Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Šusterka - šterc

Recept nikdo nehodnotil, buďte první

Ohodnotit

Buďte první kdo ohodnotí recept

gmptop gmptop

Snadný

Suroviny

Nahlásit chybu v receptu

Naše kuchařky
právě v prodeji

Do obchodu

Postup přípravy

Krok 1: Do tří litrů vařící vody vsype se 1/2 litru mouky a lžíce soli. Krok 2: Koncem vařečky se mouka dvakrát propíchne, aby vystoupla voda na povrch a mouka se dobře provařila. Krok 3: Za 1/2 hodiny se větší část vody odleje, ostatní se koncem vařečky promíchává tak dlouho, až se utvoří malé hrudky, které se vysypou na mísu a omastí rozškvařeným čerstvým máslem neb husím sádlem.

Zveřejněno 28. 7. 2011

Poznámka autora gmptop

Toto jídlo se vařívalo po celém Rakousko - Uhersku, nepamatuje si někdo, resp. neví někdo jak se tomu říkalo u Vás doma?!!!!

Moje poznámka

Přidat poznámku

Moje poznámka

TopRecepty.cz

Šusterka - šterc

Aktuální verzi receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:

https://rcpt.cz/vmpn

Moje poznámka

TopRecepty.cz

Šusterka - šterc

Aktuální verzi receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:

https://rcpt.cz/vmpn

Marie

Nejnovější recepty

Další recepty

Komentáře (26)

P.Boubín 20. 6. 2016 19:00
„Opět obcházeli, tentokráte směrem jižním k Luznému a Marberku, na jehožto stráních pracovali dřevorubci. Přišli právě, když tito si vařili oběd. Visel černý kotel nad ohněm, v kotlu voda vřela, nasypali černé, žitné mouky a trochu soli, zavařili mouku do jisté houšťky, ustavičně dřevěnou měchačkou míchajíce, pak vodu slili a zbývající v kotlu hustou kaši silně omastili. „Šterc“ byl hotov, jedli jej z kotlu, přijídajíce z velkého krajáče ssedlého mléka. Příručí okusil, i chutnalo mu dobře, ale zdál se mu šterc přespříliš mastným. Řekl jim to, oni pak odvětili, že jinak býti nemůže, bez omastku že by se nenasytili a těžké, namáhavé práce své konati nemohli.“
cit: Karel Klostermann / Ze světa lesních samot

P.Boubín: :-K

mardub4: ano, Slovensko Banská Bystrica + okolí = fučka se tomu říká tam

Do šusterky patří BRAMBORY ze všeho nejdříve. Teprve potom mouka!!!
Na Vysočině se to jmenovalo šusterka. Bylo to bez vajec, ale s uvařenými a rozšťouhanými brambory, aby mouku hóódně spařily a opravdu se nechávalo v bramborách trošku vody. Babička mi to sypala mákem a cukrem a mastila máslem. Jako malá holka jsem neměla ráda sladká jídla, takže jsem se na šusterku nikdy netěšila. Teď bych si jí dala a manželovi ji slibuji už pěkně dlouho. :-)):yes:

Václav: Pocházím z Mrákotina V Sumrakově jsem měl tetu. Matka šusterky dělala tak, že opražená do světle hněda hladká mouka se zalila trochou vařící vodou až vznikly takové gumové kousky ty se trochu osladily a omastily sádlem. Pilo se k tomu podmáslí. Strašně mi to v dětství chutnalo.

Zobrazit starší odpověď

tzv. "fučka"

Tady se stala někde chyba v poměru mouka - voda. Je moc vody a málo mouky, takže nic nešlo propařit, ale vznikly z toho v podstatě halušky. Hledala jsem šusterku na netu, moc o ní tam není, ale často se uvádí s bramborami. Jestli to právě není ten " zakopaný pes", že v receptu chybí...

Moje babička tomu říkala Z nouze ctnost pocházela z od České Skalice

Autora receptu ale zajímá něco jiného - googlit nejspíš umí taky. Takže za autora (snad promine) ještě jednou: Kdo zná tento recept a jak se mu u vás říká?

U nás sa to volá tiež šterc, ale nerobí sa z múky, ale krupice, nie detskej, ale z hrubej krupice, teda krupicový šterc. Väčšinou sa robí s čerstvým slivkovým kompótom. Ale robí sa aj na slano, ako príloha, s opraženou cibuľou a kúskom klobásy .

Já mám ten Ponikelský šterc takto:
Uvařené brambory nastrouhat,přidat krupici, vejce, sůl a udělat tuhé těsto. Vyválet váleček, nakrájet na kousky, opéci na plotně, pak hodit do vařící vody a nechat projít varem. Hodíme do rozpáleného sádla, prosypat kozím sýrem nebo smaženou cibulkou. Pokud na sladko - vytáhnou se do másla a sypou mákem s cukrem.
Tož mudrujte :-D:-D:-D

maris: máš správný dojem, protože po vyguglení šterce se mi objevily recepty a odkazy na Šumavu, takže tvůj dojem je určitě správně. :yes::yes: U šusterky to tak jednoznačné není, tam jsou fakt ty brambory navíc - takže spíš jde o 2 různé recepty. (ten můj šmorn je samozřejmě navíc a úplně jiný)

A autor receptu nereaguje. Treba zapojiť nejakú detektívnu kanceláriu...

spagetka:spagi, já si tím moc jistá nejsem, mám ale dojem, že o tom se zmiňuje Václav Malovický - Kuchyně staré Šumavy, kterou ale mám v Praze, tak se tam nemůžu podívat. Trhanec - jak ho uvádíš - dělala často moje babička. Myslím, že se asi pravdy nedobereme, protože co kraj - to jiný název a často stejný název pro jiný pokrm. Rozhodně je to ale zajímavé pátrání;-):-)

magdalenka: Majdi, ano, já reagovala na komentíky, kde děvčata tvrdila, že to je šmorn;-), a píšu, že šusterku mám taky v receptech, skoro stejnou, ale s brambory
Vygugli si název šusterka, nebo šterc, vyjedou ti recepty, ale skoro ve všech jsou brambory, jen ten co jsem uvedla je se sádlem a škvarky - čistě pro zajímavost ;-)

spagetka:tvoj recept je klasický cisársky trhanec...Kaiserschmorn.
Milošov recept je záhadou.;-)

Zadala jsem si název šusterka a vyjelo mi hodně receptů a v různých obměnách - např. se škvarky http://www.receptyonline.cz/recept--susterka--7810...
Pak tu ve své kuchařce mám Ponikelské šusterky, které jsou tomuto receptu hodně podobné, ale v ingrediencích brambory jsou.

Název Šmorn mám ve své zděděné rodinné kuchařce pod názvem Kaiseršmorn ( prý ho v Krkonoších jedl rakouský císař) a pak to bylo zkráceno na šmorn.
A mám ho takto:
0,75 l litru mléka, 5 vajec, 60 g cukru, 300 g hl. mouky, 150 g másdla, vanilkový cukr, sůl
V části mléka rozmíchat žloutky, cukr, špetku soli, umíchat v hladké těsto jako na lívance (trochu pevnější). Vmíchat sníh z bílků. Upéci v rozpálené troubě dočervena na 1 straně, pak roztrhat 2 vidličkami na kusy a opéci na 2.straně.
Ve zbytku mléka rozpustit vanilku a polít a ještě chvilku zapéci.
Podáváme s vanilkou, politý malinovou nebo jinou ovocnou šťávou.
Jinak je to známé i pod názvy svítek, trhanec, smaženec, schmarrn
Moje babička ho polévala sirobem z řepy.
Takže podle mne je šmorn u nás něco jiného, než co tu uvádíte - ale NECHCI SE HÁDAT, jen uvádím svou verzi!!!!!!!!
Co kraj, oblast, rodina to jiná verze. ;-);-)

"např. název škubánky, podle Úlehlové lidově též šusterka, vystřídal rozmanitá lokální pojmenování plískanky, trhánky, trpalky, šterce.[2]" - nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=4824

Já co znám šmorn, tak ten se dělá s vajíčem a trochu omastku. Škubánky, tam jsou základ brambory skoro dovařený a málo slitý a pak se zasejpá moukou a nechá propařit pod pokličkou a nakonec hezky vymíchá do hladka. Můžou se dělat na sladko i na slano jako osmažený placičky. Tohle vůbec neznám a po pravdě s to neumím ani představit bez vejec. Šmorn, je podle mě trhanec. Aspoň tam co jsem vyrůstala, to tak nazývali. Třeba se mýlím.

maris:Já jsem zprvu myslela, že se do receptu vloudila chyba a že ty brambory byly opomenuty. Učíme se a poznáváme celý život, šmorn jsem opravdu neznala.

šákul: první moje reakce byla - škubánky, ale základ škubánků jsou brambory a tady nejsou. Já souhlasím s čokoádkou, že je to šmorn:-)

Kucmouch, šuska, šusterka, škubánky, tak se říká jídlu, jehož součástí jsou i další ingredience.
Dřív jsem škubánky nemohla ani cítit, ale teď je mám moc ráda s mákem a ještě radši opečené.

chocolate:Šmorn moje babička teda dělá jinak,dává tam vejce,mouku,máslo,ale nechci se přít

Šmorn;-)

Tématické fráze:
sterc, šterc recept, krupicový šmorn, šterc jídlo, kaiseršmorn, recept na šterc, bramborový šterc, pliskánky, trhanec na slano, šmorn recept, jídlo šterc, recept šterc, kaiserschmorn, kaiser šmorn, recepty šterc, susterka z brambor, šterc z brambor, šmorn, recept na šmorn, co s husím sádlem

Suroviny:

Přidat fotografie receptu