Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Patizon patří mezi tykve obecné stejně jako dýně a cuketa: Víte, jak ho zpracovat?
Zdroj: Toprecepty

Patizon v nás okamžitě vyvolá představu "létajícího talíře" pro svůj zploštělý tvar a kulaté výrůstky na okraji. Jde o odrůdu tykve obecné, kam patří i cukety a dýně. Hodí se ke kuchyňskému zpracování podobně jako jiné tykve.

Patizon se pěstuje ze semen, vysetých brzy zjara. Za dva měsíce můžeme sklízet mladé bílé, zelené i oranžové plody, které konzumujeme spolu s moučnatou dužinou, se slupkou i semeny. Ze zralých plodů musíme slupku a semena odstranit.

Patizony v kuchyni

Všechny druhy tykví mají podobné způsoby zpracování.

  • Zavařování - mladé patizonky se nakládají celé, starší oloupané a pokrájené na vhodné tvary. Zalévají se nálevem na okurky a zavařují. Výborné jsou čalamády z patizonu nebo čatní, třeba i s přidáním jiné zeleniny.
  • Kuchyňská úprava patizonů - tykve se dají vařit v zeleninové polévce nebo samostatně jako příloha, smažit v těstíčku i v trojobalu jako řízek, péct s masem, dusit a zapékat. Zadělávaný nebo plněný patizon se dá připravit na mnoho způsobů. Je vhodný i jako příkrm pro děti.
  • Jak uchovat patizon v zimě - očištěný patizon oblanšírujeme a vložíme do mrazáku. Také ho můžeme nastrouhat na hrubém struhadle, krátce podusit se solí a pepřem a zavařit. V zimě se patizonové zelí hodí do polévek, do omáček i pod maso. 
  • Patizon v redukční dietě - jako všechny tykve obsahuje patizon minerály, vitamíny a živiny, které spolu s malým obsahem sacharidů mohou významně pomoci ke snížení tuků v krvi. Na rozdíl od jiné zeleniny nemá nadýmavé účinky.

Patizon tepelnou úpravou rychle změkne. Dozrálé plody jdou špatně krájet a musí se oloupat. Pokud se na patizonu objeví tmavé skvrny nebo mu uhnívá stopka, musíme je ihned zpracovat, ale už nejsou vhodné na uskladnění nebo zavaření.

V našem videu se můžete podívat na přípravu patizonu pečeného v troubě, ale podobně se dají zpracovat i jiné tykve:

 

Komentáře

Tonja: Chybu jsem opravila, děkuji za upozornění. Jsme jenom lidi a ti někdy dělají chyby.

Nadpis tohoto článku je nepravdivý a zpochybňuje kvalitu celého článku a jeho autorky. Baklažán je jen jiné jméno pro lilek a lilek není tykev, lilek je příbuzný rajčatům a světe div se také bramborám. Tykve jsou rod Cucurbita, lilky jsou rod Solanum.

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky