Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Špaldovo-žitný chléb

Hodnocení receptu je 4,8 (13×)

Ohodnotit

Ohodnoťte recept

duckie duckie

Náročný

Doba přípravy 135 min Doba přípravy: 135 min

135 min (135 min příprava)

Suroviny

Porce: bochník 1,5 kg

Nahlásit chybu v receptu

Nutriční hodnoty

Hodnoty jsou přibližné

Energie17 115 kJ /
4 091 kcal
Bílkoviny138,70 g
Tuky45,02 g
Vláknina114,36 g
Cholesterol 12 mg
Sodík 8,10 g
Sůl20,20 g
Sacharidy725,48 g

Zobrazit všechny hodnoty

Postup přípravy

Krok 1: Do vlažného mléka dáme lžičku cukru, zamícháme a rozdrobíme do něj droždí. Počkáme 10 minut než nám vzejde kvásek. Mezitím do mísy prosejeme všechny tři mouky (žitná jde hůř, ale jde to, nebojte se toho). Přidáme sůl, kmín a koření a promícháme. Přilijeme vykynutý kvásek, olej, vlažnou vodu a zpracujeme v těsto. Těsto vyklopíme na vál a 5 minut rukama zpracováváme. Trochu se ze začátku lepí, ale vydržte, ke konci budete mít hezký bochánek propracovaného těsta. Krok 2: Těsto dáme do mísy, přikryjeme utěrkou a necháme 40 minut kynout. Mělčí kulatou mísu vyložíme pečicím papírem. Z vykynutého těsta vytvarujeme bochánek a dáme ho do mísy na dalších 30 minut kynout ( kdo má ošatku, použije ošatku ). Krok 3: Troubu si předehřejeme na 225 °C a na dno trouby dáme kastrůlek s vodou. Po půl hodině přendáme vykynutý bochánek i s pečicím papírem na plech pomaštěný sádlem. Bochánek lehce párkrát nařízneme ostrým nožem a pomašlujeme slanou vodou. Vložíme do trouby na nižší mřížku a pečeme 10 minut při 225 °C, potom teplotu stáhneme na 180 °C a pečeme 30 - 40 minut. Během pečení ještě 2 x - 3 x potřeme bochník slanou vodou. Krok 4: Upečený bochník vyndáme na mřížku a necháme vychladnout. Správně upečený bochník má při poklepání na dno znít dutě. Nejlepší je namazaný máslem s hrnkem mléka.

Zveřejněno 5. 3. 2011

Poznámka autorky duckie

Díky špaldové mouce má chleba výraznou chlebovou vůni, krásně popraskanou kůrku a je vláčný.

Špalda má vysokou nutriční hodnotu a je výjimečná svým složením: má vysoký podíl bílkovin, tuku s vysokým obsahem nenasycených mastných kyselin, sacharidů, minerálů a vitamínů skupiny B a neobsahuje cholesterol. Je lehce stravitelná.

Má pozitivní účinky na imunitní systém.

Více o špaldě zde:

http://www.velkaepocha.sk/200901226928/Spalda-budi...

Moje poznámka

Přidat poznámku

Moje poznámka

TopRecepty.cz

Špaldovo-žitný chléb

Aktuální verzi receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:

https://rcpt.cz/RM8L

Moje poznámka

TopRecepty.cz

Špaldovo-žitný chléb

Aktuální verzi receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:

https://rcpt.cz/RM8L

Marie

Náhodný recept

Další náhodné recepty

Nejnovější recepty

Další recepty

Komentáře (11)

Výborný, lehký, nadýchaný a voňavý.
Lepší chléb jsme doma dlouho neměli

moc dobrý chlebík. koupila jsem si špaldovou mouku, tak jsem chtěla vyzkoušet i jiný chleba, než dělávám a tento bude patřit mezi ty oblíbené. Překvapilo mě, že i když je chleba z celozrnných muk, krásně vykynul.Jako 200g mouky jsem dala pšeničnou celozrnnou ( gramahamovou ) abych to měla zdravé celé :) A protože grahamová je pak po upečení sušší, přidala jsem 2 lžíce oleje navíc. Do těsta jsem přisypala hrst slunečnicových semínek. Udělala jsem z těsta 2 chleby, jeden do hranaté formy a druhý jen tak na plech bez formy. Voní krásně, je měkoučký a i přítel,který semínkové chleby nejí, ho bez problémů snědl. :yes: :-p

Mám dotaz,nemůžu hladkou mouku pšeničnou,můžu jí vynechat a dát poměr 500g žitné a 500g špaldové mouky? Má to někdo prosím vyzkoušené??? Díky Janka:-)

Nevypadá tak hezky vypečeně,jako ten Váš,ale je moc dobrý,určitě zopakuji ;-) Posílám bodík :yes:

cathleen: já ve špaldě také necítím žádné oříšky :-O chlebík sice voní po koření, ale zároveň voní úplně jinak (a nádherně) než normální chleba, a to je podle mě právě tou směsí muk...a jestli je vláčný díky špaldové nebo žitné mouce nevím, ale když dělám chleba pšenično-žitný, tak není takhle vláčný, tak nevím..tento poměr muk jsem si vymyslela sama a na tento typ chleba mi moc vyhovuje :-)

:-)chlebík moc hezký:yes::yes: Špalda by měla chutnat po oříščích (i když - mě nepřišla nijak moc zvláštní). Chlebík bude chlebově vonět po koření a vláčný spíš kvůli obsahu žitné mouky;-)

J.R.: přesně tak, žitná celozrnná hladká..no vidíš, tak když máš i špaldovou, můžeš se do něj pustit :-)

Prakticky stejný dělám, moc ráda pracuju se špaldovkou a žitnou moukou. :-p:-p:yes::yes:

Chlebík vypadá moc krásně:-8+5:yes:

No, vypadá super, chlebík, jako malovaný. Jen já mám raději chleby z jednoho druhu mouky. Dodnes jim moc nerozumím, ikdyž mám kam nahlédnout, jak to s něma je. Źitná celozrnná...u nás vidím žitnou celozrnnou hladkou, je to ona? No a špaldovou tady máme.;-)

TO je něco pro mě:-!Recept si ukládám:yes:

Tématické fráze:
špaldový chléb, chleba ze špaldové mouky, spaldovy chleba, chléb ze špaldové mouky, spaldovy chleb recept, žitný chléb recept, recept na špaldový chleba, recept na špaldový chléb, žitný chléb, špaldový chleba recept, recept na chleba, recept na chleba ze špaldové mouky, zitny chleba, spaldovožitný chléb, žitno špaldový chleba z kvásku, zitny chleba recept, recept chleba ze špaldové mouky, recept na chléb ze špaldové mouky, žitno-špaldový chléb, recept na žitný chleba

Suroviny:
mouka špaldová hrubá, mouka celozrnná žitná, mouka hladká, mléko, voda, olej, droždí, cukr, sůl, kmín celý, koření chlebové, sádlo, voda, sůl

Přidat fotografie receptu