Kořeněný slívovo-ostružinový crumble
Koření a ochucovadla dodají jídlu ten správný šmrnc. Čím vším je možné pokrmy doladit?
Kvalitní koření a dochucovadla dodají jídlům tu správnou chuť. Používají se do polévek, omáček, na maso, ryby, zeleninu, prostě na cokoliv chcete. Na výběr máte ze spousty různých druhů, a dokonce i úprav - koření může být mleté, drcené, celé, ale i tekuté.
Existuje jednodruhové koření i směs
K dostání je jak jednodruhové koření, tak i směsi používající se na speciální jídla.
- Jednodruhové koření zahrnuje například bylinky (bazalka, oregano atd.), chilli, kmín, sušený česnek, pepř, kari, kurkumu, mletou papriku a spoustu dalších.
- Směs koření se používá, abyste doma nemuseli mít všechny druhy. Existuje například koření na ryby, na pizzu, na čínu či specifické Garam Masala koření. Na klasické české omáčky se pak často používá takzvané divoké koření.
Domácí koření
Pokud máte rádi věci vlastní výroby, pak si můžete zkusit vyrobit i domácí koření. Nejčastěji se ze směsi nasušených bylinek vyrábí polévkové koření, ale můžete si z několika koření vytvořit vlastní směs třeba na maso, těstoviny, grilovanou zeleninu či do omáček. Míchání směsí vám poté při samotném vaření ušetří spoustu času.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Peperoncino neboli chilli papričky pěstovali už indiáni. Jsou to malé, světlejší papričky se silnou vůní a jejich pálivost způsobuje látka kapsaicin. Mají příznivý účinek na zažívání, nicméně nesmí se to s nimi přehánět, ve větším množství mohou dráždit močové ústrojí. Chilli je považováno za afrodiziakum. Přidává se do gulášů, různých polévek, drobně nakrájené i do salátů.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Pepř zelený má jemnější chuť a aroma než pepř černý. Celý se používá k nakládání zeleniny, uzenin a sýrů, naložený se používá do pepřové omáčky. Jelikož je měkký, přidává se do paštik, nádivek a sýrů. Drcený se používá na steaky a k ochucení různých druhů masa.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Muškátový oříšek je vysušené semeno stromu muškátovníku pravého. Pochází z Portugalska. Muškátový oříšek se používá jako koření, má ostrou, štiplavě nahořklou chuť. Přidává se k masu, zelenině, do paštik i nádivek, ale také do cukrovinek. Je součástí perníkového koření. Známe i muškátový květ, ale to je v podstatě usušený červený míšek, který obaluje pecku. V malém množství je muškátový oříšek léčivý proti křečím a nadýmání. Ve velkém množství je nebezpečný jako droga.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Nové koření jsou sušené plody pimentovníku pravého (Jamajka), s kořennou až palčivou chutí, připomínající hřebíček, skořici, muškátový oříšek i pepř (někde je proto nazýván jamajským nebo hřebíčkovým pepřem). Použití nachází v omáčkách a polévkách, přidává se do uzenin, k zavařované zelenině, k nakládání nebo marinování masa.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Oregano, dobromysl obecná, je bylinka, která se v kuchyni používá hlavně sušená, protože je aromatičtější než v čerstvém stavu. Nejvíce se s ní setkáváme v italské kuchyni. Má všestranné použití. Hodí se na pizzu, do polévek a těstovinových pokrmů, masitých jídel, paštik a salátů. Dobromysl je považována i za výbornou léčivou rostlinu.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Medvědí česnek je vytrvalá bylina s podzemní cibulí. Je rozšířený v celé Evropě. Na jaře jako jedna z prvních rostlin nabízí celou škálu zdraví prospěšných látek a má tu výhodu, že oproti běžnému česneku nemá tak intenzivní chuť. Používá se jako léčivka. V gastronomii se jím ochucují polévky, omáčky, pomazánky a hojně se využívá k výrobě pesta.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Kurkuma (indický šafrán) je koření ze sušeného mletého kurkumovníku, známé už od starověku. Je součástí kari koření, hořčice a worcesterové omáčky. Používá se v pákistánské, indické a thajské kuchyni. Kurkuma našla využití i jako barvivo do potravin (např. bezvaječné těstoviny, máslo, rýže).
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Lékořice je vytrvalá léčivá rostlina z rodu bobovitých. Má silný stonek a dlouhé kořeny. Kořeny patří k drogám používaným v léčitelství a lékařství. Zvýšenou pozornost musíme věnovat konzumaci lékořice nebo cukrovinek, ve kterých je obsažená - může být toxická pro játra, způsobit otoky a zvyšovat krevní tlak.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Maggi je tradiční, velmi známé dochucovadlo, jehož recepturu sestavil Julius Maggi. Odtud pramení i jeho název. Na trhu je již od roku 1886. Začalo být známé v prvním desetiletí 20. století. Používá se k dochucení polévek, omáček a salátů, svojí chutí připomíná sojovou omáčku.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Majoránka zahradní je aromatická léčivá rostlina. V přirozeném prostředí se vyskytuje jako bylina nebo polokeř, v našich podmínkách se pěstuje jako jednoletka. Používá se k dochucení masa, polévek a omáček, často společně s česnekem. Neodmyslitelně patří do bramborové polévky a bramboráků. Dáváme ji do luštěnin i tučných jídel. Ani v sušeném stavu neztrácí nic ze svého aroma.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Kari pasta, aromatická asijská lahůdka, je základem asijských jídel. Nejpálivější pasta je z ostrova Bali, je v ní totiž větší množství chilli papriček, thajská pasta je výrazně aromatická, a nejjemnější je pasta kambodžská. Kari pastami ochucujeme jak maso, tak zeleninu. Vhodnou přílohou k těmto pokrmům je rýže.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Kerblík je bylina patřící mezi miříkovité. Má listy s jemnou, anýzovo-kmínovou chutí a vůni podobnou petrželi. Kerblík je nejčastěji používán ve francouzské kuchyni. Přidává se do tvarohových pomazánek, míchaných vajíček, zeleninových salátů a smetanových omáček. Můžeme jím okořenit kuře, skopové maso či rybu.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Kardamom černý je koření z Nepálu a Indie, které se používá při dušení nebo pečení tučnějších mas. Semínka mají peprmintovou chuť a kouřovou vůni. Kardamom našel využití i v léčitelství, kde je používán jako přírodní antibiotikum.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Kmín kořenný luční je běžná bylina, rostoucí u nás i planě na loukách. Je jedním z nejstarších druhů koření, používal se již ve starověku. Dnes jej přidáváme do brambor, při pečení, do omáček, polévek a pomazánek. Je nezaměnitelnou součástí každého obyčejného chleba. Využití našel i v likérnictví, v konzervárenství a farmacii.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Kardamom zelený, koření s lidovým názvem mouřenínský pepř, původem z Kardamomských hor v Indii, je hojně využívané v Orientu jako přídavek do čaje a kávy. Kardamom má kafrovou chuť, u nás je v malém množství přidáván do sladkého pečiva, např. do perníčků, koláčků a hruškové náplně.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Koriandr je příbuzný anýzu, kmínu a kopru. Pěstuje se i u nás. Listový koriandr se využívá v thajské, indické nebo mexické kuchyni. Jeho vyzrálé plody jsou výrazně aromatické, mají palčivou chuť. Používá se k nakládání zeleniny a do kořenících chlebových směsí. Hodí se k přípravě jehněčího, hovězího, vepřového a rybího masa. Je součástí kari koření, doporučuje se při přípravě ostrých orientálních pokrmů.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Kari je složitá směs, používaná především v indické, thajské, indonéské a čínské kuchyni. Směsí je mnoho typů - od ostrých po méně ostré, často se skládají z 25 druhů koření. Kari používáme do masových i zeleninových pokrmů, do omáček, luštěnin, rýže i polévek.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Jalapeño jsou pálivé mexické chilli papričky. Jejich pálivost dosahuje 2 500 - 6 000 Scovilleových jednotek pálivosti (SHU). Zráním jalapeños červenají, ale ty zelené a zlehka zauzené se v řezech konzervují ve sladkokyselém nálevu. Jalapeños se běžně používají zejména v mexické kuchyni, ale jsou oblíbené celosvětově a můžete si je koupit i u nás. Obsahují hodně živin a mají řadu blahodárných účinků na naše zdraví.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Jalovčinky jsou aromatické plody jalovce, v kuchyni využívané jako koření. Slouží při výrobě alkoholických nápojů (gin, borovička). Jsou vhodnou přísadou k pokrmům ze zvěřiny, do marinád, a do některých těžších pokrmů.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Harissa je ostrá směs koření na přípravu masa, omáček a minutek. Můžeme ji koupit v obchodě, ale podle znalců je to pouhá napodobenina, proto si ji můžeme raději vyrobit doma. Připravuje se z papriček o různé pálivosti a koření, někdy se přidávají i kapie pro zjemnění chuti, cibule, česnek a rajčatové pyré.
Předchozí 1 … 13 14 15 16 17 Další
Další témata
Další recepty
Přečtěte si Zobrazit více
Holka u plotny radí: Jak na božské knedlíky bosáky? Dokonalou chuť zajistí malý fígl
Největší evropské koblihy jsou ty polské s názvem paczki: Plněné pudinkovým krémem s vaječným likérem nemají chybu
Vyzkoušeli jsme knedlíky z pražského Knedlína. Jeden stojí 69 Kč a kromě sladké klasiky nabízejí i s krevetami