Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Bramborový salát alá FrodoBagin (SUPER kvalita)

Hodnocení receptu je 4,7 (7×)

Ohodnotit

Ohodnoťte recept

frodobagin

Náročný

Doba přípravy 220 min Doba přípravy: 220 min

220 min (220 min příprava)

Suroviny pro 8

8

Nahlásit chybu v receptu

Nutriční hodnoty

Hodnoty jsou přibližné

Energie27 573 kJ /
6 590 kcal
Bílkoviny121,50 g
Tuky406,40 g
Vláknina132,01 g
Cholesterol 1,74 g
Sodík 4,97 g
Sůl11,64 g
Sacharidy550,34 g

Zobrazit všechny hodnoty

Postup přípravy

Krok 1: Brambory oloupat a nakrájet na půlky až čtvrtky podle velikosti jednotlivých brambor (kvůli lepšímu uvaření). Krok 2: Celer opláchnout a rozkrojit na půl. Půlku hlízy nakrájet na kolečka cca 1-2 cm silná nebo na půlkolečka a takto připravený celer zbavit slupky (jde to lépe než okrajovat celou hlízu). Krok 3: Brambory a celer dát do vyššího hrnce s vodou a mírně osolit. Krok 4: Mrkev oškrábat a nastrouhat na jemném struhadle. Krok 5: Jablka vyjádřit, oloupat a následně nastrouhat na jemném struhadle. Krok 6: Cibuli oloupat a nastrouhat na jemném struhadle. Krok 7: Mrkev, jablka a cibuli dát do plastového přecezovacího síta a propláchnout pod proudem vody, aby se vypláchla hořká šťáva z cibule. Krok 8: Plastové síto umístit nad hrnec s bramborami a celerem a může se mírně vařit (cca 20-30 minut). Krok 9: Nastrouhaná zelenina se krásně propaří nad vařícími se bramborami a celerem. Krok 10: Hrášek v samostatném menším hrnci mírně vařit do měkka tak, aby se při míchání v bramborovém salátě nerozmačkal (cca 10-12 minut). Krok 11: Vejce v samostaném menším hrnci uvařit na tvrdo (cca 8-10 minut). Krok 12: Než se brambory a vše ostatní uvaří a propaří připravíme si majonézu. Z citronů vymačkat šťávu na odšťavnovači. Z okurek nakládaných odkrojit konce a nastrouhat na hrubém struhadle. Z nastrouhaných okurek jemně vymačkat šťávu a takto nastrouhané a vymačkané okurky přesunout do míchací misky. Krok 13: Dále do míchací misky k okurkám přidat majonézu, hořčici, stolní olej, citronovou šťávu z odšťavnovače, cukr moučkový, sůl a pepř. Celé to promíchat a podle chuti opatrně dochutit citronovou šťávou, pepřem a solí. Krok 14: Po uvaření brambor a celeru také nastrouhaná zelenina v přecezovacím sítu krásně změkla. Krok 15: Propařenou nastrouhanou zeleninu opět propláchnout v přecezovacím sítu pod proudem vody k dokonalému odstranění hořké šťávy z cibule a jemně vymačkat přebytečnou vodu a šťávu tak, aby výsledný bramborový salát nebyl příliš řídký. Krok 16: Takto připravenou zeleninu přendat do hlubokého talíře a do tohoto talíře nastrouhat na jemném struhadle uvařený celer. Krok 17: Uvařená vejce oloupat a protlačit přes kráječ na vejce do hlubokého talíře k nastrouhané zelenině. Krok 18: Uvařený hrášek také mohu přesypat k zelenině a vejcím. Krok 19: Uvařené brambory scedit a přesypat do velkého lavoru a nechat vychladnout. Krok 20: Mezitím než brambory vychladnou mohu poumývat veškeré nádobí. Krok 21: Brambory po vychladnutí protlačit přes kráječ brambor zpět do velkého lavoru. Krok 22: Dále do velkého lavoru nasypat zeleninu a vše ostatní z hlubokého talíře. Krok 23: Na to celé nalít připravenou majonézu z míchací misky. Krok 24: Celé to opatrně promíchat tak, aby z toho nevznikla bramborová kaše a nechat do druhého dne v lednici odležet.

Dobrá zpráva pro nedočkavce. Již takto připravený a neodleželý salát je velmi chutný. Ale po odležení je to mazec.

Zveřejněno 3. 12. 2012

Poznámka autora frodobagin

Je to makačka ale výsledek stojí za to.

Moje poznámka

Přidat poznámku

Moje poznámka

TopRecepty.cz

Bramborový salát alá FrodoBagin (SUPER kvalita)

Aktuální verzi receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:

https://rcpt.cz/gM03

Moje poznámka

TopRecepty.cz

Bramborový salát alá FrodoBagin (SUPER kvalita)

Aktuální verzi receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:

https://rcpt.cz/gM03

Marie

Náhodný recept

Další náhodné recepty

Komentáře (51)

bibi hezká fotečka:yes::yes::yes:

Pajaska:
Děkuji za všechno, co jste napsála.
Vaše babička, tak i můj otec (zemřel, kdy mu bylo 94 let a 7 měsíců, co je dosud rekord v naší rodině). Je mí povinností Vám blahopřát, ptotože to je něco, co nevidíme denně. Vaše babička i můj otec jsou rekordmani, kteří "kazí" průměř celostátní statistiky. Určitě nám to odčítají z platu...

Ondřej:Pokud sledujete situaci v Česku a dnes obzvlášť,tak jediné,co nám nikdo nevezme,je právě ten humor.;-):-)) Díky za něj,lépe se vše snáší.;-):-)
Děkuji za návod na italskou strouhanku,určitě ji vyzkouším,je hodně zajímavá.No a smažení na másle jedině na ghí - přepuštěném másle,jinak se přepaluje a není to zdravé.Nejlepší je sádlo.;-)
Někdo namítne,že není zdravé,není trendy atd.Babička smažila jen na sádle a dožila se 95 let.Takže si může říkat každý co chce.Nejsme nemocní a nemusíme si nic odříkat.Vždyť se nesmaží denně,no ne?:-K

Pajaska:
To jsem se zasmál. Zdá se mi, že ta Vaše babička nebyla jenom inteligentní, ale také měla dobrý humor.

Italská strouhanka je kombinace jemně mleté strouhanky se strouhankou ne tak jemně mletou, dále obsahuje sušený česnek, velice jemně strouhaný (mletý?) sýr, sůl, pepř a čerstvě nasekanou petrželovou natí. Neumím říct z jakého chleba se dělá, podle farby z tmavšího, možná i celozrnního. Zřejmě každý kuchař má svůj vlastní recept. Já jsem jenom uvedl ty základní ingredience. Doma používáme strouhanku z celozrnního chleba a přidávame ty ostatní ingredience. Nemá se to skladovat, protože to zhořkne. Někdy do vajíčka (při obalování) ještě přidáme Parmezán.
I kdy nám řízek v Rakousku velice chutná, ten z Itálie nám chutná ještě mnohem víc.
Možná to je masem a olejem. V Rakousku se v kuchyni používá hodně máslo a nám ta nasladlá vůně moc nevyhovuje.

Ten salát nemusí být špatný,jsou tam suroviny,které se dávají normálně do klasického brsalátu,krom jablka.Jen si každý upraví poměry.Ale postup je neobvyklý,to ano.Já například dávám do brsalátu zeleninu - kořenovou,kterou mám zavařenou v sladkokyselé zálivce,jako okurky.Dělám si pár skleniček vždy na podzim,aby pak, když dělám salát, jen uvařila vejce a brambory - to je pak fofr.;-):-)

Ondřej: Limoncello je výborný likér.Ano,proč si ho nedat po jídle,když chutná a navíc srazí tu tučnost - je stravitelnější.A citronový nebo limetkový sorbet je úžasný a po obědě si ho dám také (a nemusí to být ani řízek):-).Rýže se u nás prodává také spousta druhů a výrobců,ale s řízkem bych si jí nedala právě pro tu suchost.Někomu to nevadí,proč ne.
Je pravda,že si dělám svojí majonézu vařenou.Mám ji v receptech.Vydrží salát dlouho a ochucení je na mne,jak nám vyhovuje,není to tatáž chuť výrobce.Ale použiji klidně i kupovanou majonézu,když není čas a do jiných salátů - čočkový,fazolový atd.
Italská strouhanka nevím,co je tím myšleno.Pod tímto názvem se tu nic neprodává,ale tipuji,že je to strouhanka z bílého chleba - toustového? a je dělaná z neusušeného,takže je měkká?Nevím.Nebo je z kukuřičných lupínků?
Ano člověk se učí celý život.Moje babička říkávala,,člověk se učí celý život a stejně blbej zemře.":-D:-))

frodobagin 17. 1. 2013 19:20
to Andrej Kováč:
Omlouvám se Vám, jestli se Vás dotýká název bramborového salátu, ale mne SUPER připadá, tak jsem jej tak nazval. Dopřejte mi trochu prostoru. :-))

Andrej Kováč 17. 1. 2013 15:36
frodobagin:
Prečítal som Váš recept viackrát a nevidím v ňom niečo, čo si zaslúži poznámku v názve ako SUPER kvalita.
Ja ako autor by som bol skromnejší a počkal na vyjadrenie viacerých, ktorí recept skúsili a event. potom niečo dodal.
Osobne mám 84 receptov na Zemiakový (Bramborový, Kartoffel-, Картофельный atď.) šalát a musím priznať, že ten Váš som tam nedal, pretože som v ňom nenašiel nič nové a zaujímavé, prečo by som ho medzi tie ostatné mal zaradiť. Nie je ani zaujímavejší a ani originálnejší než tie, čo mám, ba práve opak je pravdou. Takže skromnosti nikdy nie je dosť...

magdalenka:
Ten slivkový kompót - ani s rezňom, ale ani bez. To pripomína časy školskej družiny, lebo to bolo to najlacnejie. Komunisti to "predávali" ako to najzdravšie...
Ako nám blbli mozgy a mnohí tomu veria dodnes!

BILKOVAI:ako decko som neznášala kombináciu rezeň, ryža a k tomu slivkový kompót. Mali sme to pravidelne, odvtedy mám antipatiu ku kombinácii mäso a kompót. Viedenský rezeň a zemiakový šalát=pre mňa najlepšia kombinácia.
(V Rakúsku nám raz v penzióne naservírovali pečenú kotletu, zemiakový šalát s majonézou (!) k tomu dusenú kapustu - zelí...ja som sa divila, manžel bol nadšený.)
Čiže - proti gustu...

BILKOVAI:
Souhlasím, je to suché. Ale nám to tak chutná. Důvod je, myslím, ten kontrast.
Citronová šťáva na řízku, řízek obalený ve strouhance italského tipu (nevím, jestli se to tak u Vás jmenuje, to mám od Italů z Ameriky) a bílá rýže. Několikrát jsme to kombinovali s hranolkama, ale nebylo to o nic lepší. Spíš opak byl pravdou. Vařené brambory se tady nekonzumují, co je k potěšení mých dětí. Já je taky nesnáším, protože kdysi ve škole byli téměř každý den. Ty jsem nejed nejméně 30 let.
Když brambory, tak jenom pečené troubě na různý způsob. Tady je rýže vynikajíci kvality a víc druhů (i cen...) Tady říkají, že je prý nejlepší na světě. To nevím, to nemůžu soudit.

Kdysi jsme jedli na Slovensku řízek s rýží a vůbec jsme si na tu kombinaci nemohli zvyknou. Velice zvláštní. Jako příloha my to přišlo velmi suché. Ale o tom to je, že tam se jí tamto, jinde zase ono... a tak to má být. Ta pestrost je na tom to hezké a stojí za vyzkoušení,no ne?:yes:

Tonda: Tak to musela být delikatesa;-),ale zas proč nééé,člověk se stále učí,a má ochutnat,co je mu nabízeno;-):yes:obzvláště na svatbě;-)no mezi námi,koukala bych co mi to dali za kombinaci na talíř:-O;-)

Zobrazit 2 starší odpovědi

Pajaska:
My ho jíme (řízek) jenom s rýží právě proto, že jako kontrast (řízek s chutí za masem a kvalitním olejem se strouhankou italského tipu a rýže absolutně neutrální). Taky tak na řízek jak na rybu (a to nejen v trojobalu) kapeme citron. Tady k rybě Vám dají vždy půlku citronu. V Itálii a v Rakousku je to samozřejmostí i k řízku a to je vlastně to, co ten kontrast ještě zvýrazní. Z hlediska zdravotního je to to nejlepší, co Vám pomůže ke trávení. Proto se po jídle jako dezert podáva citronový sorbet a v Itálii Limoncello. A můžu říct, že to funguje bezvadně. Naši příbuzní to nejprve nechtěli ani zkusit, protože se jim zdálo, že zmrzlina po jídle udělá něco neobvyklýho v žaludku (nesmí to být zmrzlina, která obsahuje mléko, proto ten sorbet). A nemohli pochopit, jak se může pít štamprle (z mrazáku) po jídle. Přece štamprle jenom před jídlem a pokojové teploty. Dnes to dělají možno každou neděli, když rodina zasedne ke stolu k obědu a slivovici drží v mrazáku. Člověk se učí celý život.

My máme rádi bramborový salát s řízkem.A myslím,že se právě k řízku hodí.Je to těžké jídlo,to ano,ale právě ta nakyslá či navinulá chuť se doplňuje s řízkem.Znám lidi,co si řízek či smaženou rybu pokapou citronem,než ho budou jíst a není jich málo.Jiný kraj,odlišné chutě.Hodně dělá také tradice.A polemizovat o původu řízku nebudeme ne,to si nemyslím,že vyřešíme,protože víme,že pochází z Vídně,ale zase to poprvé usmažil Čech(to z převzatých zdrojů).Kdo ví, kde je pravda.Hlavní je ,že jídlo chutná.
Mám zkušenost,že cibule strouháním hořkne,jednou jsem použila i mixér,že si jako ušetřím práci,jenže zhořkla.A to prosím nerezové nože v mixéru mám.Rozhodně nestrouhat.Dávám do salátu malilinko cibule a nebo i vůbec žádnou,nemáme ji tam rádi.Salát si každý dělá jak sám chce.;-):-)
Apropo,viděla jsem na jídelním lístku někde dokonce řízek s rýží.:-)

Ondřeji,na to můžu jenom říct: jiný kraj, jiný mrav.;-) Přeji Vám hodně kulinářských zážitků a hlavně hodně zdraví:-K A ten prazdroj je dobrá volba;-):-)):yes: V tom by jsme si sedli:-8:-))

BILKOVAI:
Víc než půlku života v cizině a je mi 60.
Já vím, že tak se jí v Čechách a taky na Slovensku. Já jsem chtěl jen říct, že to k sobě nejde. My taky na Štědrý večer jíme rybu (ne kapra, protože tady se považuje za rybu nejedlou a se neprodáva) ale bez bramborového salátu. Vždy jinou a vždy s něčím jiným (a hlavně s Plzeňským Prazdrojem k tomu!).
Bramborový salát se tady považuje za něco, co se jí jako studené předjídlo nebo něco třebas mezi obědem a večeří. Nikdy jako příloha k teplému jídlu (maso, ryba atd.).
Co se týče řízku, tady se jí hlavně v naši domácnosti (hovězí nebo z krocana, někdy i vepřový nebo kuřecí), protože tady sa považuje za těžké jídlo. Prostě tady jsou jiné zvyky - hodně ryb a hodně zeleniny. Masa ne tolik jak v Čechách i když je levnějí než ryby nebo morské potvory.
Jsem rád, že jste na můj píspěvek reagovala a že se můžeme domluvit jako slušní lidé.
Já jsem napsal to, co jsem pokládal za nepochopitelné a konkrétně v tomhle případě nekombinovatelné a Vy jste napsála to, co je podle Vás normální i když, jak vidíte, ne na celém světě.
Srdečně Vás zdravím.

Ondřej: promiňte, ale nemáte pravdu :-! Řízek s bramborovým salátem k sobě setsakramentsky patří :-p:-p:-* A např. na Štědrý večer, kdo nejí rybu, tak si většina lidí u nás dá právě řízek s bramborovým salátem. Sice je to těžké jídlo /holt my Češi jsme na tu těžkou stravu :-8/, ale strááášně dobré.:-* A vepřo, knedlo, zelo se u nás s bramborovým salátem všeobecně nejí. Tak nevím, proč to přirovnáváte:-O. Máte sice krásné české jméno:-*, ale kde žijete, že tam není normální dát si řízek s bramborovým salátem:-O:-?


P.S. Ten bramborový salát na obrázku mi taky nepřijde, že patří k receptu. Chybí mi tam červená barva /mrkev a že ji tam je:-O/, i hrášek... Ale k tomu by se snad Eliza nesnížila, že by kvůli soutěži...:-O:-( Určitě nám to vysvětlí:-O;-)

spagetka:
Souhlasím s Vámi, ale řeč byla o jiném.
Řízek není české jídlo a tak si myslím, že by se mělo jíst tak, jak je zvykem tam, kde vzniklo.
Proč třebas guláš nejíte s bramborovým salátem?
Protože to k sobě nejde. A tak je to aj s řízkem.
Jsou jídla, která dobe kombinují a jsou jídla, která ne. Ja chápu, že proti gustu žádny dišputát a proto nechci s Váma polemizovat dál.

Ondřej:já dost dobře nechápu, proč bychom se měli opičit při kombinacích jídel po Západu :-O:-O:-O.O tom je právě ta různorodost národních a krajových kuchyní po celém světě. Kdyyž budu v Itálii, tak si tam určitě vepřoknedlo nedám, ale dám si jejich specialitu místní. To by byla pěkná nuda mít všude stejnou kuchyni. Ať si to každý kombinuje, jak mu to chutná, v tom je kouzlo vaření. V Jizerkách se běžně dělají chlupaté knedlíky s krupicovou kaší /slanou) a také to nikomu nebudu nutit.

hosta:
Nejedná se o to poučit.
Jedná se o kombinaci. Tak, jak si neumím představit Vepřo, knedlo s bramborovým salátem, tak si ho neumím pedstavit s řízkem. Jednoducho to k sebe nejde. Teď chápu, proč na Západě nikdy není příloha. Prostě aby se neskazila chuť jídla. Takže ve Střední Evropě se ještě třeba hodně učit. A to, co jsem napsal, není jenom v restauracích, ale také v domácnosti. Proto ani nikto nežáda nic (myslím tím přílohu).

frodobagin: tak to se těšíme, díky

Přidaná fotografie určitě nesouhlasí s originálem. Hned jak budu dělat dalšá várku, tak sem dám fotečku. Děkuji za připomínku.

Ondřej:u nás v Jizerkách se ´běžně jedl a jí řízek k br. salátu, to jen tak na okraj.
Fotka se mi taky nezdá.....

Ondřej: vážně je to pro tebe novinka? např. v Rakousku dost běžné jídlo - sice se salát připravuje jinak, bez majonézy (viz odkaz). Jsi ale na českých stránkách o jídle, tak se můžeš poučit. Třeba najdeš i jiné recepty, které jsi ještě neviděl


http://pod-poklickou.gastronews.cz/vidensky-rizek-..., ale nic nového pod sluncem

Tato fotka určitě nepatří k receptu .... je to úplně jiný salát!!! Se na to podívejte pořádně. Ostatní hubujete, ale tady dáte něco jiného, jak potom máme mít představu jak skutečně tento salát vypadá?? :-((:no::-//
Toto se mi vážně nelíbí a nebudu sám. Dávat sem fotky za každou cenu.

hosta:
Řízek s bramborovým salátem?
To jsem tedy ani v Itálii a ani v Rakousku ještě nikdy neviděl. Přece bramborový salát svojí výraznou chutí (viď např. tenhle recept) řízek "zabije".

No salátky u Eliz dne 14.1. byly opravdu ve velkém. Když je základ stejný, jde jen o aranžmá - ale soutěž je soutěž, že?;-) Řízeček by k tomu - aspoň k jednomu - nebyl?:-D

Koukám, že recept získal nové foto od Elizy. Jen si tedy nejsem jistá, zda odpovídá vůbec receptu. Nevidím hrášek, mrkev, jablko, celer, červenou cibuli ... :-O Asi by salát podle původní receptury vypadal trochu jinak:-S

Jozef T.H. 14. 1. 2013 19:38
Prekvapuje ma, že v Česku sa ešte predáva Hellmann's majonéza. U nás (to nie je na Slovensku, ale v Európe) ju už pred mnohými rokmi stiahli z obehu, pretože tu ju práve kvôli jej pre nás doslova odpornej chuti, nikto nekupoval.
Je to zaujímavé, ako majú ľudia v rôznych krajinách predstavu o chuti tej istej potraviny. Alebo tá u Vás je už vyrábaná v Česku a prispôsobená Vašej chuti?
Pozn. k nadpisu:
zvyklo sa písať à la ..., alebo v taliančine alla ...
Nesúhlasím s tým, že zemiaky varené v šupe sú na povrchu rozvarené. To závisí od druhu zemiakov (nie všetky sú predurčené na varenie...) a tiež od ich veľkosti. Na obale je predsa napísané na akú úpravu sa majú použiť.

to Nadja
Omlouvám se. Jablka společně s mrkví a cibulí napařuji nad bramborama a posledně, když jsem strouhal cibuli byla hořká. Proto to proplachování. ALe zjistil jsem, že je lepší cibuli nastrouhat na kráječi a vůbec nepustí šťávu a nezhořkne. Takže lepší je na jemno nastrouhat. A podařil se salát podle receptu ala frodobagin?
Přeji pěkný den.:-))

Tématické fráze:
bramborovi salat a řizek obrazek, cuketový salát alá bramborový, kartoffel salát, crzina recepty, proč spařovat cibuli, teď vaří šéf, jak dlouho skladovat bramborový salát, www)ted)vari)sef, teď vaří šéf, crzina, teď vaří šéf recepty bramborový salát, dnes vaří šéf recepty, dnes vaří šéf bramborový salát, bramborový salát z oloupanych brambor, bramborový salát, jak dlouho travi zaludek bramborovy salat z manonezou, jak skladovat bramborový salát, nastrouhana cibule je hořká, recepty na předjídlo, bramborový salát s řízkem

Suroviny:
brambory, mrkev, okurky sterilované, celer, hrášek, vejce, majonéza, hořčice, jablko, cibule, olej, citron, cukr moučkový, pepř mletý, sůl

Přidat fotografie receptu