Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Polévky se zavářkou jsou skvělou volbou, pokud se toužíte cítit plně zasyceni. Ne vždy se daří - i v tomto případě lze chybovat, proto pro vás máme výčet chyb, kterým lze včas předejít a docílit tak chutných zavářek.

Zavářky a vložky do polévek milují malí i velcí strávníci. Zatímco játrovým knedlíčkům neholdují všichni, z ostatních zavářek si vybere každý - ať už milujete nudle, nočky nebo kapání, dejte pozor na časté chyby při jejich použití.

Chyby ve vaření polévkových zavářek

Vyvarujte se následujících chyb, abyste si mohli naplno vychutnávat skvělé polévky s chutnými zavářkami. Vaše snaha nepřijde vniveč a vy budete za mistra v kuchyni.
  1. V případě rýže, krup, ovesných vloček či bulguru přidávaných do polévky dávejte pozor na použité množství, aby polévka nebyla hustá až příliš.
  2. Velikost kapání - tato polévková vložka je typická svými malými rozměry, proto dávejte pozor při přidávání kapání do polévky, příliš velké kusy nejsou chutné.
  3. Také polévkové knedlíčky mají mít menší velikost, zásadní je však i jejich správná příprava - musí mít ideální konzistenci, aby se v polévce nerozpadly.
  4. Játrové knedlíčky mohou zakalit vývar, což je naprosto nežádoucí. Můžete je tak jednoduše uvařit v jiném hrnci a do vývaru je přidat až při servírování.
  5. Těstíčko na polévkové nočky musí být dostatečně husté - z řídkého těsta by se vám nočky v polévce rozpadly a rozvařily na nevzhledné cucky.
  6. Rozvařené nudle v polévce nejsou zrovna reprezentativní, proto je lepší uvařit je zvlášť a do polévky přidávat až těsně před jejím servírováním. Také můžete misku či talíř s uvařenými nudlemi dát na stůl, aby si každý nabral sám.

Jaké zavářky máte v polévkách nejraději? Napište nám do komentářů vaše oblíbené polévky i se zavářkami a inspirujte se videem s názornou přípravou dokonale chutných špenátových knedlíčků, kterými 100% oslníte každého strávníka u stolu:

Komentáře

Další tipy a triky