Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Vodnice na zahradě: Pěstování a využití nenáročné zeleniny
Zdroj: Pixabay, Ivabalk

Dnes u nás patří vodnice mezi méně známé druhy zeleniny, nebylo tomu tak ale vždy. Určitě si zaslouží, aby se na ni nezapomínalo, protože pokud se vydaří, její chuť stojí za to. Vodnice rychle roste a vzhledem připomíná ředkve.

Podzemní bulvičky některých druhů zeleniny nezkušený zahrádkář snadno zamění. Podobají se totiž navzájem nejen na pohled, ale i chutí. Jedná se o ředkev, vodnici a tuřín. Nejčastěji dnes pěstujeme populární ředkve, ale ani s dalšími druhy neuděláte chybu. Vodnice má jemnou příjemnou chuť a její bulvičky jsou menší. Pokud ji jednou ochutnáte, rádi se k ní budete vracet.

Jak pěstovat vodnici

Vodnici můžete pěstovat ve více odrůdách, tvary bulviček se mohou mírně odlišovat (kulaté, podlouhlé), povrch je většinou bílý, někdy žlutý, na vrchu může být nafialovělý.

  • Vodnici vyséváme v březnu až dubnu pro letní sklizeň. Dobrou pomocnicí je bílá netkaná textilie, která na jaře urychlí klíčení a růst, pomáhá udržovat vláhu a též poskytne ochranu před dřepčíky, kteří v létě rostliny ohrožují. Chutné bulvy sklízíme od června do července. 
  • Pro pozdní sklizeň vodnici pěstujeme jako následnou plodinu, semena vyséváme v červenci a srpnu. Bílá netkaná textilie chrání výsevy před vysycháním. Bulvy sklízíme od října do listopadu.
  • Pěstování je nenáročné, vodnici vyhovuje mírné počasí, semínka začínají brzy klíčit. Při horku rostliny zasychají a jejich růst stagnuje, nicméně ranní mrazíky (jarní nebo podzimní) vodnici neohrozí.
  • Důležité je včasné vyjednocení mladých rostlin na vzdálenost 10–15 cm dostatečné zavlažování.
  • Vegetační doba je poměrně krátká, některé odrůdy sklízíme již od pátého týdne pěstování. 

Při sklizni z rostlin odstraníme listy, jinak by bulvy velmi rychle vadly. Chuť vodnice je na rozdíl od ředkviček nepálivá, proto velmi příjemná, připomíná kedlubny. Bulvy jsou nejlepší zasyrova po oloupání, buď nakrájené na plátky nebo nastrouhané, vhodné jsou i do salátů. Vodnici můžeme také tepelně upravovat - vařit, přidávat do polévek, grilovat, zapékat.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky