Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Silný vývar z opečených vepřových kostí

Pečeme-li vepřové s kostí, např.: koleno, bůček nebo žebra, tak zbylé kosti a kůže nevyhazujeme, ale použijeme k přípravě silného, koncentrovaného vývaru. Je méně známým druhem vývaru, ale určitě ne méně chutným.

Hodnocení receptu je 5,0 (28×)

Ohodnotit

Ohodnoťte recept

Eliza Eliza

Náročný

Doba přípravy 390 min Doba přípravy: 30 min Doba tepelné úpravy: 360 min

390 min (30 min příprava + 360 min tepelná úprava)

Suroviny pro 1 dávka

1dávka

Nahlásit chybu v receptu

Nutriční hodnoty

Hodnoty jsou přibližné

Energie1 043 kJ /
249 kcal
Bílkoviny9,68 g
Tuky1,55 g
Vláknina29,36 g
Cholesterol 0 mg
Sodík 340 mg
Sůl0,64 g
Sacharidy38,42 g

Zobrazit všechny hodnoty

Postup přípravy

Krok 1: Kosti a kůže dáme na plech a vložíme na 40 minut do rozehřáté trouby. Krok 2: Jakmile jsou kosti opečené, vložíme je do velkého hrnce spolu s na větší kusy nakrájenou kořenovou zeleninou a pórkem, přepůlenou cibulí i s očištěnou slupkou, neoloupané stroužky česneku, celé rajče a další zeleninu (již v menším množství). Krok 3: Přidáme lžíci soli, koření a bylinky a zalijeme cca 4 litry studené vody. Krok 4: Přivedeme k varu, poté okamžitě stáhneme teplotu na minimum a necháme mírně táhnout 4-5 hodin. Krok 5: Hotový vývar scedíme a necháme vychladnout. Vychladlý vývar získá rosolovitou konzistenci. Krok 6: Rozdělíme na porce, část můžeme zamrazit a používat k přípravě dalších druhů polévek nebo jiných pokrmů.

TIP: Polévkové zavářky a vložky - otázky a odpovědi

Zveřejněno 13. 4. 2011

Moje poznámka

Přidat poznámku

Moje poznámka

TopRecepty.cz

Silný vývar z opečených vepřových kostí

Aktuální verzi receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:

https://rcpt.cz/NEA6

Moje poznámka

TopRecepty.cz

Silný vývar z opečených vepřových kostí

Aktuální verzi receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:

https://rcpt.cz/NEA6

Marie

Náhodný recept

Další náhodné recepty

Nejnovější recepty

Další recepty

Komentáře (28)

Já vařím cca 4-5kg kostí v hrnci o objemu 11l , po cca 3 hodinách sleju vývar, kosti nechám vychladnout a maso oberu. Pak kosti vrátím do hrnce, vrátím vývar a pomalu vařím ještě 24 hodin, až se kosti pomalu začnou rozpadat. Vývar potom scedím, rozdělím do krabiček a zamrazím. Část si nechám v chladničce na několik nejbližžších dnů. Perfektní základ na polévky a omáčky :-) Poznámka:
Pokud se mi poštěstí koupit cca 4-5kg hovězích kostí, postupuji stejně, ale nakonec vývar zachladím, z vrchu seberu lůj ze kterého si usmažím lojovou jíšku, která je velmi chutná na zahuštění omáček a bramboračky.

Mohu poprosit o radu ? Právě dělám poprvé vývar z kila kostí cca 4 litry. Dělám přesně podle vašeho receptu a otázka zní : jak veliké porce zamrazit ? Takto zhotovený vývar se potom do polévky ředí ? Pokud ano,v jaké poměru ? Děkuji za radu.:-)

Petr: zamrazit si ho můžete v množství jakem chcete (můžete ho pak pouzit do polevek, pod maso ...). Například porce po pul litru nebo 250 ml. Pokud by se pak po uvareni ještě redukoval, tak se muze mrazit v tvořítkách na led a nebo ruznych formičkách. Podle mne z kila kosti na 4 litry vody se vyvar redit pak nemá, není dostatecne silny, chtelo by to ještě pak redukovat. A do polévky si ho pak bud neredite nebo redite, podle sve chuti (jak moc mate rad silne polevky).

Moncik:
Rajče v polévce funguje jako přírodní glutasol.Vytáhne zdůrazní chuť masa či kostí ve vývaru.Dávám do každého vývaru,vždy jej vylepší.

Rajče vcelku údajně čistí vývar...

recept je super, český demi glace:yes:

Moncik: třeba mě Eliza opraví, ale rajče se do vývarů a polévek dává kvůli hezčí barvě a i vyniknutí chuti. Ale klidně ho vynechej ;-)

Smím se zeptat-opravdu tam patří rajče? Má nějakou speciální funkci? :-D

Za sebe, ale i za manžela posílám zasloužený bodík, protože polévka u nás musí být každý den k obědu, a tahle Eli musí sakriš chutnat božsky:yes:

Taktéž dělám a mohu jen a jen doporučit;-);-);-)

Polívečka jako řemen:yes: taky ráda vařim z pečených kostí, má to pak šmak a parádní barvu.Hnedle bych si mističku dala;-):yes:

Za fajn recept další+:yes:Dělávám podobně z uzených vepřových kostí,ta barva je pak nádherná:-*Budu muset vyzkoušet i z kostí obyčejných;-)Holky,neprovoujte pořád s tím pomaláčem:-O:-D

Krása :-p:yes::yes:

Eli, moc pekny recept, navic Chocolate to doplnila genialnim napadem...:yes::yes::-p.

Taky jsem dělala v PH zatím jenom jednou a z kachních krků a bylo to skvělé :-p:-p:-p,zrovna včera jsem si koupila další kachní krky a těším se na vývar :-p:yes::yes::-D Kdo váhá nad koupí PH nedělá dobře,je to báječná věc...

holky,kdo váháte s koupí PH,neváhejte a kupte:-!:-!je úúžasný:-!:-!:yes::yes::yes::-K;-)

Taky o něm přemýšlím - PH - tož říkáte koupit,ju?

Merylas: Maruško neváhej a kup ;-):-)
Eli, u Tebe už taky nazrál čas na zakoupení PH;-):-))

chocolate: Ještě chvíli budu číst výhody PH a budu muset si ho taky pořídit:-)) Prozatím pořád zvažuju a nevím......

Já dělám vývar obvykle v pomalém hrnci.Za osm hodin je bez hlídání hotovo (obvykle pomalím přes noc) a spotřeba je srovnatelná s cca hodinou a půl na sporáku.A samozřejmě mrazím do zásoby;-).
Právě si jdu dělat základ z pečených kostí dle Elizy a bude se pomalit...

Pajaja - trošku si dovolím ti odporovat, já si dělám vždycky vývar do zásoby, takže sice vařím, táhnu i několik hodin, ale množství je větší než 3 litry, většinou dělám vývar po 6 litrech a dám zmrazit. Takže pak normálně spotřebovávám, je fakt že kvůli tomu mám i velký mrazák, kde prostě kromě jiných věcí, mám vždy několik druů vývarů v kelímcích a krabičkách. Ekonomicky se mi to určitě vyplatí a o chuti ani nemluvím ;-);-)

Chápu, že je to sice zdravější, než pověstné bujonové kostky v supermarketu, ale, upřímně, tím, že se vývar musí vařit pomalu a dlouho, je to dost neekonomické. Když si představím, kolik zaplatím za elektriku. :-( Jinak je recept pěkný. ;-)

Eli, receptíku dávám +, taky jsem jen chtěla dodat, že se dá dělat i z kuřecích kostí.:-K

dělám podobně i z kuřecích kostí:-)

Souhlas, taky dělám vývar z pečených kostí a je to mňamka;-):-p:yes:, já dělala i z krůtích krků - tady http://www.toprecepty.cz/recept/8192-polevka-z-pec...

To jsem ráda, že se líbí... Vyráběla jsem ho včera, celé odpoledne (dcera je nemocná, tak jsme doma a mám čas) a mám z něj vždycky velikou radost:yes:. Nádherně voní a když zrosolovatí, je to dobrý pocit...;-):yes: A opravdu fungují i ty odřezané kůže a obrané kosti, takže zbytky pečeného kolínka.

Jo to musí být pěkně silný vývar a tak to má být,to se mi líbí;-)+1:yes:

Znám z hovězího žebra a mohu jen doporučit.Já si výsledný vývar zmrazím ve větších tvořítkách na led a používám místo bujon. kostky.
Je fajn, že jsi sem Eliz recept vložila, já si tisknu do svého sešitu receptů;-).Krásný a velmi přehledně zpracovaný recept:yes:.

Články s tímto receptem

Tématické fráze:
vepřový vývar, vývar z kostí, hovězí vývar z kosti, vývar z vepřových kostí, silný vývar, vepřový vývar z kostí, pečené vepřové kosti, vepřový vývar s kosti, dobrý vývar z vepřových kostí, vyvar z veprove kosti, polévka z pečených kostí, rajče do vývaru, vepřový vývar recept, silný hovězí vývar, silný hovězí vývar recept, kuřecí vývar z kostí, vývar z vepřových žeber, recept hovězí vývar z kostí, vyvar s kosti, pečené hovězí kosti

Suroviny:
kosti vepřové, kůže vepřová, mrkev, petržel, celer, cibule, rajče, česnek, pórek, bobkový list, koření nové koření, pepř celý, libeček, petrželka, pažitka, sůl, voda, zelenina čerstvá, kedlubna, ředkvičky, kapusta

Naposledy jste si prohlédli

Přidat fotografie receptu