Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Indická kuchyně – recepty s dokonalou souhrou chutí

Indická kuchyně – recepty s dokonalou souhrou chutí

Když se řekne indická kuchyně, většina z nás si asi představí silně kořeněné, pikantní až pálivé jídlo. Je to sice zjednodušené, ale platí to – indická gastronomie je postavena na mixech koření a dalších dochucovadel. Díky tomu se v ní nemusí používat tolik soli a přesto chutná výtečně.

Indická kuchyně je značně ovlivněna filozofií i náboženstvím. Ajurvédské učení dělí suroviny pro výrobu jídla do dvanácti skupiny, od základních potravin, jako jsou obiloviny a luštěniny, až po koření a bylinky. Hinduisté například nikdy nejedí hovězí. V zemi žije také mnoho muslimů, kteří zase nesmí vepřové. Mnoho Indů volí vegetariánskou stravu a právě k ní se přikládní i řada indických křesťanů. Zatímco na jihu státu se více jí rýže, brambory a sladkosti, na severu mají v oblibě sýry a různé plněné taštičky. Typické placky, luštěniny a omáčky jedí především ve středí a západní Indii.

Společný ovšem je způsob stolování, ačkoliv se liší doba hlavního jídla dne. Pro většinu země je to oběd, ale na jihu čekají až po setmění kvůli horkému počasí. Indové tradičně jedí pravou rukou, často za pomoci kousku placky, do něhož si nabírají polévky nebo omáčky. Je totiž zvykem servírovat jídla ve velkých nádobách a jednotliví strávníci u stolu si z nich sami odebírají podle chuti. Místo nádobí se používají banánové listy, které se posléze zahodí. Na stole jsou téměř vždy různá dochucovadla – třeba čatní nebo rajta, jogurtový dip se zeleninou. Po jídle se téměř vždy podává čaj, jako dezert slouží nejčastěji ovoce.

Více

1 2 3 9