Skladatel Beethoven musel mít kávu přesně ze šedesáti zrn a nikdy neodolal pečeným ptákům s hroznovou nádivkou na jalovci
27. 10. 2023 Historie a zajímavosti
Hudební skladatel Ludwig van Beethoven se od patnácti let potýkal s postupnou ztrátou sluchu a jeho pracovní život v prvních letech narušovaly finanční problémy. Autor Ódy na radost měl jako každý génius zvláštní stravovací návyky.
Káva ze 60 zrn a polévky
Ludwig van Beethoven byl zvyklý brzy ráno vstávat, proto den začínal silnou kávou. Tu mu vařily hospodyně, protože žádná známost s mladými dámami skladateli nevydržela a on se nikdy neoženil. Již zmíněná ranní káva musela být připravena přesně z 60 čerstvě umletých zrn!
Celkem chaotický život umělce měl několik pevných bodů. Jedním z nich byla již zmíněné přesné množství kávy. Dalším bodem byly polévky. Ty musel mít každý den. Dokonce říkal, že „Dobrou polévku může udělat jen ten, kdo má čisté srdce“.
Mohlo by vás zajímat
Polévka s dvanácti vejci
Ludwig van Beethoven si tedy dával dost dobrý pozor na to, jakou polévku jí. Nejraději měl chlebovou polévku s čerstvými vejci. Říká se, že snědl 12 vajec rozklepnutých do vroucí polévky. Miloval také nudlovou polévku.
Protože Beethoven téměř denně chodil na dlouhé procházky, aby „pročistil“ hlavu, často si zašel do některé z vídeňských restaurací. Lákaly ho ty menší s domácí atmosférou, které nabízely právě různé polévky, jednoduchá jídla a levné víno. Dobré jídlo Beethoven totiž rád zapíjel vínem a vodou, pivo nemusel.
Mohlo by vás zajímat
Těstoviny se sýrem a ryby s bramborem
Skladatel měl mlsný jazýček a rád si dopřával i kulinární zážitky. Nikdy neodolal těstovinám se sýrem. Nepřipravovaly se z makaronů, ale ze špaget, které se přelily máslem a zasypaly strouhaným parmazánem.
Pečená nebo lehce osmažená treska s vařeným bramborem patřila mezi stálice umělcova jídelníčku.
Mohlo by vás zajímat
Drozd nebo kvíčala na jalovci
Ačkoli Ludwig van Beethoven dával přednost rybám před masem, jednu gastronomickou specialitu, dnes zakázanou, si čas od času dal. Šlo o tzv. Krammetsvogel neboli pečeni z jeřába polního, ale mohl to být i drozd nebo kvíčala.
Lovili se jen takoví ptáci, kteří měli možnost hodně konzumovat jalovec, jeřabiny nebo hrozny. Ti měli nejchutnější maso. Pekli se pak jen na jalovci, plnění hrozny a obalení plátky slaniny. Nic jiného se nepřidávalo, aby se nepotlačila jejich specifická chuť.
Mohlo by vás zajímat
Přejedl se rybami?!
V posledních letech se podařilo zjistit z analýzy dochovaných Beethovenových vlasů (ustřihli je jeho obdivovatelé před pohřbem), že skladatel zemřel na otravu olovem. Okamžitě se vyrojily spekulace, že díky své lásce k rybímu masu se otrávil kontaminovanými rybami z Dunaje.
Daleko pravděpodobnější se zdá vysvětlení, že po břišní punkci, kterou mu provedl jeho lékař kvůli nadměrnému otoku břicha, se rána ošetřila solemi olova. To zhoršilo skladatelovu cirhózu jater a urychlilo smrt.
Náš tip: Pro ty, co mají rádi ryby stejně jako geniální skladatel, tu máme videorecept na šťavnaté rybí filé.
Zdroje informací:
popularbeethoven.com: What were Beethoven’s favorite dishes?
kultur-online.net: Krammetsvogel und Fettammer
finedininglovers.com: Dining with Ludwig Van Beethoven
science.org: Beethoven Dead From Lead?
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Charles Darwin předsedal Klubu žroutů a miloval „divná jídla“: Mimo jiné snědl pásovce nebo sovu a vypil želví moč
Historie kaváren v Orientu i v Evropě: První šálky tmavého moku chutnaly jako saze a podávaly se zásadně s cukrem a kořením
Skladování tykví: Vyvarujte se chladného a vlhkého sklepa. Tykve potřebují něco jiného
Přečtěte si Zobrazit více
Vynikající išlské dortíčky podle Sandtnerky: Tradiční cukroví jako od babičky voní kakaem, skořicí a rumem
Jídelní rozmary slavných: W. A. Mozart začínal den horkou čokoládou a miloval smažené játrové knedlíčky podle tohoto receptu
Na Vánoce patří vaječňák: Nejlepší je z kvalitního rumu a smetany. Pravá vanilka z něj udělá delikatesu