Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Správná příprava surovin hraje klíčovou roli v celém procesu vaření

Správná příprava surovin hraje klíčovou roli v celém procesu vaření

Příprava v kuchyni je základem úspěšného vaření a zahrnuje řadu důležitých kroků, které připravují suroviny a vytvářejí podmínky pro vytvoření chutných pokrmů. Správná příprava umožňuje kontrolovat proces vaření a dosáhnout požadovaného výsledku.

Co všechno zahrnuje příprava v kuchyni? 

Příprava v kuchyni zahrnuje hned několik kroků. 

  1. Výběr receptu a surovin: Příprava v kuchyni začíná výběrem receptu a surovin. Zvolení vhodného receptu je klíčové, protože určuje, potřebné suroviny. 
  2. Mytí a čištění surovin: Mnoho surovin vyžaduje důkladné mytí a čištění, zejména pokud se jedná o zeleninu a ovoce. Tím se odstraní nečistoty a bakterie.
  3. Nakrájení a příprava surovin: Nakrájení a příprava surovin na požadovaný tvar a velikost je důležitým krokem při přípravě jídla. 
  4. Příprava nástrojů a zařízení: Je třeba zajistit, že všechny potřebné nástroje a zařízení jsou k dispozici a připraveny k použití.
  5. Organizace pracovního prostoru: Důležitou součástí přípravy je také organizace pracovního prostoru. Kuchyňská plocha by měla být čistá a uklizená.
  6. Míchání a kombinace surovin: Mnoho receptů zahrnuje míchání a kombinaci surovin, často v konkrétním pořadí. 
  7. Vaření, pečení nebo smažení: Poté, co jsou suroviny připraveny a kombinovány, následuje proces vaření, pečení nebo smažení.
  8. Servírování: Po dokončení vaření je pokrm servírován na talíře a připraven k podávání. Servírování může zahrnovat i zdobení pokrmu. 

 

Více

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Tempura

Tempura je dobrota, která patří k japonské kuchyni, ale původ má evropský. Do Japonska ji přivezli v 16. století portugalští misionáři. V jemném těstíčku z mouky, vody a někdy vajíčka smažíme kousky masa, hlavně ryb, krevet, ale také kousky různé zeleniny a hub.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Těstíčko na obalení

Těstíčko na obalení je hmota, která se připravuje z mouky a mléka, ale také z minerálky, piva nebo vína a vajec. Vše se vyšlehá do přiměřené hustoty a v něm se pak obaluje vše možné. Maso, párky, zelenina, houby a také ryby. Poté se vše smaží ve vyšší vrstvě oleje v pánvi.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Smažení

Smažení je tepelná úprava, při které se surovina smaží v rozpáleném tuku ze všech stran při vysoké teplotě. Nejčastěji smaženým pokrmem bývají řízky, smažit můžeme obalovaný květák nebo žampióny. Smaží se i jídla sladká. Pochoutkou jsou koblihy.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Rubování

Rubování je metoda přípravy masa. Pokud je maso naložené v marinádě, olejová vrstva zabrání proniknutí chutí přímo do masa. Při této metodě, která pochází z USA, se maso lehce potře olejem a posype kořenící směsí, často hrubší, těsně před grilováním, přitom se tato směs vetře přímo do svaloviny. Ruby neobsahují žádné zvýrazňovače chuti, hodí se pro všechny druhy masa, hovězí, vepřové, drůbeží i ryby.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Raw

Raw má více významů, v tomto případě se jedná o syrovou stravu, tepelně upravenou max do 42 °C. V této stravě převažuje hlavně syrová zelenina, ovoce, různé ořechy a semínka. Tato strava má svá pozitiva i negativa. Oblibě se těší i raw zákusky a dezerty.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Redukovat

Slovo "redukovat" má více významů, ale z hlediska přípravy jídlel se jedná o zmenšení objemu tekutiny. Při dušení nebo vaření se odpařuje voda, čímž dochází k zahuštění pokrmu a také zvýraznění jeho chutí.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Pošírování

Pošírování je jemný způsob úpravy masa, ryb, ovoce, zeleniny při teplotě mezi 70 až 90 °C, dle použité suroviny. Teplota tekutiny nesmí překročit 95 °C, voda se nesmí vařit. Tekutinou bývá nejčastěji různými ingrediencemi ochucená voda nebo různé nálevy. Při pošírování platí pravidlo, že části masa a ryb se vkládají do studené vody nebo nálevu, protože vařící voda by způsobila, že vrchní část by byla provařená a vnitřní části pokrmu by byly syrové.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Restování

Restování je opékání (suché smažení) suroviny na minimálním množství tuku.Teplo přichází odspodu a potravina neplave v omastku. Cílem restování také je, aby se srazila bílkovina v mase a nevytékala z něj šťáva. Touto úpravou se nejčastěji připravují steaky, roštěnky a jiné maso, které se pak dále upravuje, např. dušením či pečením.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Pražení

Pražení je proces, při které se suroviny tepelně upravují na pánvi, nebo v zařízeních k tomu určených, za účelem, aby získaly před zpracováním intenzivnější aroma. Praží se nejčastěji káva, ale také ořechy nebo mandle.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Pufování

Pufování je proces výroby, kdy při vysoké teplotě, tlaku a rychlém odpaření vlhkosti dosáhneme nabývání suroviny. Nejčastěji to bývá rýže, ale i pšenice, žito, kukuřice, pohanka a další. V pufovaných výrobcích, kterým říkáme "polystyren" zůstávají výživné látky. Uplatní se při dietním stravování. Hodí se na výlety, jsou trvanlivé a skladné.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Pasírování

Pasírování je jednoduchá kuchařská technika, při které se různé druhy surovin nebo pokrmů rozmělní a následně se protlačí sítem. Tím se zbaví různých slupek, peciček, hrudek nebo nějakých větších částí. Slouží k tomu tzv. pasírovač nebo si vypomůžeme hustým cedníkem. Ponejvíce se pasírují zeleninové omáčky.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Pasterace

Pasterace je jedním ze způsobů konzervace potravin. V 19. století ji vyvinul francouzský vědec Louis Pasteur. Používá se několik druhů pasterací, rozlišují se časem a teplotou, které mají za úkol zničit patogenní mikroorganismy, bakterie a tím prodloužit trvanlivost výrobků. Pasteruje se např. mléko, víno, pivo, zmrzliny.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Panýrování

Názvem "panýrování" se označuje obalování v různých surovinách. Nejčastěji v tzv. trojobalu, což je mouka, rozšlehané vejce a strouhanka.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Papilota

Papilota je dostatečné množství pečícího nebo pergamenového papíru, ale i alobalu, do kterého pečlivě zabalíme suroviny, které pak připravíme v horkovzdušné troubě nebo na grilu. Tato příprava není vhodná pro začátečníky, jedná se o vyšší gastronomii. Jídlo není vysušené, při rozbalování "obálky" musíme dávat pozor na vytvořenou páru. Nevýhodou je, že nelze zkontrolovat, v jakém stádiu je pokrm již hotový.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Millardova reakce

Millardova reakce je reakce neenzymového hnědnutí, která při pečení probíhá na povrchu pečiva. Vznikají látky zlepšující chuť, aroma a barvu (nejen u pečiva, kdy vzniká zlatohnědá až hnědá kůrka, ale stejná reakce probíhá třeba i na povrchu pečeného masa).

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Nátěstek

Nátěstek (také zákvasek nebo matka) je chlebový kvas zahuštěný moukou do hustoty tuhého těsta. Bývá výchozí částí několikastupňového kvašení (přípravy) kvasu na chlebové těsto. Pekaři ho získávají zahuštěním žitného chlebového kvasu 35 % žitné mouky.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Natto

Natto je tradiční japonský pokrm z fermentovaných sójových bobů. Díky fermentaci dochází při jeho přípravě k rozkladu sójových bobů, natto je tak mnohem stravitelnější než samotné sójové boby. Je zdrojem bíkovin, vitamínu K2, obsahuje i prospěšná probiotika. Natto má silnou, charakteristickou chuť, konzistenci a vůni, která může být některým lidem nepříjemná. V Japonsku se běžně podává s rýží, nebo jako doplněk hlavního jídla, či k snídani. U nás jej koupíte v některých prodejnách zdravé výživy.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Marinování

Marinování je určitý postup, kdy se potraviny, většinou určené k tepelnému zpracování, nakládají do směsi koření, oleje, octa nebo vody, někdy také kečupu i hořčice, a tím vznikne marináda. Marinád je mnoho druhů a experimentováním vznikají mnohé další chutě. Do marinády lze nakládat nejen maso, ale i zeleninu nebo sýry. Aby tyto získaly potřebnou chuť, musí v ní být naloženy několik hodin, nejlépe přes noc nebo i více dní. Marinování je někdy mylně uváděno jako macerování, což je máčení potravin ve vodě.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Kutrování

Proces mělnění (homogenizace) materiálu v kutru se nazývá kutrování (viz pojem výše).

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Karbování

Karbování  je úprava boků vykynutého bochníku omoučeným dřívkem (držadlem vařečky), které se na několika místech po obvodu bochníku nastojato vmáčkne do boků nakynutého pecnu nebo bochníku, tím ho zároveň uvolní od ošatky a okraje bochníku těsta zvedne a zaoblí. Po upečení zůstává toto vmáčknutí na chlebu částečně vidět a chleba je tím zdobný.

1 2 3 4

Další témata

Další recepty

Naposledy jste si prohlédli