Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Segedínský guláš, kdo by neznal výtečný pokrm, který je původem z Maďarska. Jedinečnou a typickou složkou tohoto guláše je kysané zelí a pokud si vyrábíte své domácí, pak to teprve bude lahodná pochoutka.

V české kuchyni se nachází mnoho variant výtečných gulášů, ale segedínský guláš je přece jen jedinečný a  speciální, a to právě díky přidanému kysanému zelí. Vaří se z vepřového masa, není náročný na přípravu a čas v kuchyni, navíc ho zvládne i začátečník. Pojďte si ho spolu s námi uvařit.

Maďarské opojení

Na segedínský guláš potřebujeme 1 velkou cibuli, 4 stroužky česneku, sádlo, 500 gramů vepřové plece, krkovice či kýty, kmín, 100 gramů smetany na vaření 12%, mletou papriku (sladkou i pálivou), 500 gramů kysaného zelí, sůl, mletý pepř, bobkový list, cukr, 1–2 lžíce hladké mouky a vodu.

  1. Cibuli oloupeme a nakrájíme nadrobno
  2. Česnek oloupeme a nakrájíme na kousky.
  3. Maso očistíme, omyjeme pod tekoucí vodou a nakrájíme na kostky. Vše osolíme a opepříme.
  4. Rozpálíme sádlo a pěkně orestujeme cibuli dorůžova. Pak přidáme maso, česnek a vše společně restujeme.
  5. Jakmile se odpaří veškerá tekutina a zůstane jen tuk, přidáme mletou papriku a kmín. Dobře promícháme a necháme zpěnit. Pak ihned podlijeme vodou.
  6. Přidáme okapané kysané zelí bez nálevu a bobkový list. Vše promícháme a zakryjeme pokličkou. Dusíme asi 30 minut, dokud maso i zelí téměř nezměknou.
  7. V troše vody dokonale rozmícháme hladkou mouku a za stálého míchání guláše přiléváme do hrnce. Vše společně provaříme alespoň 20 minut.
  8. Nakonec přidáme smetanu a krátce vše dovaříme. Guláš ochutnáme a případně dochutíme solí, pepřem a třeba i troškou cukru.

A máme hotovo. Guláš podáváme obvykle s chlebem nebo s knedlíkem. I v tomto případě platí, stejně jako u ostatních gulášů, že druhý den bude ještě lepší. Teď už zbývá jen sezvat rodinu a dívat se, jak všem chutná. 

Další tipy a triky