Jak naložit zeleninu do soli? Naučte se levný, jednoduchý a osvědčený postup
Nakládání zeleniny do soli představuje velmi snadný a rychlý způsob konzervace, při kterém se zelenina nekazí a je poměrně trvanlivá. V chladném a suchém prostředí vydrží až do další sezóny. Použití je univerzální, v závislosti na použité zelenině.
Zelenina naložená v soli se připravuje velmi snadno - očištěnou kvalitní zeleninu zpracujeme nadrobno, smícháme se solí a po krátkém odležení pěchujeme do skleniček. Zavařování je zbytečné. Skleničky uložíme a zeleninu používáme k dochucování různých jídel. Pokrmy často není potřeba dosolovat, protože zelenina je slaná sama o sobě.
Jak naložit zeleninu do soli
Ještě jste tento postup nevyzkoušeli? Jeho jednoduchost vás jistě nadchne.
- Jakou zeleninu použít? Pokud je zelenina určená do polévek, volíme odpovídající kombinaci, pokud je určená k dochucování gulášů a pomazánek, sáhneme po trochu jiné směsi. Zpracovat lze buď pouze jediný druh zeleniny (např. kopr nebo petržel) nebo vhodně zkombinovanou směs.
- Zdravou a kvalitní zeleninu omyjeme a očistíme, zbavíme ji slupek a částí, které se k jídlu nehodí.
- Poté ji rozmělníme nadrobno - můžeme ji nastrouhat, nakrájet nebo také rozmixovat, záleží na nás, jaký postup zvolíme, ale jisté je, že využití elektrických přístrojů nám práci velmi usnadní.
- Připravenou zeleninu smícháme se solí. Obvyklý a osvědčený poměr je dát na 4–5 kg zeleniny 1 kg soli.
- Zeleninu se solí necháme odležet (asi hodinu než pustí šťávu) a pak ji začneme pěchovat do skleniček. Nejvhodnější jsou malé skleničky se šroubovacím uzávěrem (např. od dětské výživy). Skleničky by měly být předem vypařené a vychladlé, k pěchování obsahu využijeme nálevku (k tomuto účelu určenou). Okraje po naplnění očistíme (pokud je potřeba) a víčka uzavřeme. Pozor, nezavařujeme - směs není potřeba tepelně upravovat.
- Skleničky uložíme na suché a chladné místo, skladování v ledničce je zbytečné.
- Zeleninu využijeme podobně jako kupovanou vegetu - dáváme ji do polévek, omáček, pomazánek, karbanátků, zapékaných pokrmů a dalších jídel. Skleničky po otevření skladujeme v ledničce a obsah brzy spotřebujeme.
Oblíbené zeleninové směsi
Naše maminky a babičky znaly osvědčené kombinace, ale pokud dodržíte vhodný poměr zeleniny a soli, nebojte se trochu experimentovat a používat svou oblíbenou zeleninu. Nechte se inspirovat:
- 1 kg mrkve, 1 kg petržele, 1 kg celeru, 1 kg póru a 1 kg soli
- Část zeleniny z předchozí kombinace lze vyměnit za čerstvé natě (petržel, celer), listy kapusty, květák, celer (bulvy) a rajčata. - Poměr zeleniny a soli je potřeba zachovat.
- 1 kg paprik, 1 kg rajčat (neměla by být příliš vodnatá), 1 kg cibule, 20 dkg česneku, 400 g soli
- 1 kg červených kapií, 25 dkg soli
- 1,5 kg rajčat, 30 dkg oloupaného česneku, 50 g soli
- 1 kg kopru (nebo jiné naťové zeleniny), 300 g soli
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Do zeleninových směsí zpracujeme zeleninu sklizenou z vlastní zahrady, kvalitní a zdravou. Kromě zeleniny je potřeba pouze sůl. Ukládání do soli vyjde velmi levně, zelenina se nekazí a představuje výbornou alternativu k dochucování jídel.
Komentáře