Ať už použijeme nudle, kapání, knedlíčky, noky, strouhání, svítek nebo třeba celestýnské nudle, to vše dává našim polévkám jedinečnou chuť a bez nich bychom si na zeleninových nebo masových vývarech zdaleka tolik nepochutnali. Řeč je o zavářkách a vložkách do polévek - a do našeho přehledu jsme vybrali ty nejoblíbenější.
Zavářky polévku dovedou příjemně zahustit - vybereme vždy takovou, která se hodí chutí i vzhledem ke konkrétní polévce. Zavářky můžeme vařit přímo v polévce, což nám ušetří čas, ale také je vařit zvlášť, aby si každý mohl při servírování dát sám. Vývar díky tomu zůstane čirý. Svítek a celestýnské nudle připravujeme vždy zvlášť, do polévky se vkládají až přímo na talíř.
Těstoviny si buď koupíme hotové, což je samozřejmě nejpohodlnější a výběr je veliký, nebo si je pro změnu připravíme sami. A chuť těch domácích je prostě jedinečná, proto alespoň občas stojí za trochu námahy.
Knedlíčky dají našim polévkám sváteční ráz a není divu - jsou pracnější a všem chutnají. Mezi nejoblíbenější patří játrové a drožďové. Ty z droždí si můžeme připravit dopředu a zmrazit, pak je stačí vložit do vroucí polévky a povařit.
Kapání jsme milovali už v polévkách našich maminek a babiček. Je velmi rychlé, snadné na přípravu a vyjde levně. Stačí smíchat vejce s trochou mouky (lze použít jakoukoliv, třeba i špaldovou, nebo dokonce krupici), ochutit a doplnit troškou vody. Lijeme přes vidličku do vroucí polévky a dvě minuty provaříme.
Na strouhání do polévky si nejprve vypracujeme těsto z vajíčka, hrubé mouky a soli. Musí být dostatečně tuhé, pak ho nastrouháme na hrubším struhadle a kousky buď rovnou zavaříme do vroucí polévky, nebo necháme usušit na pozdější využití.
Svítky se pečou zvlášť, buď na pánvi nebo v troubě. Hotový svítek nakrájíme na čtverečky nebo jiné tvary. Necháme je na talíři nebo v misce, aby si každý strávník mohl dát sám po libosti přímo do polévky.
Těsto na nočky lze různými způsoby dochutit. Můžeme použít sušené nebo čerstvé bylinky, koření, nastrouhaný sýr, šunku, lahůdkové droždí Tebi nebo kurkumu. Nočky vykrajujeme lžičkou a vkládáme je do vroucí polévky nebo je uvaříme zvlášť v horké vodě.
Jedná se vlastně o pěkně pokrájené palačinky. Těsto můžeme dochutit oblíbenými bylinkami. Při pečení na pánvi se okraje palačinek lehce zvedají - "svinují". Po upečení je stočíme a krájíme na plátky. Každý strávník si je vkládá sám do polévky.
A ještě bonus na závěr - recept na hráškovou polévku s videonávodem. K hrachové polévce se výborně hodí krutonky z pečiva, které si každý dává přímo na talíř. Krutony se hodí i např. do sváteční rybí polévky.
Komentáře