Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Mrkev je zdravá kořenová zelenina oranžové barvy a zemité nasládlé chuti. Hodí se nejen do slaných pokrmů jako je polévka nebo maso, ale dokonale doplní také sladké moučníky, ovocné saláty a dětské přesnídávky.

Moučníky se strouhanou zeleninou jako je mrkev, červená řepa nebo cuketa patří mezi oblíbené dobroty. Zelenina dodává těstu barvu, chuť, vláčnost, svěžest a vitamíny. Mrkev nahradí v korpusech i část cukru, protože je přirozeně sladká.

Jak připravit mrkvový korpus

Očistíme sladkou mrkev, okrájíme jí konce a nastrouháme najemno:

  • Připravíme si suchou směs - 2 hrnky celozrnné mouky, 1 hrnek třtinového cukru, 1 lžíci sody a kdo má rád - mleté ořechy.
  • Do mokré směsi ušleháme 2 celá vejce, přidáme 1 hrnek oleje, nastrouhanou mrkev (0,5-1 kg), citrónovou kůru a špetku skořice.
  • Každou směs smícháme zvlášť a nakonec spojíme. Mlékem doladíme hustotu, která má nejvíce připomínat lívancové těsto.
  • Těsto nalijeme na plech s pečicím papírem nebo do vymazané a vysypané formy, kterou vložíme do horké trouby a pečeme na 180 °C.
  • Povrch korpusu chráníme alobalem před připálením a občas zkusíme špejlí, zda je moučník upečený. 

Jak využít mrkev i v jiných dezertech

Sladkou syrovou i vařenou mrkev můžeme využít i jinde:

  • Strouhaná mrkev byla v minulosti levnou a dostupnou surovinou pro přípravu salátů a svačinek pro děti. Tradičně k ní patřila citrónová nebo pomerančová šťáva s cukrem, ale také strouhaná jablka nebo rozmačkaný banán.
  • Mrkev chutná nejlépe s tvarohem, zakysanou smetanou, jogurtem se šlehačkou nebo s ricottou. Využijeme toho při přípravě sladkých pohárů. Mrkev můžeme smíchat i s čerstvým nebo kompotovaným ovocem.
  • Mrkvové muffinky jsou bezvadnou svačinou na výlety a cestování s dětmi. Nejsou suché, ale naopak vláčné - upečené v papírových košíčcích jsou také hygienicky zabalené a dobře skladovatelné.
  • S mrkví se experimentuje při výrobě mrkvové zeleninové zmrzliny. Mrkev přidáváme do křehkého těsta, jsou vhodné do náplní do šátečků, mohou být součástí dortových krémů a sladkého raw stravování. 
K mrkvovým dezertům se nejvíce hodí lehké smetanové krémy, které vláčnému, ale těžšímu kopusu dodají potřebnou lehkost a svěžest. Pokud použijeme polevu, zvolíme cukrovou s citrónovou šťávou, která chuť mrkve zvýrazní.
 
Pokud vás zaujal některý mrkvový recept, můžete se před jeho vyzkoušením podívat na přípravu výborných mrkvových řezů v našem videu:

Sladké drobečky

Kromě vysokého plechu nebo dortové formy můžeme při pečení použít srnčí hřbet, bábovku nebo chlebíčkovou či muffinovou formu. Vysoký korpus pečeme déle a na nižší teplotu (160 °C). Řešením příliš velkého množství těsta může být pečení dvou korpusů ve dvou formách najednou. Upečený moučník necháme po vyndání z trouby úplně vychladnout, aby se při krájení nesrazil.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky