Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak uchovat cibulovou nať. Nejlepší je čerstvá, ale dá se mrazit i sušit
Zdroj: Pixabay, Jens

Od jara do podzimu máme zelených natí ze zahrady dostatek a pro běžnou potřebu nám stačí to, co průběžně dorůstá. Nejchutnější natě jsou na jaře, tehdy jsou nejvíce aromatické, svěží a krásně zelené.

Natě obvykle sklízíme jen v množství, které brzy spotřebujeme. Kromě natí z petržele, celeru, kopru a libečku jsou oblíbené také natě z cibulovin. Často používáme pažitku, pórek a cibuli - může to být obyčejná cibule, kterou vypěstujeme ze sazečky, nebo třeba šalotka či vytrvalá cibule. Natě po seřezání znovu dorůstají.

Jak podzemní cibule ze sazečky narůstá, natě postupně začínají žloutnout a před sklizní v červenci již zasychají - v té době se již tyto natě k jídlu nehodí. To samé platí i pro šalotku, ale vytrvalou cibuli můžeme sklízet průběžně od časného jara do podzimu, seřezávání jí prospívá, stejně jako pažitce.

Jak uchovat cibulovou nať

Máme pro vás několik tipů, které by vám mohly při sklizni a skladování cibulové natě pomoci:   

  • Cibulovou nať sklízíme ráno nebo pozdě odpoledne. Raději se vyhneme polední sklizni za teplého počasí, aby natě hned nevadly. Cibulová nať je skvělá na chleba s máslem nebo s pomazánkou, výborně se hodí i na vaječné pokrmy, třeba na míchaná vajíčka.
  • Při sklizni cibulové natě nám dobře poslouží ostrý nůž nebo nůžky. Je to lepší než nať "jen" utrhnout rukou - okraje v tom případě bývají roztřepené.
  • Cibuli při sklizni rovnáme do vhodné nádoby jedním směrem, aby se cibule nerozházela a krájení pak bylo snadné. Případné oschlé stonky odstraníme.
  • Doma cibuli opláchneme pod proudem vody, můžeme ji přitom dát do cedníku nebo děrované misky, a pak ji necháme okapat, případně ji opatrně osušíme na látkové nebo papírové utěrce.
  • Pak cibulovou nať nakrájíme ostrým nožem nadrobno a buď hned spotřebujeme, což je nejlepší, nebo ji usušíme či zmrazíme. Nejvíce vitamínů a nejlepší chuť má samozřejmě čerstvá nať, ale v zimě oceníme i usušenou nebo zmraženou.
  • K sušení cibulové natě se výborně hodí domácí elektrická sušička. Nakrájenou nať sušíme v jedné vrstvě, správně usušená nať je pak křupavá. 
  • Mražení cibulové natě je snadné. Nadrobno nakrájenou nať nasypeme do mikrotenových sáčků, neplníme je příliš, po naplnění ze sáčků vytlačíme vzduch a sáčky uzavřeme pomocí gumiček. Při vkládání do mrazničky sáčky rozprostřeme. Zamrazíme je a druhý den je ještě rychle "pomačkáme" - díky tomu se kousky natí od sebe oddělí a můžeme pak jednoduše odebírat potřebné množství.
  • Tip 1: Přestože je cibulová nať skvělá a chutná výborně, užijte si ji, dokud je čerstvá - na mražení se více hodí např. nať pórku, jehož využití je pak obdobné.
  • Tip 2: Při zbytečném řezání nadzemní části oslabujeme i spodní cibule, ale když nadzemní části nesklízíme, cibule více narostou.

Cibulovou nať, mraženou nebo sušenou, používáme obdobně jako čerstvou, pokud zrovna nemáme čerstvé natě k dispozici. Podle následujícího videoreceptu připravíte pomazánku s pórkem. Místo pórku lze použít čerstvou cibulovou nať.
 

 

Komentáře

Další tipy a triky