Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Fiakr guláš podle Magdaleny Dobromily

Hodnocení receptu je 4,7 (9×)

Ohodnotit

Ohodnoťte recept

hosta hosta

Náročný

Suroviny

Nahlásit chybu v receptu

Naše kuchařky
právě v prodeji

Do obchodu

Nutriční hodnoty

Hodnoty jsou přibližné

Energie10 833 kJ /
2 589 kcal
Bílkoviny248,24 g
Tuky145,50 g
Vláknina27,51 g
Cholesterol 1,61 g
Sodík 1,22 g
Sůl2,84 g
Sacharidy63,45 g

Zobrazit všechny hodnoty

Postup přípravy

Krok 1: Maso očistíme a nakrájíme na kostky. Pak ho přiměřeně osolíme, opepříme a poprášíme moukou. V kastrole rozehřejeme polovinu sádla a maso na něm po částech ze všech stran opečeme. Krok 2: Cibuli oloupeme a nakrájíme nahrubo. Maso vyndáme na misku, do výpeku přidáme zbylé sádlo a cibuli osmažíme dohněda. Pak přisypeme papriku, krátce ji orestujeme a vmícháme rajský protlak a ocet. Do kastrolu vrátíme maso, přidáme morkové kosti a vše zalijeme vodou, aby maso bylo ponořené. Vsypeme kmín a bobkový list a pomalu dusíme. Krok 3: Klobásu prohřejeme ve vodě (pokud dáte párky, opečte je na pánvi). Vejce uvaříme natvrdo, oloupeme je a zchladlá opatrně rozkrájíme na čtvrtiny. Krok 4: Když je maso měkké, vyjmeme kosti a guláš podle potřeby zahustíme strouhaným chlebem. Dochutíme majoránkou, lisovaným česnekem, solí a pepřem. Přidáme pokrájené párky nebo klobásu (můžeme použít i kusy šunky) a vše chvíli povaříme. Krok 5: Podáváme s vejci a kyselými okurkami. Vhodnou přílohou je pečivo nebo knedlík.

Zveřejněno 10. 12. 2016

Poznámka autorky hosta

Traduje se, že guláš se dostal do Vídně na sklonku 18. či 19. století. Guláš si prý s sebou přivezli do Vídně maďarští pěšáci, kteří se tam dostali při svém pobytu. Jak to tak bývá, každá novinka je postupně vylepšována a vídeňští hostinští jej přivedli postupem času k dokonalosti. Guláš se vařil v mnoha různých podnicích. To co je ale důležité, je fakt, že na tradiční guláš se po noci ve službě stavěli v hospodách fiakristé ještě před tím, než se vydali domů odstrojit povoz a načerpat síly před další noční službou. A odtud vznikl název Fiakr guláš. Alespoň tenhle příběh se o vzniku Fiakr guláše traduje.

Nesporné je, že díky svojí dostupnosti v hospodách hned ráno, se stal Fiakr oblíbeným vyprošťovákem po bujaré noci. A co je pro něj typické? Opečená klobása nebo párek a vajíčko.

Moje poznámka

Přidat poznámku

Moje poznámka

TopRecepty.cz

Fiakr guláš podle Magdaleny Dobromily

Aktuální verzi receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:

https://rcpt.cz/WAPW

Další recepty

Moje poznámka

TopRecepty.cz

Fiakr guláš podle Magdaleny Dobromily

Aktuální verzi receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:

https://rcpt.cz/WAPW

Marie

Náhodný recept

Další náhodné recepty

Nejnovější recepty

Další recepty

Komentáře (6)

No to je mišmaš...takhle zprasit dobrej základ 🙄

Vypadá moc chutně :yes:

Moc fajn guláš:-8:yes:Ten morek bych slupla ze všeho nejdřív:-Q<3

Nedivím se, že tak skvěle vaříš, když je Ti Magdalenka D. R. vzorem:-D:yes:

Velmi lákavý gulášek:-p<3

To musela být dobrota..;-):-):-K

Tématické fráze:
fiakergulas, vídeňský fiakr guláš, guláš vídeňských fiakristů, fiakr hovezi guláš, guláš vídeňského fiakristy, tradiční guláš recept dobromila, vídeňský guláš s octem, vidensky gulas fiakristu, ocet do guláše, recept vídenskych fiakristu, guláš s octrm, vídenský gulaš z párkem, fijakr guláš recept, guláš vznik názvu, vídenský fiakr guláš recept, gulas vidensky fiakr, gulas prazskych fiakristu, typický vídeňský guláš, hovězí guláš s křenem a párkem, guláš s octem

Suroviny:
kližka hovězí, sůl, pepř mletý, mouka hladká, sádlo, cibule, paprika sušená sladká, protlak rajčatový, ocet vinný, kost hovězí morková, kmín drcený, bobkový list, párky vídeňské, vejce, majoránka, česnek, chléb tmavý

Přidat fotografie receptu