Jak upéct dokonalé pusinky či laskonky. Z bílků můžete vytvořit opravdové pochoutky
Sněhové cukroví ze šlehaných bílků s cukrem je oblíbená nadýchaná a křupavá sladkost. Z dobře usušeného bílkového pečiva naše babičky dělaly i ozdoby na stromeček – kroužky věšely jako ozdoby a z pusinek sázených před pečením na položenou nit vyráběly sladké řetězy.
Když se řekne sněhové cukroví, ať už jsou to laskonky, pusinky nebo ořechové či mandlové křupinky, vždy je to dobrota. Takzvané bezé (baiser) je podobné, ale méně sladké, často obsahuje malé množství mouky, je měkčí a určené k rychlé spotřebě.
3 způsoby přípravy sněhové hmoty
Bílky necháme ohřát na pokojovou teplotu. Cukr používáme krupicový (pískový). Pak šleháme na tuhý sníh podle tohoto tipu:
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Po zašlehání cukru můžeme do pevného sněhu šetrně vmíchat jemně strouhaný kokos, vanilku, skořici, kakao, potravinářské tekuté barvivo, marmeládu nebo mleté ořechy podle daného receptu. Tato za studena ušlehaná hmota je méně stabilní, měkká a hodí se spíše na zákusky pro rychlou spotřebu jako je bezé, dort Pavlova apod.
Bílkové cukroví
Na povrchu křupavé, uvnitř vláčné – takhle božsky chutná cukroví upečené z bílkového sněhu. Stačí do něj přidat různé přísady, vyhrát si s tvary a budete mít další druhy navíc. Mezi nejznámější jistě… Podívejte se na všechny bílkové cukroví.
Jak hmotu použijeme
Bílkovou hmotou naplníme zdobicí sáček s řezanou trubičkou a na plech vyložený papírem nebo fólií na pečení stříkáme tvary. Na spodní stranu papíru si můžeme tvary předkreslit. Nebo můžeme hmotu sázet pomocí dvou kávových lžiček. Bezé většinou natíráme na plech vyložený papírem na pečení.
Při přípravě laskonek natíráme vyšlehanou hmotu ochucenou kokosem nebo ořechy na šablonu s vyřezanými otvory (prodává se v domácích potřebách). Pak šablonu z plechu opatrně odstraníme.
Jak pečeme
Bezé rolády, štafetky apod (v těstě je mouka) pečeme ve středně vyhřáté troubě jako piškot, tj. 180 °C. Nepečeme dlouho, aby korpus zůstal pružný. Upečený poznáme párátkem nebo špejlí.
Pavlovu pečeme v mírně vyhřáté troubě při asi 130-150 °C. Troubu nesmíme otvírat, pečivo by kleslo. Necháváme ve vypnuté troubě dojít.
Bílkové pečivo vkládáme do trouby vyhřáté na 70-100 °C a spíš sušíme, než pečeme. Pečivo nesmí ztmavnout a suší se, dokud není i po rozlomení uvnitř suché a křupavé. Trvá to i 90 minut podle velikosti tvarů. Pomoci může ventilátor a pootevřená dvířka. Teplotu ale určitě nezvyšujte, tím pečivu spíš uškodíte. Po upečení by bylo uvnitř tahavé jako žvýkačka. Správně usušené poznáte tak, že jde z papíru sloupnout. Hotové a vychladlé pečivo uskladníme v suchu.
Upečené tvary můžete ještě plnit šlehačkou, krémy, marmeládou, zdobit polevami apod.
Komentáře