Rostlina - články, postupy a rady
Den artyčoků
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Stévie sladká je bíle kvetoucí, tropická, světlomilná rostlina. Říká se jí také sladká tráva. Je ceněna pro své léčivé účinky a vysokou sladivost. Používá se především jako náhražka cukru. Komplex sladivých látek je v celé rostlině, kromě kořenů. Po schválení EU v roce 2011 lze stévii prodávat jako sladidlo i v tabletách.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Podzemnice olejná pochází zřejmě z Jižní Ameriky, je to jednoletá olejná rostlina z čeledi bobulovitých. Pěstuje se pro semena, kterým říkáme arašídy a buráky, burské oříšky. Nejedná se však o ořech, plodem je lusk, jedná se proto o luštěninu. Arašídy jsou bohaté na živiny, obsahují bílkoviny a vysoké procento tuků. Arašídový olej se používá na smažení, arašídové mléko je náhradou pro mléko klasické, arašídové máslo je oblíbené v gastronomii.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Nori je populární jedlá japonská mořská řasa, slouží jako mimořádně bohatý zdroj bílkovin, vitamínů a minerálů. Má mnohostranné využití - je nezbytnou ingrediencí pro přípravu maki a uramaki sushi, nebo se používá jako koření při vaření některých zeleninových jídel či luštěnin.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Kustovnice čínská je rostlina (keř) z čeledi lilkovitých. Plody se nazývají "godži". Patří k nejvýživnějším plodům na naší planetě. Je zdrojem aminokyselin, stopových prvků a mnoha vitamínů v nejpřirozenější podobě. Čerstvé plody se dávají do salátů a rýže, lisuje se z nich šťáva, lze z nich vařit čaj. Goji zpomalují stárnutí, jsou prevencí a léčbou neuvěřitelné řady zdravotních potíží.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Kamut je starodávný příbuzný tvrdé pšenice, ceněný v současnosti pro vysoký obsah minerálů a bílkovin. Má dvojnásobnou velikost proti běžné pšenici, a mnohem vyšší obsah živin. Kamut je výbornou náhradou pšeničné celozrnné mouky. Má nízký glykemický index, proto je vhodnější pro diabetiky.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Karkade je ibiškový čaj, připravovaný ze sušených zdužnatělých květů ibišku súdánského. Je aromatický, má rubínovou barvu, podává se horký i studený a je velmi osvěžující (nakyslé) chuti. Je i součástí přírodní medicíny, obsahuje vitamín C a minerály. Karkade je oblíbený především v severní a západní Africe.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Konjak je rostlina, která se pěstuje v Japonsku ve vyšších nadmořských výškách. Zdrojem ceněné vlákniny glukomannan je poměrně mohutná hlíza, o průměru až 25 cm. Vláknina výrazně snižuje pocit hladu, proto je využívána na výrobu nudlí, sušenek a dalších výrobků. Umí na sebe vázat tuky i oleje, a odvádět je z těla.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Jáhly jsou loupaná zrna prosa, bezlepková potravinářská surovina. Hodí se na přípravu jáhelných kaší, zapečených jáhelníků, jáhelných škubánků nebo knedlíčků. Vařené nebo dušené jáhly jsou výbornou přílohou (podobně jako rýže). Před vařením se jáhly spařují horkou vodou, aby nebyly hořké.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Chia semínka jsou velmi drobná jedlá semena rostliny Salvia hispanica. Považují se za superpotravinu dnešní doby. Nemají specifickou chuť, lze je proto kombinovat s nápoji, ovocnými nebo zeleninovými šťávami, nebo mléčnými výrobky. Mají skvělou savou schopnost. Tím, že nabobtnají, je můžeme využít k zahuštění, např. dezertů.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Hořčice setá je jednoletá rostlina se zlatožlutými květy. Z celé rostliny se využívají především hořčičná semínka. V potravinářství se z nich vyrábí hořčice. Přidávají se i do různých nálevů, např. na okurky. V lidovém léčitelství se hořčičná placka přikládá na svalový revmatismus.
Další témata
Další recepty
Přečtěte si Zobrazit více
Večer připravíte, ráno zabalíte: 5 nejrychlejších svačinek nejen pro školáky a tipy, jak si ráno ušetřit čas
Český burčák je světový unikát. Ten kvalitní má jemně bublat a vonět po citrusech a medu, říká vinař David Šťastný
Velikonoční pondělí patří vajíčkům: Proč by měla být červená a čím ještě můžete koledníky pohostit?