Krok 1: Uvaříme si tak cca 3 l polévky. A začneme na plotýnce tak hodinku před spaním, nebo před desátou. Vezmeme tuk. Na dršťkovou používám hovězí lůj. Tmavá jíška je s ním prostě to ono. Můžete však použít i sádlo, či olej, nebo si vyškvařit špek.
Krok 2: Z loje a mouky (cca 2 polévkové vrchovaté lžíce mouky) uděláme tmavou jíšku. Pokud jsme dali tuku málo a z mouky se nám udělala hrouda, tak přidáme tuk, aby se jíška dobře promíchávala a po té pokračujeme. Kdo zvládá uhlídat tmavou jíšku a při tom nakrájet střední (klidně i trochu větší) cibuli a nastrouhat zeleninu, zkrátí si čas.
Krok 3: Cibule se bát nemusíme, ale se zeleninou radši opatrně. Zvlášť petržel většinou už není pertžel, ale pastiňák, který je však oproti staré dobré petrželi mnohem sladší a za petržel se často jen vydává. Zeleninu nastrouháme na hrubém struhadle.
Krok 4: Je-li tedy jíška hotová, ne úplně bledá, ale ne zase barvy pražené kávy, můžeme pokračovat. Zkrátka začne-li jíška uvolňovat příjemnou, zdůrazňuji příjemnou, vůni pražené mouky není proč dál otálet a dáme do ní kmín. Párkrát promícháme a ucítíme příjemnou silnou kmínovou vůni. Nyní opět neprodleně vrhneme do jíšky nakrájenou cibuli a zeleninu.
Krok 5: Restování za intenzivního míchání není nutno protahovat, jakmile zelenina začne vonět, přilijeme studený vývar a přidáme na intenzitě ohřevu. Za občasného zamíchání přivedeme k mírnému varu.
Krok 6: Přidáme 4 kuličky nového koření, nakrojené rajče (můžete oloupat), 1-2 stonky libečku bez listů. Potom nasypeme sladkou mletou papriku. NEMÍCHÁME! Přiklopíme a chvíli vydržíme.
Krok 7: Paprika se rozpouští velice ochotně v tuku a v horké tekutině. Množství je individální, ale dal jsem 20 g. Po chvíli mrkneme pod pokličku. Většina papriky je rozpuštěna v polévce a zbytek je promáčen tukem.
Krok 8: Připravíme si hladkou mouku rozmíchanou ve studené vodě. Mezitím dáme do polévky i majoránku. Rozemneme na hladinu a pomocí tuku a páry ji necháme vstoupit do procesu. Přiklopit poklicí, nemíchat, vydržet. Chvíli aspoň. Je čas na osolení.
Krok 9: Nejvyšší čas zahustit moukou dobře rozmíchanou ve vodě. Použil jsem 2 dl vody a 3 lžíce mouky. Pak pomalým pramínkem za intenzivního míchání zahustíme do nám libé hustoty. Je čas vypnout plotýnku a zapnout troubu.
Krok 10: Zapneme spodní ohřev a nastavíme 90°C. Vložíme nakrájené syrové dršťky. Případně dolijeme vodou na uvedené 3 l. Hrnec přiklopíme, vložíme do trouby se zapnutým spodním ohřevem a termostatem na 90°C.
Dodatek: Uvařte si tuto polévku v kterýkoli čas. Jde jen o to aby v troubě spočinula na těch 8 hod. A i to je zcela individuelní. Konzumovatelná je jistě už dřív. Zvlášť v případě předvařených dršťek. Ale uvedený čas jí rozhodně neublíží, spíš naopak. Dodatek dodatku: Při kontrolním vaření jsem neměl vývar ani masox. Použil jsem čistou vodu. Pro vůni jsem dal 140 g uzeného které mi přečuhovalo z hrnce na úplně jiné vaření. Ráno kvůli referencím povinně ochutnali další dva přítomní. Létaly jen superlativy a došlo ke změně ranního menu.
Komentáře (26)