Guláše často vaříme v situacích, kdy potřebujeme zasytit větší počet strávníků. Velký hrnec s gulášem je jednoduchým řešením pro rodinu i pro návštěvu. Guláše se často připravují z masa, ale mohou být také fazolové, bramborové nebo třeba houbové. Vybere si určitě každý, dokonce i ten, kdo se masu vyhýbá.
Pod názvem guláše se skrývá celá řada chutí a výchozích surovin, můžete si uvařit ten nejběžnější "hospodský", na který při vaření musíte pořádně dohlédnout, výtečný segedín s kysaným zelím, nebo také některý z alternativních gulášů s luštěninami či houbami. Jisté je, že guláše jsou vděčným jídlem do mnoha situací a nejlepší jsou až druhý den po uvaření, když se v nich chutě řádně rozleží.
Klasický bramborový guláš zná snad každý - hodí se jako syté a poměrně rychlé jídlo v situacích, kdy není čas vymýšlet nic složitějšího. Na osmahnutou cibuli přidejte nakrájenou uzeninu a ochuťte řádně paprikou pro pěknou barvu. Pak už jen vařící vodu, nakrájené brambory, česnek a majoránku. Zbývá ještě zahustit a oblíbené levné jídlo můžete servírovat.
Tento guláš se obvykle připravuje s vepřovým masem a je velmi oblíbený, o jeho správnou chuť se postará kysané zelí, které v něm nesmí chybět. I když se nejedná o složité jídlo, naučit se ho dobře uvařit je přece jen tak trochu "kumšt" nejspíš i proto, že výsledný dojem hodně ovlivní použité zelí, a to může chutnat pokaždé trochu jinak (domácí nebo různé druhy kupovaného).
Domácí guláš je potřeba dobře hlídat, aby se nic nepřipálilo a chuť byla tak akorát, ovšem tento recept by se mohl líbit těm, kteří na "hlídání" zrovna nemají čas. Všechny suroviny je totiž potřeba naskládat do pekáče, vložit do předehřáté trouby na jednu hodinu a v žádném případě během pečení troubu neotvírat a pokrm nemíchat.
Fazole jsou další gulášovou alternativou místo masa, jsou navíc levné a výživné. Když použijete fazole z plechovky, které jsou uvedeny v receptu, budete mít uvařeno opravdu vcukuletu. O pěknou barevnost jídla se postará červená kapie, pro ještě lepší chuť přidejte také žampióny.
Další levná varianta guláše s červenou čočkou nadchne i vegetariány, ale pouze pokud vynechají přidanou slaninu. Červená čočka je uvařená velmi rychle a považuje se za dobře stravitelnou luštěninu, vhodnou i pro malé děti. Ovšem tento pokrm je poměrně pikantní, proto se pro naše nejmenší nehodí. Před podáváním guláš ozdobte kopečkem zakysané smetany a doplňte krajícem chleba.
Pokud patříte mezi milovníky hub, v tomto případě žampiónů, tento recept by se vám mohl líbit. Opět se nejedná o nic složitého a vydatné jídlo můžete za chvíli podávat. Chilli mu dá pořádný říz a čerstvá petrželová nať guláš pěkně ozdobí.
Čerstvé lesní houby jsou do kuchyně hotovým pokladem, který obohatí lecjaké jídlo. V tomto receptu jsou důležitým základem - zvlášť hřibovité houby dají guláši výtečnou chuť, ale použijete jednoduše to, co znáte a najdete. Chutné jídlo z darů lesa budete mít uvařené skoro zadarmo. Před podáváním ho ozdobte syrovou cibulí nakrájenou na tenká kolečka.
Klasický hospodský guláš by v našem výčtu neměl chybět, uvařit ho můžete podle následujícího videoreceptu. Nejvhodnějším masem je hovězí kližka a žádné zahuštění moukou není potřeba. Nezapomeňte guláš dobře hlídat, bude se totiž přichytávat, tak ho nesmíte připálit.
Komentáře