Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Havířina

Hodnocení receptu je 4,6 (8×)

Ohodnotit

Ohodnoťte recept

janky3 janky3

Snadný

Doba přípravy 30 min Doba přípravy: 30 min

30 min (30 min příprava)

Suroviny pro 4

4

Nahlásit chybu v receptu

Nutriční hodnoty

Hodnoty jsou přibližné

Energie5 698 kJ /
1 362 kcal
Bílkoviny39,24 g
Tuky110,34 g
Vláknina9,70 g
Cholesterol 958 mg
Sodík 1,96 g
Sůl4,72 g
Sacharidy49,30 g

Zobrazit všechny hodnoty

Postup přípravy

Krok 1: Oloupané brambory dáme vařit, společně se solí a kmínem. Vody dáme hodně, aby se vešly noky. Soli o něco více. Těsto na noky připravíme z vajec a mouky. Pokud by bylo těsto moc suché, přidáme trošku vody nebo mléka. Trošku přisolíme. Krok 2: Brambory se vaří, těsto na noky je hotové, pustíme se do cibulovo slaninového přelivu. Cibuli nakrájíme na tenká čtvrtkolečka, slaninu na nudličky. Ty dáme smažit na pánev, pokud je slanina libovější, přidáme trochu oleje. Po chvíli přidáme cibulku a společně dosmažíme. Opepříme. Brambory jsou v poslední fázi vaření, začneme vkládat noky k bramborům. Tvoříme je lžičkou, namočenou ve studené vodě, nabíráme kousky těsta na velikost lžičky. Navaří se. Po 5 minutách vaření vypneme a a slijeme vodu. Krok 3: Smícháme brambory a noky se slaninovým přelivem a kouskem másla. Podáváme s okurkovým salátem.

Zveřejněno 23. 9. 2019

Poznámka autorky janky3

Když jsem se jako novomanželka seznámila s tímto pokrmem, ovšem bez slaniny, jen s osmaženou cibulkou, neměla jsem odvahu to jíst, ale co bych neudělala pro svého manžela, začala jsem havířinu dělat, jen jsem ji vylepšovala slaninou. Okurkový salát jsem občas vyměnila za kompot, což je také bašta. Ale okurka je okurka.

Moje poznámka

Přidat poznámku

Moje poznámka

TopRecepty.cz

Havířina

Aktuální verzi receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:

https://rcpt.cz/y3E6

Další recepty

Zobrazit více

Zobrazit více

Moje poznámka

TopRecepty.cz

Havířina

Aktuální verzi receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:

https://rcpt.cz/y3E6

Marie

Nejnovější recepty

Další recepty

Komentáře (5)

janky3: Však se taky při tom Vašem vzpomínání sbíhají sliny! <3

bohynovka: Jen se rozhlédněte třeba právě po těchhle stránkách, z kolika bramborových špalíčku se staly gnocchi! Přitom v Čechách je například k zelí dělávaly už naše babičky, které se italskou kuchyní rozhodně neměly kde inspirovat.
Mimochodem v Itálii nedělají "ňoki" jenom "di patate", z brambor, ale i z jiných surovin včetně mouky. Výborné jsou z tvarohu, nebo chcete-li z ricotty, s přidáním sýra, někde tu je skvělý recept od tejajy. :-)

Znám jako uhlířinu, ty scezené brambory s noky na slanině s cibulí ještě trošku opékám:-):yes:

Dajda:Tak tady je nazev noky naprosto na miste, proc by to mely byt gnocchi? Ty jsou z bramboroveho testa. A pokud je vyslovujeme (a vy i napisete;-)) spravne, nevidim v tom problem. Budeme se vymezovat i proti cheesecake, pizze nebo ossobucu? Zase to tak s tim purismem neprehanejme. Lasku a hrdost ke sve rodne hroude bych na nocich (respektive nazvoslovi) nestavela;-).

A recept je fajn, moc se mi libi!

Dajda: Moje babičky pocházely z Jižních Čech, tam se zase vařily jiné bašty. Havířina byla pro mě tenkrát k nepochopení. Noky do brambor! Ale pak jsem jim přišla na chuť, a vařili jsme je doma dost často. Manželova babička, která pocházela z Vejpnic u Plzně dělala také bramborové placky, tenoučké, skoro průsvitné, pomazané rozpuštěným sádlem a posypané mletým mákem s cukrem, stočené do tenkých ruliček. Vykrajovala je poklicí a byly neodolatelné. Prošly mozkem pěkně závit po závitu. Mrzí mě, že jsem si nevzala recept, neboť to byla krmě na královský stůl. Dělám je také, ale té absolutní dokonalosti jsem stále nedosáhla. I když už se blížím. Manžel miloval bramborovou buchtu ze syrových brambor, dělala jsem mu ji často k bramborové polévce. Tak to měl rád. Bohužel mi loni před Vánoci zemřel, tak už ji občas upeču švagrovi, protože bráchové měli od babičky vejprnické rádi všechno. Jak jinak. U mé babičky v Ražicích u Písku se zase dělaly bavorské vdolečky, měly uprostřed důlek, kam přišla malinová marmeláda nebo povidla, na ně strouhaný tvaroh od Jirášků a smetana od "Šterouc" krávy. Babi ve Vejprnicích dělala zase vdolky na plotně, mazala je sádlem nebo máslem, a jedly se buď nenamazané k bramboračce či namazané povidly, strouhaným tvarohem a kysanou smetanou ke kafíčku. Když se mluví o jídle, jsem k nezastavení. Zdravím. Laďka:-8

Proč je na ochutnání potřeba odvahy, vždyť to nejsou smažení brouci, jen prosté jídlo našich babiček? :-D:-D:-D Můj táta pocházel z Ostravy, tak se u nás "uhlířina" vařila taky. Někdy přijdou prostá bezmasá a skoro zapomenutá jídla k chuti.
Jsem taky ráda, že ještě někdo nazývá normální české noky česky a nedělá z nich módní gnochi. Vždyť se u nás vaří od pradávna!

Tématické fráze:
jídlo havířina, recept bramborove noky s, uhlířina havířina, brambory s noky -havířina, havlířina, recept:královské zelí.mrzí mě,že jsem tento...., jak se dělá havířina, havyrina, co je to havířina s cibulkou, nočky s brambory a cibulkou (havířina), nejlepsi recepty na havirinu, recepty z brambor - havířina, havířina na jídlo, haviřina jidla, hruba mouka o broucích

Suroviny:
brambory, vejce, vejce, sůl, kmín celý, pepř, olej olivový, máslo, cibule, slanina, okurka čerstvá

Přidat fotografie receptu