Vanilkové rohlíčky: Jsou nestárnoucí vánoční klasikou a receptů na ně je nespočet
Vanilkové rohlíčky patří mezi tradiční vánoční cukroví, které se připravovalo už za dob našich prababiček. Recepty, které najdeme v kuchařkách, mají rozdílné ingredience a postupy pečení, přesto téměř stejnou chuť.
Na otázku kuchařky, jaké má upéct cukroví, se jí v drtivé většině dostane odpovědi - rohlíčky a linecké. Jsou to dva nejoblíbenější druhy cukroví, a proto nesmí na svátečním stole chybět. Vanilkové rohlíčky se přitom pečou podle různých receptů.
Mohlo by vás zajímat
Čím se od sebe liší různé druhy rohlíčků
Rozdílná receptura záleží na rodinných i jinak získaných receptech:
- Mouku na rohlíčky používáme převážně hladkou pšeničnou, ale výjimkou nejsou rohlíčky z polohrubé mouky, z bezlepkové nebo špaldové mouky.
- Rohlíčky s ořechy se pečou nejčastěji, a to z vlašských a lískových ořechů, mandlí, kešu, para ořechů i z pekanů. Rohlíčky bez ořechů ale mohou i alergici.
- Žloutky do těsta patří, pokud je ale vynecháme, nic se nestane - těsto bude po upečení více křehké a při obalování musíme být opatrní. Na bezvaječných rohlíčcích si tak pochutnají i ti, kteří mají omezení ve stravě.
- Máslové těsto má báječnou chuť i vůni, což se nedá říci o cukroví z laciných tuků a jejich náhražek. Babičky přidávaly do rohlíčků také vepřové sádlo.
- Vanilkový cukr můžeme koupit (vanilínovému cukru se však vyhneme) nebo si ho sami vyrobíme ze semínek vanilkového lusku a moučkového cukru.
Jak tvarovat vanilkové rohlíčky
Cukroví má podobu malých rohlíčků nebo půlměsíců z ořechového těsta. Vanilkové rohlíčky se tvarují několika způsoby:
- Ruční tvarování rohlíčků pomocí válečku, vytvořeného vyválením části těsta, nakrájeného na stejně dlouhé kousky, stočených do půlkulatého tvaru.
- Natlačením malých kousků těsta do kovové formičky, ze kterých se každý rohlíček vyklepne na plech - jeden vedle druhého.
- Pomocí silikonové formy (nemusí se vymazávat) nebo sady kovových formiček upečeme mnoho kousků cukroví najednou, což šetří čas.
- Vykrajovátkem ve tvaru rohlíčku (kolečka) či okrajem skleničky vykrájíme tvary rohlíčků, které přeneseme plochým nožem na plech.
Jak dokončit vanilkové rohlíčky
- Křehké rohlíčky musíme obalit v moučkovém cukru s vanilkou hned po vyndání z trouby. Obalujeme je ještě horké - rozpuštěný tuk na sebe cukr dobře nalepí. Na vychladlých rohlíčcích cukr nedrží.
- Někdy stačí rohlíčky jen poprášit cukrem s vanilkou přes jemné čajové sítko nebo ze sypátka na cukr či mouku - vyhneme se velkému množství cukru na jejich povrchu.
- V některých receptech není uvedeno, že se toto cukroví obaluje v cukru - vanilka se přidává do sladkého těsta a upečené rohlíčky se na obou koncích máčí do čokolády nebo se čokoládou ozdobí.
Pro každou kuchařku jsou její vanilkové rohlíčky bezkonkurenčně ty nejlepší. V našem videu se jedním z těchto receptů můžete inspirovat:
Sladké drobečky
Vanilkové rohlíčky se připravují během prvního adventního týdne, aby se pěkně rozležely a zkřehly. Cukroví se dobře připravuje i v dia verzi pro diabetiky, bez ořechů pro alergiky nebo bez lepku pro celiaky. Je opravdu zajímavé, že všechny druhy vanilkových rohlíčků chutnají po másle a vanilce - proto je poznáme i se zavázanýma očima.
Vánoce a vánoční cukroví
Vánoce patří k nejkouzelnějším obdobím v roce a nedomyslitelně k nim patří vůně domácího cukroví.
Zpravidla se začíná perníčky, poté následují zástupci z křehkého těsta – vanilkové rohlíčky, linecké, pracny. Ke konci adventního období přijdou na řadu sněhové pusinky a kokosky. A nakonec dojde řada na nepečené druhy cukroví, jakou jsou vosí hnízda a různé kuličky.
Mohlo by vás zajímat:
Linecké cukroví | Perníčky | Nepečené cukroví | Pracny | Vanilkové rohlíčky | Kokosky | Vosí hnízda
Komentáře