Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Na zahradách můžeme pěstovat buď jednou nebo opakovaně plodící maliníky (remontantní). Z hlediska objemu sklizených plodů je druhá varianta mnohem výhodnější - první sklizeň probíhá začátkem léta, ale ta druhá nám poskytuje chutné drobné ovoce až do prvních mrazíků.

Při výběru vhodného maliníku do zahrady si dáme opravdu záležet. Jen kvalitní odrůdy splní naše představy o bohaté úrodě lahodných a chutných plodů. Důležitá je také odpovídající péče. Maliníkům prospěje výživná půda a přihnojování, v neposlední řadě je také zásadní správný a pravidelný řez.

Kdy stříhat opakovaně plodící maliny

Naším cílem jsou pěkně upravené keříky, které mají dostatek prostoru k růstu a ke kterým je dobrý přístup. Naopak přehuštěné výsadby plné zasychajících a tenkých výhonů jsou nežádoucí.

  • Opakovaně plodící maliník má loňské a letošní výhony. Když je správně stříháme, přináší úrodu střídavě a díky tomu máme stále co sklízet.
  • Loňské výhony plodily již minulý rok - přibližně od poloviny léta do prvních mrazíků. Pokud jsme je na podzim nebo zjara neostříhali, poskytli nám úrodu ještě jednou - začátkem letošního léta. Po této druhé sklizni již zasychají a nastal čas k jejich odstranění.
  • Letošní výhony začaly vyrůstat teprve letos na jaře. V době, kdy je čas loňské výhony odstranit, jsou již tyto nové výhony mohutné a začínají se na nich objevovat květy. Brzy začnou plodit a budeme z nich sklízet maliny až do prvních mrazíků. Po sklizni jim zastřihneme pouze odplozené konce, ale nestříháme je celé.
  • Pokud letošní výhony na podzim nebo následující jaro neostříháme (hned u země), přinesou ještě jednu úrodu začátkem léta. Když ale tyto výhony na podzim ostříháme, maliníky budou následující rok plodit pouze na nových výhonech - tímto způsobem přijdeme o první sklizeň v časném létě.
  • V praxi můžeme postupovat i tak, že část letošních výhonů ostříháme ještě letos po sklizni (pozdě na podzim nebo až další rok na jaře) a část kvalitních a pěkných výhonů ponecháme. Porost bude díky tomu vzdušnější a nezahuštěný.  
  • Odplozené výhony odstřihujeme těsně nad zemí. Odstraňujeme také všechny nevzhledné, zahušťující, příliš tenké a poškozené výhony. Ponecháme jen ty, které jsou kvalitní a na správných místech.

Co ještě maliník potřebuje

Výhony maliníku přivazujeme k oporám (vhodné jsou vyšší dřevěné tyčky), jinak by pod tíhou plodů začaly poléhat. Podle potřeby je zaléváme. K přihnojování používáme především kompost, Cererit a NPK. Vhodný je i dřevěný popel. Péči o maliník nám usnadní mulčování, použít můžeme především slámu nebo posekanou trávu ze sekačky.

V následujícím videu se můžete podívat na přípravu nepečeného dortíku s malinami.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky