dohromady. Nechejte marinádu odpočinout přibližně půl hodiny v lednici a pak už jen stačí pořádně osušit rybu a na chvíli ji naložit.
  • Zbytkem marinády můžete ryby potírat během grilování.
  • Tip: Ryby můžete na grilu podložit plátky citronu či limetky. Tím se vyhnete připečení ryb k roštu a jejich maso bude mít svěží nádech právě po citrusech.

Na talíři, těsně před podáváním, nechte na rybě rozpustit plátek másla. Je to delikátní tečka za celou přípravou ryb. Přejeme mnoho úspěchů a pro začátek můžete vyzkoušet například pstruha podle našeho video-receptu. Dobrou chuť.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky