Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jíška představuje oblíbený způsob zahušťování některých polévek a omáček. Polévky zahuštěné jíškou jsou vydatné, příjemně nás zasytí a zahřejí. Začátečníkům poradíme, jak jíšku připravit a dát do polévky.

Jíšku k zahušťování často používaly naše babičky, dnes často hledáme způsoby, jak zahustit bez použití mouky a tuku. Přesto si alespoň občas rádi pochutnáme na "poctivé" bramboračce či gulášové polévce zahuštěné právě jíškou. Její příprava je snadná a chuť jídel, do kterých ji přidáme, získá na plnosti.

Obvyklou moukou na přípravu jíšky je pšeničná hladká. Polévka nebo omáčka s ní pak mají typickou chuť, na kterou jsme zvyklí. Použít můžeme i mouku celozrnnou, ale jejich chuť a vzhled pak bude trochu odlišný a s tím je potřeba počítat. Celozrnná mouka je bohatší na obsah živin.

Jak udělat jíšku

Budou nám stačit pouze dvě suroviny - hladká mouka a tuk, obvykle v poměru 1:1.

  1. Na pánvi rozehřejeme tuk. Použít můžeme máslo, olej nebo i sádlo. Záleží na našich preferencích.
  2. Na rozehřátý tuk přisypeme mouku. Při střední teplotě směs mícháme a od sporáku neodcházíme. Jíška se snadno a rychle připálí.
  3. Máme dvě možnosti. Připravíme buď světlou nebo tmavou jíšku. Rozdíl je v délce smažení
  4. Tip: Cibulová jíška se liší tím, že na rozehřátý tuk dáme nejprve nadrobno nakrájenou cibuli a poté ji necháme zpěnit dorůžova. Teprve pak přisypeme mouku. Někdy přidáme i mletou sladkou nebo pálivou papriku, ale pak co nejrychleji podlijeme jíšku tekutinou.

Jak jíšku spojit s tekutinou

Hotovou jíšku je potřeba přidat do polévky nebo omáčky, přitom je vhodné dodržet osvědčený postup a jíšku řádně rozmíchat

  • Do horké jíšky se přidává studená tekutina, může to být voda, vývar nebo mléko.
  • Do studené jíšky, kterou jsme připravili dříve, patří horká tekutina. Podívejte se, jak připravit cibulovou jíšku do zásoby.
Hrudkám předejdeme také tak, že jíšku propasírujeme do pokrmu přes cedník. Pokud se jedná o hladkou omáčku (bez celého koření), můžeme ji rozmixovat tyčovým mixérem.

Dále již pokračujeme podle vybraného receptu. Důležité je jíšku v polévce nebo omáčce důkladně povařit, doporučuje se alespoň 20 minut mírného varu.

K zahušťování je možné použít také záklechtku nebo zátřepku. Podívejte se ještě na další způsoby zahušťování, tentokrát bez použití mouky.

Komentáře

Další tipy a triky