Křupavá pivní sláma. Hranolky z chleba jsou vynikající levnou a rychlou chuťovkou a báječné jsou nejen k pivu
14. 1. 2025 Vaření
Honí vás vždy večer u televize mlsná na nějaké slané křupání? Pokud vám došly zásoby chipsů či různých krekrů, připravte si chlebovou slámu. Tyto jednoduché chlebové hranolky chutnají naprosto skvěle. A s nějakým dipem jsou ideálním pohoštěním pro návštěvu, když jiné dobroty došly.
Topinky jako hranolky
Název pivní sláma by možná mohl evokovat nějaký jiný pokrm, ve skutečnosti ale jde o variaci na obyčejné topinky. Základem je tedy chleba, rozdíl je jen ve tvaru, neboť pečivo se v tomto případě nekrájí na krajíčky jako u klasických topinek, ale na proužky, zkrátka na hranolky.
Ty se pak smaží na pánvi ve vrstvě oleje nebo sádla jako normální topinky a podávají s různými dipy. Jednoduše si je ale můžete udělat i trochu dietnější – hranolky pak stačí opéct na pánvi jen tak nasucho. V každém případě jde o ideální způsob, jak využít zbytky starého chleba a proměnit je ještě v dobrotu, kterou oceníte jako občerstvení k nějakému drinku.
Mohlo by vás zajímat
Snadná svačinka původem z Pobaltí
Pivní sláma je klasickou hospodskou specialitou, na kterou ale narazíte spíš na Moravě. Údajně se zrodila před pár lety v brněnských pivnicích hlavně v těch levných studentských, kde je stále velmi oblíbená.
Tato levná křupavá pochoutka má však svůj zahraniční předobraz známý jako kepta duona. Jde o tradiční snack – drobnou a velmi oblíbenou svačinku původem z Litvy. Narazit však na ni ale můžete v celém Pobaltí, tedy v Litvě, Lotyšsku a Estonsku (a dokonce i v sousedních zemích, jako je Rusko).
Mohlo by vás zajímat
Hranolky z černého chleba
V těchto zemích se připravuje z místního hodně tmavého (černého) chleba, který se nakrájí na proužky nebo kousky velikosti sousta a potře se velkým množstvím česneku. Pak se smaží se v oleji dokřupava a podává se buď samotný, nebo ještě s česnekovou majonézou.
Oblíbená je i verze posypaná nastrouhaným sýrem. Toto občerstvení se běžně podává v místních barech a hospodách a často se k němu podává pivo nebo gira neboli kvas – tradiční litevský nealkoholický nápoj vyrobený rovněž z celozrnného žitného chleba.
V Pobaltí je kepta duona populární natolik, že se prodává i již hotová v obchodech jako běžné chipsy, navíc by se dalo říct, že kepta duona je téměř litevský národním jídlem, jehož obrázky se dokonce dostaly na trička nebo na zástěry.
Mohlo by vás zajímat
Recept na pivní slámu
U nás se na hranolky používá klasický chleba a chuťovce se říká pivní sláma, neboť se podává k pivu a je suchá jako sláma. Podává se obvykle s česnekovým dipem, ale výborně chutná i s pikantní rajčatovou salsou, barbecue omáčkou či s dalšími ochucenými omáčkami.
Příprava této pochoutky je, jak lze očekávat, velmi jednoduchá. Jen si dejte pozor, jde o poměrně návykovou dobrotu, která zmizí ze stolu velmi rychle. A jak tedy na ni?
Budete potřebovat: klasický chléb (můžete ale použít i ten tmavý žitný), česnek podle chuti a olej na smažení.
- Položte několik plátků chleba na plech nebo prkénko a nechte je trochu oschnout – stačí několik hodin, ještě lépe přes noc. Plátky chleba pak potřete stroužkem česneku,
- Chléb nakrájejte nožem na proužky asi 1 cm široké a 5 cm dlouhé. Oloupejte několik stroužků česneku a trochu je rozmáčkněte. Na pánev nalijte dostatek oleje, vhoďte do něj česnek a pomalu olej zahřívejte, aby se česnek nespálil, ale jen olej ochutil. Když začne česnek hnědnout, vyjměte jej.
- Pak zvyšte teplotu, jakmile olej dosáhne přibližně 180 °C, opatrně do něj přidejte chléb, promíchejte, aby se obalil důkladně v oleji a smažte jej asi pět až deset minut, nebo dokud neztmavne a nebude křupavý.
- Chlebové hranolky pak vyjměte oleje a nechte okapat na papírové utěrce. Okamžitě je posypte solí a před podáváním je nechte asi pět minut vychladnout. Podávejte nejlépe s česnekovou omáčkou.
Náš tip: K pivní slámě se výborně hodí i tatarská omáčka. Tu domácí si můžete připravit podle našeho video receptu.
Nofrillskitchen.com: Kepta Duona Recipe: Baltic Fried Black Bread
Tasteatlas.com: Kepta duona
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat