Uzenina. Masný výrobek, který není zdravý, ale jen těžko se mu odolává
Uzeniny, jak už název napovídá, se připravují uzením. Díky uzení mají tyto masné výrobky jedinečnou vůni a chuť, takže se jim jen těžko odolává. Pokud je váš jídelníček pestrý a vyvážený, občas si můžete kvalitní uzeninu s vysokým podílem masa bez výčitek dopřát.
Co všechno se skrývá pod pojmem uzenina
Pokud nejste vegan či vegetarián, pravděpodobně se s uzeninami setkáváte často a na vašem talíři uzeniny alespoň občas nechybí. Patří k nim libové párky, pikantní klobásy, špekáčky, salámy a šunky, dále také prejt či zabijačkové jitrnice.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Slovo vuřt nám z pusy moc nejde, častěji říkáme buřt, ale v každém případě je to uzenina různé kvality, ze které můžeme připravit další lahůdky - péci je na pivu, naložit jako utopence, uvařit buřtguláš, nebo je připravit u ohýnku.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Uzenku mohli lidé poprvé ochutnat v roce 1891 na Zemské jubilejní výstavě. Podávala se teplá, s hořčicí a křenem, a okamžitě si získala sympatie. Od té doby prošly uzenky mnohými změnami. Dnes se nazývají špekáčky, i výrobní technologie je jiná. Původní receptura vycházela z vyváženého poměru hovězího a vepřového masa, a přidávala se k ní vložka z uzeného špeku, odtud tedy vznikl i název - špekáčky. Postupem času se vytratila poctivost a tak si v současnosti místo špekáčků spíše kupujeme "moučňáky". Od roku 2011 je špekáček zapsán do seznamu tradičních specialit, který registruje Evropská komise. Ta by měla být garancí, že nebude obsahovat náhražky, např. kůži, mouku nebo rostlinné tuky. Snad si na dobrých špekáčcích opět pochutnáme. Můžeme je opékat nad ohněm, nakládat nebo přidávat do bramborového guláše. I dalších možností využití je mnohem více.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Tyrolský špek zraje 22 týdnů a krásně voní. Je to skvělá delikatesa, vyrábí se z vepřové kýty, která se nakládá do směsi soli a koření, např. jalovce. Velmi dlouho se udí studeným kouřem a poté se suší ve specifických horských podmínkách. Výborně chutná nakrájený na velmi slabé plátky s pečivem, nebo jej používáme jako přísadu na vaření a k dochucení jídel.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Uherský salám je snad nejznámější maďarský fermentovaný salám se stoletou tradicí výroby. Dříve se tvrdilo, že se vyrábí z oslího masa, ale není to pravda. Výchozí surovinou je vepřové maso z plemene Mangalica, přidává se do něj uzená slanina. Ochucuje se paprikou, pepřem a dalším kořením. Velmi pomalu se udí a během suchého zrání ušlechtilé plísně vytvoří charakteristický bílý povrch. Pravý "uherák" se vyrábí v továrně Pick v maďarském Szegedu.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Utopenci jsou naším oblíbeným pokrmem. Setkat se s nimi můžeme i v hospodách a restauracích, kde se podávají k pivu. Mnoho z nás si však oloupané a naříznuté špekáčky s cibulí, kořením a sladkokyselým nálevem připravuje dle svých chutí doma. Nejtěžší je vydržet, než se správně uleží.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Vinná klobása je tradiční český masný výrobek, podobný bavorské klobáse. Receptur na vinnou klobásu je více. Vyrábí se z jemně mletého vepřového nebo telecího masa. Můžeme si koupit vinnou klobásu smetanovou. Stočená do tvaru šneka a opečená bývá na vánočním stole symbolem slunovratu.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Špek pochází z německého slova Speck. Špek je v podstatě uzená slanina z hřbetního sádla, převážně s kůží. V kuchyni je špek výborným pomocníkem. Špikuje se jím svíčková, která dostane výbornou chuť, dává se do cibulového základu pod různá jídla, např. guláše, omáčky - pokrmům dává mastnější a voňavý základ.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Emanuel Uggè měl italský původ, ale narodil se v Praze. Byl aktivní v různých spolcích, ale proslavil se jako uzenář, který jako první začal vyrábět pivní pochoutky, které známe dnes jako taliány. Klasické taliány se vyráběly z mladého hovězího masa, ke kterému se přidávalo vepřové krční sádlo, popř. laloky. Vše bylo dochuceno kořením. Dnes se jejich výroba poněkud liší, tyto lahůdky se neudí, nýbrž pouze vaří.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Šunka je masný výrobek, který zaujímá dominantní místo mezi masnými výrobky. Může být vyrobená z různých druhů masa (vepřového, drůbežího, hovězího).Připravuje se dušením, vařením nebo uzením. Dělí se na tři třídy: šunka nejvyšší jakosti, šunka výběrová, šunka standardní. Rozhodující je u nich procento čistých svalových bílkovin.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Slanina je vyrobena z vepřového boku bez kosti a postrádá kůži. Existují různé receptury její výroby, ale základ zůstává stejný. Jde o vyvážené rozložení tučného a libového masa v jednotlivých kusech, které se nasolí, kromě klasické soli se přidává i rychlosůl. Po určité době se udí studeným kouřem. Následné sušení pak trvá několik týdnů. Tento uvedený postup nepatří k průmyslovému zpracování.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Prosciutto je italská sušená šunka, která se krájí na velmi tenké plátky. Řada regionů má své typické výrobky této delikatesy. Vyrábí se z kýty, ale nemusí být pouze vepřová, může být i např. jehněčí. Proces výroby trvá od 9 měsíců do dvou let. V gastronomii se nejvíce používá jako předkrm, obaluje se do ní žlutý meloun, přidává se k vařenému hrášku nebo chřestu. Je vhodná i do sendvičů.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Parmská šunka italsky Prosciutto di Parma je typická šunka pro oblast poblíž města Parmy. Tento druh pršutu je známý po celé Evropě a název zaručuje původ této šunky. Šunka se připravuje z prasat určitého plemene, dlouhodobě se suší a prochází přísnou jakostní kontrolou.
Další témata
Další recepty
Přečtěte si Zobrazit více
Jídelní rozmary slavných: Jennifer Anistonová ráda vaří, miluje těstoviny carbonara a neodolá těmto křupavým tacos
Pečení na neděli: Koláč s meruňkami a tvarohem posypaný drobenkou je jednoduchý, přitom je krásně vláčný a božsky chutná
Borůvkový koláč jako od babičky: Jak to udělat, aby se povedl na jedničku?