Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Křen je nejen silně aromatická a pikantní kořenová zelenina, ale také bohatý zdroj vitamínů a minerálů, který má mnoho zdravotních přínosů. Ať už ho používáte jako součást pokrmů nebo jako přírodní lék, křen si zaslouží více pozornosti.

Křen je známý svou výraznou chutí a silným aromatem, které umí okořenit jídlo, povzbudit imunitu a zlepšit trávení. Už naše babičky ho používaly nejen jako přísadu do omáček a dochucení pokrmů, ale i jako přírodní lék na různé neduhy.

1

Na co je zdravý křen

Jak uvádí časopis Vital z března roku 2009, křen obsahuje velké množství vitamínu C, dále také vápník, draslík, hořčík, železo a další zdraví prospěšné látky. Zvyšuje vylučování trávicích šťáv a zlepšuje látkovou výměnu. Proto se doporučuje při nachlazení i při infekčních chorobách.

2

Kde najít křen

Křen roste nejčastěji na vlhkých a polostinných místech, zpravidla podél vodních toků, kde jsou silné nánosy výživného bahna. Pěstovat ho však můžete i na záhonu a mít ho tak neustále k dispozici. Na jednom místě vydrží až 10 let, než se mateční kořen vyčerpá.

3

Jak nejlépe uchovat křen

Křen uchováváme v suchu a chladu, nejlépe ve sklepě. Můžeme ho zabalit do vlhkého papíru, přičemž bychom měli odstranit všechny zaschlé části kořene. Křen však také můžeme ponechat v zemi a vykopat si vždy jen tolik, kolik ho právě potřebujeme.

4

Jak očistit a nastrouhat křen

Křen právě vykopaný ze země nejprve důkladně omyjeme ve studené vodě. Následně kořen oloupeme nebo oškrabeme. Ke strouhání použijeme jemné struhadlo a strouháme pravidelně od špičky a zpět tak, aby nám po stranách nezůstávaly nenastrouhané části.

5

Co udělat z křenu

Křen se skvěle hodí k masu, a tak ho nejčastěji přidáváme k tomu pečenému, uzenému nebo vařenému. Vynikající je i křenová omáčka, která je velmi oblíbená pro svou specifickou chuť. Chutné jsou taktéž kombinace s ovocem, vejci či sýry.

6

Jak zavařit křen

Abychom si mohli křen dopřát i v době, kdy ho nenajdeme v obchodech nebo je zamrzlý v zemi, můžeme se jím předzásobit. Očištěný křen nakrájíme na kolečka a rozmixujeme. Přidáme olej, cukr, ocet a sůl. Kaší naplníme skleničky a uchováváme v lednici, kde vydrží až rok.

7

Jak oživit křen

Zvadlý a ovadlý křen není nutné hned vyhazovat. Vcelku snadno ho můžeme oživit a to tak, že seřízneme horní i dolní okraj kořene, případně kořen ještě rozpůlíme, a vložíme ho do studené vody. Během několika hodin křen natáhne vodu a bude jako čerstvý.

8

Jak se dělá křen s jablky

Jablečný křen je ideální pro ty, na které je samotný křen moc silný. Jablka jeho pálivost částečně zkrotí, ale rozhodně nepřebijí. Křen s jablky nastrouháme na jemném struhadle a smícháme s cukrem, solí a octem. Směs naplníme do dobře vymytých skleniček a uzavřeme. V lednici pak jablečný křen vydrží i několik týdnů bez sterilizace. 

9

Proč křen pálí

Křen obsahuje hořčičné oleje, které působí jako obranný mechanismus před škůdci či choroboplodnými zárodky. Během strouhání či jiného mechanického narušení tedy začíná křen pálit, ale během času se intenzita pálení snižuje. Proto je dobré ho správně skladovat a neuchovávat zbytečně větší množství nastrouhaného kořenu, ale raději si připravit čerstvý.

10

Co je to wasabi

Wasabi je název pro japonský křen, který je silnější než náš křen selský. Nejen v japonské kuchyni, ale i po celém světě je velmi oblíbenou přísadou, kterou lze zakoupit nejčastěji v podobě kořene, pasty nebo prášku.

Pravidelná konzumace křenu může posílit imunitní systém, zlepšit trávení a pomoci tělu bojovat proti různým infekcím. Snadno ho lze pěstovat i doma, což zaručuje čerstvý přísun této zdraví prospěšné potraviny. Pokud jste křen dosud opomíjeli, teď je ideální čas ho začít pravidelně používat.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky