Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Dítě do jednoho roku začíná ochutnávat stravu dospělých - kojené dítě později než děti krmené umělým mlékem. Po prvním roce mu můžeme začít vařit plnohodnotná dětská jídla, která podporují jeho zdravý vývoj.

Malé dítě dává přednost měkké stravě s malými kousky - chutnají mu kaše, polévky a omáčky, které se učí jíst samo lžičkou. Má rádo sladká a mléčná jídla, ovoce a zeleninu. Už od raného věku mu můžeme vštípit zásady zdravého stravování, kam nepatří cukr, nadbytek soli ani bílá mouka.

1/16

    1 z 16

    Skelná polévka (dětská mrkvová)

    Skelná polévka (dětská mrkvová)

    Mrkev patří mezi první zeleninu, kterou děťátko ochutná - trochu v tom hraje roli i její sladká chuť. Nastrouhanou mrkev orestujeme na másle, přidáme dětskou krupičku nebo mouku a zalijeme vodou nebo zeleninovým vývarem. Pokud máme kousek uvařeného masa, můžeme ho přidat. Nakonec vmícháme vajíčko.

    3 z 16

    Dětská přesnídávka

    Dětská přesnídávka

    Přesnídávka je prvním ovocem, které děti ochutnají. Pro lepší stravitelnost ovoce očistíme a po krátkém provaření rozmixujeme dohladka. Použijeme jakékoliv ovoce bez slupky a pecek - jablka, broskve, meruňky, hrušky nebo jahody. Ovocné pyré můžeme přidat i do kaše nebo do šlehaného tvarohu.

    4 z 16

    Domácí puding

    Domácí puding

    Které dítě si nepochutná na sladkém pudinku? Volíme pudink smetanový nebo vanilkový. Pro nejmenší děti přidáme při vaření více mléka a starším dětem schováme do pudinku dětské piškoty a kousky ovoce. Uvařený pudink nalijeme do skleniček s víčky (aby se neudělal škraloup) a uschováme ho v lednici.

    6 z 16

    Kuskus pro děti - pro nejmenší

    Kuskus pro děti - pro nejmenší

    Místo rýže zvolíme jemný kuskus, který je zdravější a pro děti stravitelnější. Kuskus zalijeme horkou vodou a než nabobtná, orestujeme na kousíčku másla nastrouhanou zeleninu (mrkev, celer, květák, brokolici) a s trochou vody ji podusíme. Omáčku smícháme s kuskusem a necháme děti, aby se s jídlem popraly samy.

    7 z 16

    Mléčný koktejl neboli rychlá snídaně ve sklenici

    Mléčný koktejl neboli rychlá snídaně ve sklenici

    Každé dítě miluje mléčný koktejl, který se dá pít brčkem. Potřebujeme mléko, ovoce (banán, jahody, broskve) a mixér. Pokud není ovoce dost sladké, přisladíme ho medem. Mixujeme tak dlouho, dokud není nápoj napěněný a dokonalé promíchaný. Mnoho maminek šlehá banán miminkům do Sunaru, kterým to moc chutná.

    8 z 16

    Zdravá rajská pro děti s vločkami

    Zdravá rajská pro děti s vločkami

    Všechny děti mají rajskou rádi kvůli červené barvě (a možná kvůli zelené odmítají špenát). Uvaříme ji z oloupaných rajčátek a zahustíme ji vločkami. Maso volíme mleté hovězí, libové vepřové, kuřecí nebo krůtí, které jsou nejstravitelnější. Jako přílohu doporučujeme drobné těstoviny nebo kuskus.

    9 z 16

    Polívčička - výživná pro děti

    Polívčička - výživná pro děti

    Polévka pro malé děti musí být dostatečně vydatná, aby je zasytila - a tak hustá, aby mohly zkoušet najíst se samy bez jejího vylévání ze lžíce. Do polévky využijeme všechny druhy zeleniny, které nastrouháme, podusíme na másle a uvaříme v zeleninovém vývaru. Zahustíme vločkami a přidáme vaječný žloutek na zjemnění.

    10 z 16

    Bramborová kaše s vejcem nejen pro děti

    Bramborová kaše s vejcem nejen pro děti

    Na rozdíl od dospělých stačí dítěti k obědu sytá bramborová kaše zjemněná mlékem a žloutkem. Kaši nemusíme polévat máslem. S pár kousky měkké zeleniny, mrkve či hrášku získá dítě chutný oběd - pokud mu k tomu přidáme najemno pokrájené nebo namleté dušené maso, bude ještě chutnější.

    11 z 16

    Sušenky

    Sušenky Video

    Domácí sušenky mají oproti kupovaným mnoho výhod - neobsahují tolik cukru a mnohdy ani mouky a tuku. Přesto dětem chutnají a maminky je pečou do zásoby jako rychlou svačinku, občerstvení na výlet nebo pohoštění pro maličké hosty. V tom případě se vyplatí koupit speciální vykrajovačky s veselými motivy.

    13 z 16

    Zeleninové příkrmy pro nejmenší

    Zeleninové příkrmy pro nejmenší

    Pro nejmenší děti připravujeme zeleninové příkrmy, které jim dají jiné chuťové vjemy. Zeleninu uvaříme do měkka, rozmixujeme a protřeme sítem, aby v ní nezbyla žádná pevná část, například slupka. Přes počáteční odpor dítěti zelenina zachutná - pokud ne, můžeme ji mírně přisladit.

    14 z 16

    Tvarohový krém s broskvemi

    Tvarohový krém s broskvemi

    Děti jsou zvyklé na mléko, ale na jiné mléčné výrobky musí přecházet postupně. Tvarohové krémy jsou pro ně vhodné - zasytí je doma i na výletě. Šlehaný tvaroh s mlékem nebo smetanou osladíme medem. Starším dětem k němu přidáme dětské piškoty a kousky oblíbeného ovoce.

    15 z 16

    Detská svíčková

    Detská svíčková

    Svíčková omáčka pro děti je plná kořenové zeleniny a smetany. Dítě se klidně obejde bez koření a drahého hovězího masa, bez houskových knedlíků i brusinek. K omáčce mu připravíme kuřecí prsa nebo vepřovou kýtu, těstoviny nebo rýži. Starší děti si knedlík mohou dopřát a mamince ubyde práce.

    16 z 16

    Matlací dort k prvním narozeninám

    Matlací dort k prvním narozeninám

    První narozeniny jsou oslavou dítěte, které má svůj první dort. Ten se připravuje pro všechny hosty, i když má dětský motiv - proto je vhodné připravit matlací dortík pro focení a první ochutnání sladkého moučníku malým oslavencem. Volíme lehké piškotové těsto, šlehačkový nebo tvarohový krém a ovoce.

1/16

Komentáře

Další tipy a triky

Naposledy jste si prohlédli