Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Domácí chleba bez hnětení v 2.0 (s droždím nebo kváskem)

Podrobný popis postupu pečení chleba jednak s kváskem a jednak s droždím. Pečení těsta se zdá složité i když není. Ale vůně, která se pak line celým bytem se vám odmění za všechnu vaší námahu.

Hodnocení receptu je 4,7 (7×)

Ohodnotit

Ohodnoťte recept

odklizec

Náročný

Doba přípravy 70 min Doba přípravy: 10 min Doba tepelné úpravy: 60 min Bez doby kynutí

70 min (10 min příprava + 60 min tepelná úprava, Bez doby kynutí)

Suroviny pro 1 kus

1kus

Nahlásit chybu v receptu

Nutriční hodnoty

Hodnoty jsou přibližné

Energie7 704 kJ /
1 841 kcal
Bílkoviny54,02 g
Tuky10,29 g
Vláknina30,25 g
Cholesterol 0 mg
Sodík 6,42 g
Sůl16,00 g
Sacharidy368,04 g

Zobrazit všechny hodnoty

Postup přípravy

Krok 1: Ve vetší míse smícháme všechny suché suroviny. V případě, že pečeme se sušeným droždím: přilijeme ocet a vodu a vše dobře promícháme. Vznikne řidší těsto. Krok 2: V případě, že pečeme s kváskem: přilijeme vlažnou vodu a vše dobře promícháme. Následně přidáme lžičku kvásku a opět dobře promícháme. Pokud pečeme s kváskem, ocet se vynechává. Krok 3: Mísu zakryjeme potravinářskou folií a necháme při pokojové teplotě kynout 10-12 hodin. U kvásku může kynutí trvat déle, záleží na kvalitě kvásku a teplotě okolí. Potom těsto v míse několikrát probereme vařečkou a necháme odpočinout 30 minut až jednu hodinu. Znovu by mělo pěkně nakynout. Krok 4: Během odpočinku po promíchání, rozpálíme troubu na 250 °C a vložíme do ní prázdnou pečicí nádobu s víkem (nerez, smalt, osvědčilo se i sklo) o průměru asi 21-23 cm. Nádoba musí být suchá. Necháme rozpálit cca 30 minut. Krok 5: Potom z rozpálené mísy sundáme folii a povrch těsta lehce zasypeme žitnou moukou. Do horké nádoby vyklopíme pomocí stěrky těsto, ideálně tak, aby pomoučněná strana skončila na dně. Krok 6: Povrch už vyklopeného těsta případně opět lehce zasypeme moukou. Není nutné. S posypáváním moukou opatrně, ať ji není moc. Krok 7: V případě, že pečeme s droždím: nádobu přikryjeme pokrývkou a uložíme na spodní rošt v troubě. Pečeme při teplotě 250 °C cca 30 minut, pak pokrývkou sundáme a dopékáme asi 30 minut na 230 °C. Krok 8: V případě, že pečeme s kváskem: nádobu přikryjeme pokrývkou a pečeme při teplotě 250 °C cca 15 minut, pak pokrývkou sundáme a dopékáme asi 15-20 minut na 230 °C.

TIP: Jak uchovat chléb a pečivo co nejdéle čerstvé

Zveřejněno 30. 7. 2013

Poznámka autora odklizec

Recept z větší části vychází z receptu na domácí chleba bez hnětení, ke kterému mně navedla sestra (čímž ji zdravim ;)) Originál receptu je zde:

http://www.toprecepty.cz/recept/19373-domaci-chleb...

Já jsem jen přidal koriandr, více octa a maličko jiný poměr muk. A taky jsem oveřil postup pečení, za pomocí kvásku. Jde to úplně snadno a chleba je vyloženě exkluzivní!

Čas pečení se může poněkud lišit, v závislosti od trouby/teploty a materiálu použité nádoby! Uvádím časy odzkoušené se skleněnou nádobou. Chleba je obvykle hotový, pokud má kůrka pekně hnědou barvu. Troubu při pečení pokud možno neotvírat, ideálně otevřít jen kvůli sundání pokrývky, jinak ne.

Postup vypadá slozitě, ale realita je taková, že bez času kynutí a pečení, je potřeba jen cca 10 minut času na založení těsta, což se dá bez problému před odchodem do práce. A pak už jen pohlídat čas pečení.

Moje poznámka

Přidat poznámku

Moje poznámka

TopRecepty.cz

Domácí chleba bez hnětení v 2.0 (s droždím nebo kváskem)

Aktuální verzi receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:

https://rcpt.cz/GAn8

Moje poznámka

TopRecepty.cz

Domácí chleba bez hnětení v 2.0 (s droždím nebo kváskem)

Aktuální verzi receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:

https://rcpt.cz/GAn8

Marie

Náhodný recept

Další náhodné recepty

Komentáře (16)

Poradí mi někdo abych po upečení chleba neměla tvrdou kurku, nevím co dělat jinak chleba od Ladi Hrušky nemá chybu. :-)

..byl to můj úplně první chleba a opravdu se povedl :yes::yes::yes: jiný dělat už nebudu super!!!!! díky za rcp :-K:-K:-K:-K

Pajda Pajdavá 24. 1. 2014 18:33
michelina: ocet tělo nepřekyseluje...spíše naopak.....

Hliněná Eva:
Tezko rict? Ta zakryta nadoba ma ten ucel, ze udrzi vlhkost prvnich par minut peceni a chleba tolik nepraska. Nestaci totiz tak rychle oschnout. Zejmena pokud se bavime o nehnetenem chlebu, ktery se nenachava se vykynout v osatce. Pokud se pred pecenim chleba vytvaruje a necha se dokynout v osatce, pak asi pokryvka neni az tak nutna? Treba vyzkouset.

Ja jsem po mnoha pokusech a omylech nakonec rezignoval a uz chleba taky tvaruju a nechavam pred pecenim dokynout. Je to sice vice prace a bordelu v kuchyni, ale chleba temer vubec nepraska.

michelina:
já dávám jablečný ocet, je navíc zdravý

Hliněná Eva 21. 1. 2014 11:32
V mém příspěvku jsem se špatně vyjádřila,chleba nepeču v ošatce,ale v ošatce ho nechám vykynout a potom překlopím na rozpálený plech.Omlouvám se .eva.sabina2@seznam.cz

Hliněná Eva 20. 1. 2014 12:27
Já si chleba peču již delší dobu,není špatný,ale zaujal mě tento recept,který bych chtěla vyzkoušet.Já chleba peču v ošatce a proto bych se chtěla zeptat,zda tento chléb musím péct v zakryté nádobě.eva.sabina2@seznam.cz

odklizec: :-D:-D jako bych viděla svou kuchyň při prvním pokusu o překládání....ale koupila jsem si na to šikovnou lopatku (stěrku) a s tou to jde velice dobře.:yes:
Mrkni, třeba by se ti taky hodila, dobře se s ní sklízí třeba i zbytky mouky ze stolu.... http://eshop.tescoma.cz/priprava-a-zpracovani-potr...

cathleen: Muze byt. Cuketkuv postup jsem zkousel, ale nakonec zavrhnul, kvuli prekladani a tvarovani testa ;) To jsem zkusil jen jednou a stacilo. Zasvinena cela kuchyn, cely ja, vrstva mouky na chlebu (moje chyba), ktera by se neupekla, atd. Takze jsem to zkusil bez prekladani a je to uplne v pohode a bez prace. Mozna mi chleba pri peceni vic praska, a neni tak hladoucky na povrchu jako cuketkuv, ale chutna skvele a temer bez spinave prace ;)

Koukám, že ta kvásková varianta je vlastně stejná, jako Cuketkova ;-)
http://www.cuketka.cz/?p=11418

Tady je lety odzkoušený recept na pravý pšenično-žitný kváskový chleba.Ten co se pekl v každém selskem stavení a já ho mám po své prababičce.
Zadělání na domácí pšenično-žitný chleba naší babičky- cca 900 gr.:
Suroviny na cca 900 gr.chleba

250 g hladké pšeničné mouky T650 (polosvětlá,Mlýny Kyjov)
150 g hladká pšeničná chlebová T 1000 ( mlýny Kyjov)
50 g celozrnná mouka pšeničná( pro zdraví vláknina,nemusí být) 50 g hladké žitné mouky (Kaufland,Spar,Tesco Mlýny Kyjov)
1,5 čaj.lžičky soli (nepřesolit)
1 čaj.lžička kmínu (kdo má rád,nebo jiná
semínka,dýně,slunečnice,lněné,sezam apd.)
0,6 lt.žitného kvásku-obsah sklenice omnia (Nechat nakvasit předem do husté mírně
nakyslé pěny)
0,25 lt pitná voda ( mírně teplou do těsta a nedát ji naráz do těsta,po částech dle hustoty těsta)
Potřeby: pečící papír+nůžky,síto na mouku,mísu na těsto,vařečku a gumovou stěrku na těsto,
kastrol s nejlépe s vypouklou poklicí- vyčlenit na toto pečení)
1.Zadělání těsta
Hladké mouky-pšeničnou a žitnou mimo celozrnnou přes síto prosejeme.(důležité)
Zamícháme všechny suroviny (asi 5 min.) na hrubé polohusté těsto,které se mírně lepí na mísu,upravíme v míse do bochánku a dáme pod utěrku kynout do tepla kuchyně.

2.První zamíchání-provzdušnění těsta velmi důležité
Asi za 1hod.promícháme mírně asi 2 min.,aby se těsto provzdušnilo a aby bylo hladké.Těsto předěláme na pečící papír,utvoříme bochánek doprostřed papíru a i s papírem vložíme zpět do mísy kynout.Můžeme povrch těsta navlhčit vodou a posypat semínky,kmínem,oves.vloč-
kami apd.

3.Vlastní pečení v troubě
Po nakynutí (asi za 2-3 hod.(po jednou tolik nabytí objemu dáme těsto i s papírem do kastrolu s pokličkou asi 24 cm v průměru péct do vytopené trouby asi na 220°C.(Trouba musí být vytopená i kastrol na pečení také předehřátý)
Chleba této velikosti (asi 900 gr)pečeme asi 35 min.pod pokličkou a dále 10 min.bez pokličky.Po vyndání a odstranění papíru se dá ještě dopéct,pokud je kůrka světlejší a chceme tmavší.
Rada:Těsto přendáme na papír pomocí namočené gumové stěrky ve vodě,jinak se velmi lepíRukama se těsta vůbec nedotkneme.Z papíru se upečený chleba lehce oddělí.Upečený chleba chladíme na mřížce,nebo podložený třeba vařečkami.
Kvásek děláme dopředu z žitné mouky a vody.
1.den-založení kvásku-2 vrchovaté pol.lž.žitné mouky + 1,5 dcl vlažné vody-nechat v teple
2.den-po 24 hod. přidáme opět 2 PL ž.m. + 1.5 dcl vl.vody
3 den-opět přidáme 2 PL ž.m. + 1,5 dcl vody a necháme nakvasit a kvásek je hotov
Množství ve sklenici omnia(skoro plná) se použije do 1 těsta,nechá se trošku na dně sklenice a přidá zase žitná mouka a voda.Kvásek se jen již rozmnožuje a lze ho použít hned druhý den znovu,pokud se hned nepoužije,nechá se v lednici a před dalším pečením se oživí-přikrmí žitnou moukou tak 6 hod.předem,nebo večer vydělat z lednice a ráno se může péct znovu.Vždy nadělat do výše uvedeného v receptu,potřebné množství.Přeji úspěch.Pekař



upečený chleba je bezkonkurenčně
velmi jedlý

Já ocet rozhodně dávám a nejen do chlebva, dokonce i do bramborových knedlíků. Parádní chleba;-),odklizec;-). Dělávám ho:-)

;-):-p:yes:

michelina: nemusíš pridávať ocot, ak nechceš. Ja pečiem chlieb s droždím a ocot nikdy nepridávam, vôbec nechýba. Naopak, pamätám sa za dávnych čias, keď som občas doniesla chlieb z obchodu a nikto ho nechcel jesť, práve pre kyslosť. ;-)

michelina: Ocet je u drozdoveho chleba podle mne nutny, jinak by to bylo takove mdle. Dodava chlebu chlebovou nakyslost. V puvodnim receptu je 1 lzice, ja dam dve. A vubec to neni prehnane kysele.

V pripade kvaskoveho chleba, se o kyselost stara kvasek. Drozdi ovsem neni kysele a tak se tam musi pridat ocet. Zkuste bez nej, ale myslim ze to nebude ono?

Tématické fráze:
domácí kváskový chléb, kváskový chléb bez hnětení, domácí chléb pečený v kastrolu, domácí kváskový chleba, chleba bez hnětení z domaciho kvasku, žitný chléb s droždím, kváskový chleba bez hnětení, recept na domaci kvaskovy chleba, domácí chléb sušené droždí, chleb ze suseneho drozdi, kvásek na domácí chléb, domácí chleba, domácí chleba ve skleněné míse, domácí chléb, domácí chléb pečený pod pokličkou bez hnětení, cuketka chleba bez hnětení, chleba pečený v kastrolu, domácí chléb bez hnětení, domácí kváskový chléb recept, kváskový chleba z domácí pekárny

Suroviny:
mouka žitná, mouka hladká, mouka polohrubá, mouka grahamová, kmín drcený, koriandr, sůl, droždí sušené, kvásek, kvásek

Přidat fotografie receptu