Sýry jsou skvělým zdrojem vápníku a bílkovin. A kromě toho - se sýrem je prostě všechno lepší
Sýry (zejména pak polotvrdé a tvrdé sýry) jsou určitě nejlepším zdrojem vápníku a obsahují velmi kvalitní bílkoviny. Sýry navíc obsahují málo mléčného cukru, a tak většinou nedělají velkou neplechu ani lidem, kteří trpí intolerancí laktózy. Na druhou stranu ale také některé sýry obsahují velké množství soli, která ve větší míře není pro organismus příliš příznivá.
Druhy sýrů
Co se týče druhů, sýry se dělí do několika základních podkategorií.
- Tvrdé sýry: ementál, primátor, parmezán a gran moravia
-
Polotvrdé sýry: eidam, gouda, čedar, Halloumi, Raclette
- Měkké sýry: žervé, cottage, mascarpone, balkánský sýr, čerstvý sýr apod.
- Plísňové sýry: hermelín, camembert, brie s plísní na povrchu, niva či roquefort
- Pařené sýry: parenice, oštiepok, korbáčik
- Kyselé sýry: tvaroh a oloumoucké tvarůžky
Jak využít sýr v kuchyni?
Sýr má v kuchyni velmi široké využití. Výborně chutná jen tak samostatně jako pohoštění se sklenkou vína, plátkovým sýrem perfektně obložíte čerstvé pečivo, tvrdé sýry se hodí k vyladění těstovin, měkké sýry využijete do dezertů, omáček i k namazání. Dále nesmí chybět na pizze či křupavých langoších. Ze sýru dokonce vykouzlíte i skvělé křupavé chipsy.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Parmezán je sýr, který je původem z Itálie. Má žlutou barvu, zrnitou strukturu a jeho kůrka je hladká. Pravý parmezán se nazývá Parmigiano - Reggiano a je chráněn značkou původu. Vyrábí se z kravského mléka, sýry mají tvar bochníků o průměru až 45 centimetrů a jejich hmotnost je kolem 40 kg. Tento sýr zraje od jednoho roku až po šest let.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Pecorino je typický italský tvrdý sýr, s delším zráním a tvrdou kůrkou. Vyrábí se z ovčího mléka, pecora znamená v italštině ovce. Sýr se pyšní evropskou známkou původu. Má smetanovou až sýrově světle žlutou barvu, slanou a výrazně pikantní chuť. Jeho chuť je podobná českému sýru Niva.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Mascarpone je měkký, čerstvý, smetanový sýr, který má vysokou tučnost, min. 78% v sušině. Lze z něj připravit náplně do moučníků, hodí se k přípravě dezertů, velmi často se používá do tiramisu.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Mozzarella je druh měkkého sýru ve tvaru oválu, pocházejícího z italské Kampánie. Má sněhobílou barvu a tenký povrch. Skladuje se v pevných obalech nebo v miskách, ve kterých je syrovátka. Tento sýr má měkkou strukturu, dá se dobře krájet. Zráním měkne a má intenzivnější chuť. Má široké využití, např. na pizzu, do salátů, na těstoviny, ale může se i smažit v klasickém trojobalu. Originální mozzarella se vyrábí z buvolího mléka.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Oštiepok je tradiční slovenský valašský výrobek z ovčího sýru. Vyrábí se ze sladkého sýru, který se vtlačí do ručně vyřezávané dřevěné formy. V ní se nechá odstát, po vyndání z formy se ponoří do solného roztoku. Tam zůstane tak dlouho, dokud sůl nepronikne až do vnitřku sýru, cca 15 až 20 hodin a tím se stává trvanlivým. Po oschnutí mírně okorá a získá nažloutlou barvu.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
V roce 1981 byl poprvé vyroben český termizovaný smetanový sýr, Lučina. Dobře se roztírá, je vhodný do pomazánek, nebo jako mazání na chleba a pečivo. Prodává se v různých baleních, buď jako přírodní nebo s různými příchutěmi, např. s bylinkami a sušenými rajčaty.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Korbáčik je typ polotvrdého pleteného velmi slaného sýra, původem z horských oblastí Oravy na severu Slovenska. Prodává se ve dvou hlavních variantách - přírodní a uzený. Je velmi oblíbenou součástí různých pohoštění.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Hermelín je český sýr, který má počátek již v minulém století, ve snaze vyrobit sýr podobný francouzskému camembertu. Jedná se o sýr s ušlechtilou plísní na povrchu, který vznikl v roce 1923 v Přibyslavi. Má krémovou konzistenci a žampionové aroma. Tento Král sýrů najde své uplatnění ve studené i teplé kuchyni.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Jadel je pletený pařený ovčí nebo kravský sýr s vrstevnatou a vláknitou strukturou. Stejně jako mozzarella se nakládá do slaného nálevu, aby neztratil svoji chuť a nevyschnul. Použití v kuchyni se odvíjí od ochucení a konzistence sýra. Čerstvé přírodní pařené sýry jsou výborné do salátů, na zapékání a na zdobení studených mís. Uzené a kořeněné chutnají s pečivem.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Feta je bílý sýr původem z Řecka. Je vyrobený z ovčího a kozího mléka, v poměru 70 % a 30 %. Více než 2 měsíce zraje ve slané lázni. Je tučnější, tvarohového typu, vhodný pro teplou i studenou kuchyni.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Fondue je pokrm ze sýru, který se roztaví nad ohněm. Považuje se za švýcarské národní jídlo. Vyznačuje se tím, že všechny suroviny se připraví předem na stůl, a každý z hostů si potom svoji porci dochystá sám. Fondue nemusí být jenom sýrové, může být i masové, rybí nebo čokoládové.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Ementál je původní švýcarský sýr. Poznáme jej podle toho, že je uvnitř děrovaný. Vyrábí se ve tvaru velkého kola a mezi milovníky sýrů se těší velké oblibě. Obsahuje 45 % tuku v sušině. Má jemnou oříškovou chuť a podává se jako stolní sýr, nakrájený na kostičky, s dobrým vínem. Lze jej zapékat, udělat z něj fondue, a výborný je v sendvičích. Obsahuje velké množství vápníku, který je potřebný pro kosti a zuby.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Enchilada je tradiční pokrm mexické kuchyně. Potřebujeme na něj kukuřičnou tortillu, kterou naplníme masovou směsí, můžeme použít i maso vařené. Vše zalijeme omáčkou, narovnáme do zapékací nádoby, zalijeme zbytkem omáčky, posypeme strouhaným sýrem a zapečeme.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Původ cordon bleu bychom našli ve Francii. Připravuje se z kvalitního telecího masa, které se naplní šunkou a sýrem s modrou plísní, popř. jiným kvalitním sýrem. Poté se obalí v trojobalu a smaží jako vídeňský řízek.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Sladké ovčí mléko se zasýří, tato surovina se nechá zaschnout a tím vznikne hrudkový ovčí sýr. V brynzárně se třídí, promývá vodou a nechává se zrát. Po dalších procesech vzniká brynza. Nejtučnější je podzimní, další tři druhy závisí na množství tuku a sušiny. Mimořádně známým pokrmem jsou halušky s brynzou.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Akawi je bílý, slaný sýr, který pochází z města Arce. Uzavřený v plechovce v solném nálevu se vyznačuje dlouhou trvanlivostí. Kromě mléka neobsahuje žádné alergeny, je bezlepkový. Vyrábí se v Sýrii, Libanonu a na Kypru.
Předchozí 1 … 13 14 15 16 Další
Další témata
Další recepty
Přečtěte si Zobrazit více
Recept na volné odpoledne: Užijte si relax i rodinnou zábavu
Pavel Berky poradil, jak připravit jedinečnou bramborovou kaši: Jednoduchým trikem získáte skvělou chuť, říká
Velikonoce v Německu: Na Zelený čtvrtek nesmí chybět zelená omáčka podobná špenátu. Víme, jak ji připravit!