Tuky a oleje v kuchyni: Poradíme, které použít ke smažení a které raději do salátů
Tuky a oleje nejsou pro naše tělo zlo, v přiměřeném množství mu rozhodně neublíží. Důležité je však brát zřetel na to, jaký typ tuku k čemu používáte. Některé jsou vhodné do studené kuchyně, jiné do kuchyně teplé.
Rozdíl mezi tukem a olejem je vidět na první pohled, při pokojové teplotě má totiž tuk pevný tvar, zatímco olej je kapalný. Je to zapříčiněno poměrem nasycených mastných kyselin v daných tucích a olejích.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Studená nebo teplá kuchyně
Do jaké kuchyně se tuk nebo olej hodí, to záleží na bodu zakouření, což značí teplotu, při které se začínají tuky přepalovat.
- Vysoký bod zakouření mají kokosové, sezamové a řepkové oleje, jsou tedy vhodné ke smažení.
- Nízkým bodem zakouření se vyznačují zpravidla oleje lněné, konopné, dýňové a slunečnicové (slunečnicový lze použít i na lehké restování), proto jsou vhodné do kuchyně studené, tedy do zálivek, salátů nebo do již hotových jídel.
- Avokádové a olivové oleje jsou vhodné pro oba druhy kuchyně podle typu jejich zpracování (rafinované či nerafinované).
- K tepelné úpravě se pak hodí živočišné tuky - vepřové sádlo nebo přepuštěné máslo známé jako ghí.
- Samotné máslo je pak vhodné pouze do studené kuchyně, případně k pečení.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Oleje rafinované a nerafinované
Rostlinné oleje dělíme na rafinované a nerafinované. Rafinované oleje jsou průmyslově zpracované při vysokých teplotách, jsou čiré, řídké a téměř bez chuti. Kvůli tomuto zpracování jsou málo výživově hodnotné. Oproti tomu nerafinované oleje jsou lisovány za studena, jsou hustší a mají typické aroma i chuť. Výživově jsou hodnotné, plné minerálů i vitamínů. Také se jim říká (extra) panenské.
Zdravé tuky samozřejmě nenajdete jen v rostlinných olejích a živočišných tucích, obsahují je i vejce, semínka, ořechy, avokádo, rybí olej nebo kvalitní maso.
Komentáře