Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Správné skladování zeleniny je podstatné pro její dlouhou trvanlivost. Každá skupina zeleniny vyžaduje trochu jiné podmínky. Často je správným místem chladný sklep, ale pro tykve to neplatí. Poradíme, jak tykve skladovat, aby vydržely co nejdéle.

Tykve, které mají dlouho vydržet, musí být dobře vyzrálé, jejich slupka by měla být co nejtvrdší (a časem ještě ztvrdne), stopka zaschlá a pevná. Takové tykve je potřeba včas sklidit, určitě před příchodem prvních podzimních mrazíků.  Na sklizeň si vybereme pěkný a slunečný den. Sklízíme je se stopkou dlouhou asi 2–5 cm, stopku nikdy neodlamujeme, protože by se místo mohlo stát vstupní branou infekce.

Jak skladovat tykve

Po sklizni tykve necháme ještě asi týden schnout na suchém a slunném místě. Během té doby ještě "vytvrdnou". Teprve pak je uložíme na vybrané místo. Tímto způsobem skladujeme nejen často pěstované dýně, ale také např. cukety a patizony.

  • Tykvím se dobře daří v chladnější místnosti. Obvykle je skladujeme při pokojové teplotě, ne však u tepelného zdroje, raději volíme např. ložnici, schodiště nebo chodbu
  • Tykve rozložíme, ideální je, pokud jsou v jedné vrstvě a vzájemně se nedotýkají. Budeme tak o nich mít i lepší přehled. 
  • Lepší je skladování v policích než přímo na zemi - zvlášť pokud by se jednalo o podlahu, od které jde vlhko a chlad. Kolem dýní by měl proudit vzduch.
  • Tykve, zvlášť např. hokaido, jsou velmi pěknou podzimní dekorací, proto není až takový problém je někde "vystavit" na odiv.
  • Tykve, které jsou jakkoliv poškozené (třeba i s ulomenou stopkou), spotřebujeme co nejdříve.
  • Vlhké a chladné sklepy se k jejich skladování nehodí, v takovém prostředí tykve dlouho nevydrží a začnou zahnívat nebo plesnivět
  • Skladované tykve je potřeba pravidelně kontrolovat a pokud si všimneme, že je některá poškozená nebo se začíná kazit, co nejdříve ji odstraníme. Kazící se dýni dáme na kompost.
  • Dýně typu Goliáš mají poměrně tenkou slupku a k dlouhému skladování se nehodí, raději z nich brzy uvaříme zelí nebo kompot s ananasovou příchutí. Můžeme je také kandovat.
  • I když dobře vyzrálé cukety (i patizony) dlouho vydrží, později už se nám do jejich přípravy tolik nechce, protože slupka je opravdu tvrdá. Výhodnější je z nich zavčas připravit např. cuketovou pomazánku, která se dá snadno zavařit.

Při dobrém skladování vydrží některé tykve až do jara. Velkou výhodou je, že plody můžeme konzumovat postupně celou zimu. Samy o sobě jsou trvanlivou "konzervou", proto tykve není nutné zavařovat nebo mrazit.

A co dobrého uvařit z dýní? Zřejmě nejoblíbenější je dýňová polévka - s její přípravou vám pomůže následující video.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky