Den karamelu
Národní den
Kdo by neznal a nemiloval tento zlatavý sladký poklad zvaný karamel, který má svůj den 5. dubna. Čokoládě v oblíbenosti zdatně konkuruje a vyrobit jej je velmi snadné, vzniká totiž zkaramelizováním cukru.
Karamel je opravdová lahůdka, která má několik podob: tekutý jako náplň do sladkostí, nebo tuhý v podobě karamelek. Původ karamelu však není úplně znám. Jednou z možných teorií je, že byl objeven v arabském světě, kde zkoušeli kolem roku 1000 n.l. rozpustit cukr ve vroucí vodě a vznikla tak tvrdá forma karamelu. Další teorií je objevení až v 17. století americkými osadníky. Jisté ale je, že cukráři postupem času z tvrdých karamelek vykouzlili přidáním smetany a mléka lahodné měkké karamelky, jaké známe dnes. Později ve 20. století vznikla ve Francii velmi oblíbená příchuť moučníků a zmrzlin zvaná slaný karamel. Snoubí v sobě sladkou a slanou chuť, která je doslova návyková.
Jak udělat domácí karamel
Ať už si chcete zamlsat, nebo připravit lahodný karamel na polití palačinek, zmrzliny, nebo větrníků, máme pro vás několik osvědčených rad. Budeme potřebovat cukr krystal nebo cukr krupice, který budeme postupně v kastrůlku na střední plamen rozpouštět. Cukr nemícháme, pouze můžeme mírně pohnout kastrůlkem. Jakmile se začne rozpouštět, stáhneme plamen na minimum, aby se karamel nepřipálil. Po docílení světle hnědé barvy ihned odstavíme ze zdroje tepla. Takto připravený karamel bude tuhnout a můžeme v něm obalovat oblíbené dobroty, připravit karamelky, nebo přidáním smetany ke šlehání vytvořit karamelovou polevu.
Související články
Související recepty
Kdo by neměl promeškat Den karamelu?
Dejte jim vědět
V následujících letech tento den připadá na
Následující významné dny
Přečtěte si Zobrazit více
15 nejchutnějších jablečných moučníků: Nechte se inspirovat výběrem receptů
Cukrář Josef Maršálek bude zase péct s Terezou Bebarovou. Do Prahy už tento víkend přivezou Vánoce jako z pohádky
Sváteční den začíná dobrou snídaní. Na Den matek mohou snídani pro maminku připravit i děti