Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Koláč kynutý litý s ovocem

Hodnocení receptu je 4,7 (22×)

Ohodnotit

Ohodnoťte recept

Nadja Nadja

Snadný

Doba přípravy 130 min Doba přípravy: 90 min Doba tepelné úpravy: 40 min včetně doby kynutí

130 min (90 min příprava + 40 min tepelná úprava, včetně doby kynutí)

Kynuté těsto ve spojení s ovocem je dokonalost sama. Podle tohoto receptu je těsto řidší, snadno se s ním pracuje a koláč je krásně nadýchaný. Ať už s kyselkavou rebarborou, nebo se sladkými švestkami, koláč je výborný.

Suroviny pro 1 plech

1plech

Nahlásit chybu v receptu

Naše kuchařky
právě v prodeji

Do obchodu

Nutriční hodnoty

Hodnoty jsou přibližné

Energie9 862 kJ /
2 357 kcal
Bílkoviny47,65 g
Tuky90,24 g
Vláknina10,60 g
Cholesterol 564 mg
Sodík 531 mg
Sůl1,30 g
Sacharidy333,29 g

Zobrazit všechny hodnoty

Postup přípravy

Krok 1: Pekáč s vyšším okrajem vymažeme tukem a vysypeme hrubou moukou nebo strouhankou. Krok 2: Do mísy nasypeme mouku a uděláme do ní důlek. Do důlku rozdrobíme droždí, přidáme cukr, zalijeme trochou vlažného mléka a necháme vzejít kvásek. Krok 3: Přidáme zbylé mléko, žloutky, sůl, rozpuštěné a vychladlé máslo a vypracujeme řidší těsto (aby se dalo vylít na pekáč) a přikryté necháme vykynout. Krok 4: Těsto promícháme, vlijeme do pekáče a ještě necháme chvíli kynout. Potom poklademe ovocem a posypeme žmolenkou. Krok 5: Žmolenka: v kastrůlku rozpustíme máslo, sundáme z ohně, vmícháme cukr a po jeho rozpuštění lžičkou postupně vmícháváme potřebné množství mouky, dokud se nezačnou dělat žmolky. Krok 6: Pečeme v troubě předehřáté na 180-190 °C do zrůžovění okrajů, přibližně 40 minut. Správně upečený koláč kontrolujeme špejlí, zapíchneme ji do těsta a po vytažení musí být suchá.

TIP: Nejlepší švestkové koláče

Zveřejněno 24. 3. 2010

Poznámka autorky Nadja

* Pokud těsto nejprve poprášíme lehce moukou a pak klademe ovoce, nezapadne do těsta.

* Můžeme použít rebarboru - řapíky oloupeme, nakrájíme na kousky, poklademe na těsto, pak sypeme cukrem se skořicí.

* Nebo půlené švestky - na těsto dáváme slupkou dolů, sypeme žmolenkou.

* Také je dobré švestky posypat mletým mákem s cukrem a skořicí.

* Nebo mákem s cukrem a skořicí posypeme těsto, na něj naskládáme švestky a posypeme žmolenkou.

* Můžeme použít i jakékoliv jiné ovoce.

Moje poznámka

Přidat poznámku

Moje poznámka

TopRecepty.cz

Koláč kynutý litý s ovocem

Aktuální verzi receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:

https://rcpt.cz/OgGQ

Moje poznámka

TopRecepty.cz

Koláč kynutý litý s ovocem

Aktuální verzi receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:

https://rcpt.cz/OgGQ

Marie

Náhodný recept

Další náhodné recepty

Nejnovější recepty

Další recepty

Komentáře (28)

Marie Svarcova: jj, kdo má rád mák, tak určitě <3

:-)<3:yes: s mákem a švestkami je nejlepší :yes::-K

;-) janatka: jsem ráda, že jsi koláč vyzkoušela a že chutnal. S meruňkama musel být výborný. Na slíbené foto se budu těšit.
U nás se vždy dělal se švestkama (pod ně někdy přišel mák) - z jiného ovoce jsme dělali bublaninu. <3

Upečeno s meruňkami pod které jsem dala náplň ze zbytku žervé, zakysanky.;-) Moc dobré, nějak jsem nestihla fotku, tak příště.

ivulinka: Ivanko, děkuji za hezké foto a jsem ráda, že koláč chutnal. S višněma musel být zvláště dobrý, pěkně nakyslý (kyselky miluji).

Nadi, dnes jsem pekla lívanec podle tvého receptu, moc často ho nepeču, ale chtěla jsem změnu. Vypeckovala jsem na něho zavařené višně. Je moc dobrý, spěchám s pochvalou, s fotkou a s poděkováním za recept:-K:-8;-)

Blanka, Hellzdenka: děkuji a jsem ráda, že se dílo podařilo a koláč chutnal.;-)

No a bod samozřejmě dávám!:yes:

Hellzdenka 25. 7. 2015 13:50
Koláč jsem dělala z 1,5 množství - atypický větší plech - meruně na střídačku s jahůdkama, je opravdu výborný, do těsta jsem přidala trochu muškátového květu drceného, nic nezkazí, buchtu pěkně ovoní. Špetku, ne hrst. Metlila jsem el. metličkami.

Výborný koláč a přitom jednoduchý recept, budu používat dál::yes::yes::-)):-)).Dělala jsem ho se švestkami.:-p. Díky Naďo!:-Ktoprecepty.cz

jdu do něj:yes:;-):-p už ted' tu slintám :-D:-D posílám bodíky:yes::yes::yes::-K

Ivet: ;-) tak jsem zvážila, pak odměřila a doplnila do receptu - :-O mouky je cca 4 dl, cukru necelá půldecka nebo také 5 lžiček, ale každá lžička je jinak velká. Ale cukru si můžeš dát podle vlastní chuti. Droždí = u nás půlka kostky. Kostka tuku je 250 g - polovina 125 g a 80 g jsou asi 2/3 z té poloviny.
Doufám, že takto to stačí. Ať se Ti zadaří a dobrou chuť.:-K

Ráda bych zkusila váš nízký kynutý koláč, ale jde o to, že nemám přístup k váze. Nebyl by možný alespoň hrubý hrníčkový odhad? Jsem v Norsku a ráda bych něco tradičně českého pro moje zahraniční studenty ze všech koutů světa :-) Děkuji.

Jiřička: Můžu vám napsat přesný recept na litou bublaninu.. Dáváme na ní třeba jablka, třešně,rybíz, maliny,a výborná je i s meruňkami. Takže: 0,5l mléka, 6 vrchovatých lžic hladké mouky, 2 lžíce cukru, 2 vejce a špetka soli. Vše smíchat, mezitím dejte do trouby plech s kusem másla,to se rozpustí a trosku seškvaří, na to nalijte tekuté těsto a na to naházejte ovoce. Peče se to tak dlouho až začnou okraje hnědnout.. potom to sypeme skořicí a vanilkovým cukrem.. a jíme to lžící přímo z plechu. Výborný oběd :) nebo sváča ;-)

Jani, děkuji za krásnou fotku. Třešinky já miluji, hned bych si je dala, ale nejraději jen tak, bez koláče.

Načíst další komentáře (13)

Tématické fráze:
lité kynuté těsto, litý kynutý koláč, kynutý lívanec na plech, kynutý koláč, litá kynutá buchta, kynuté těsto lité na koláč, litý koláč s ovocem, kynutá litá buchta, kynutý koláč s třesněmi, litá buchta s ovocem, kynutý litý koláč, kynutá buchta se třešněmi, kynutá bublanina, litá buchta s merunkami, kynutá buchta s třešněmi, kynuté těsto lité, kynute lite těsto, lity kolac, kynutá bublanina s drobenkou, kynutý lívanec

Suroviny:
mouka polohrubá, droždí čerstvé, cukr, mléko, žloutek, máslo, sůl, ovoce, tuk, mouka hrubá, máslo, cukr, mouka hrubá

Naposledy jste si prohlédli

Přidat fotografie receptu