Jak zahustit polévky, zlepšit jejich chuť a zvýšit výživnost? Skvěle je doplní nudle, noky, knedlíčky, kapání, svítky či krutony
Polévky se zavářkami patří mezi zvlášť oblíbené, některé z nich považujeme dokonce za sváteční. Možností, co do polévek zavařit, je mnoho. Ať už použijeme nudle, noky, knedlíčky nebo kapání, polévka bude výborná. Také lze do polévky na talíři přidat svítek, celestýnské nudle či krutony z opečeného pečiva.
Do polévek použijeme buď zavářky nebo vložky. Zavářky obvykle vaříme přímo v polévce - některé jsou velmi jednoduché a rychlé, jiné pracnější. Vložky si nachystáme zvlášť (uvaříme, upečeme nebo usmažíme) a vložíme je až do hotové polévky, případně je dáme do misky, a každý si sám dá na talíř.
Knedlíčky nudle noky
Zavářkami se rozumějí nudle, noky a knedlíčky i různé druhy kapání. Vložkami se myslí například svítky, celestýnské nudle, sedliny a krutonky. Vložky se připravují zvlášť a většinou se nabídnou v… Podívejte se na všechny knedlíčky nudle noky.
Zavářky a vložky do polévek
Každá zavářka dá polévce jinou chuť a když si některou z nich oblíbíme, rádi se k receptu budeme vracet. Mezi nejoblíbenější zavářky do polévek patří nudle, noky, knedlíčky, kapání nebo strouhání. Oblíbené vložky do polévek jsou svítky, celestýnské nudle a krutony.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
1
Těstoviny - nudle
Můžeme si je koupit hotové, nebo si je pro změnu připravit sami. Naše babičky to uměly skvěle. Podle následujících receptů připravíme buď tenké nudličky nebo širší nudle. Můžeme je zavařit rovnou do polévky, ale pokud je uvaříme zvlášť, nerozvaří se a budou chutné, i když polévku budeme ohřívat.
2
Nočky
Nočky lze různými způsoby dochutit (např. bylinkami, kořením, sýrem či šunkou). Vypracujeme hladké hustší těsto, ze kterého malou lžičkou (kterou namáčíme do horké vody nebo polévky) vykrajujeme nočky a zaváříme je buď přímo do polévky, nebo je vaříme zvlášť v horké vodě. Pokud se zkušební kousky rozváří, přidáme do těsta trochu mouky.
3
Knedlíčky
Knedlíčky často považujeme za sváteční zavářku do polévek. Přece jen jsou pracnější a pokud se při vaření oběda nechceme zdržovat připravou a tvarováním např. kvasnicových knedlíčků, můžeme si je nachystat dopředu a zmrazit. Vložíme je až do vroucí polévky a zavaříme.
4
Kapání
Kapání je výbornou možností, jak zahustit polévku. Je hotové během chvilky a polévka s ním chutná moc dobře. Vejce promícháme s trochou mléka nebo vody, přidáme hrubou mouku a posolíme. V hrnku vymícháme řídké těstíčko, které lijeme do polévky přes vidličku. Krátce povaříme.
5
Strouhání
Z vejce, hrubé mouky a trošky soli vypracujeme těsto, které musí být dostatečně tuhé, abychom ho mohli nastrouhat na hrubším struhadle. Po nastrouhání drobné kousky těsta nejprve sušíme, nebo rovnou zaváříme do polévky.
6
Svítky
Svítek upečeme na mírno v troubě. Pokud ho připravujeme z většího množství těsta, upečeme ho na plechu, ale pokud těsta máme méně, stačí nám svítek upéct na pánvi. Svítek po vychladnutí nakrájíme na kostky, nudle nebo jiné tvary. Vkládáme je do hotové polévky.
7
Celestýnské nudle
Celestýnské nudle jsou vlastně pokrájené palačinky, které můžeme ochutit oblíbenými bylinkami např. petrželkou, pažitkou, medvědím česnekem, natí celeru nebo libečku. Po upečení palačinky stočíme a krájíme napříč na proužky, poté je přidáme jako vložku do polévky.
8
Krutony
Jedná se o kostičky z pečiva (např. rohlíky, toustový chléb, obyčejný chléb), které opečeme v troubě nebo na pánvi. Můžeme je ochutit bylinkami nebo rozmačkaným česnekem. Výborně se hodí do hrachové polévky, jsou chutné přidané do česnečky nebo do vánoční rybí polévky. V našich receptech je i návod na cizrnové krutonky.
Komentáře