Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak uložit mrkev na zimu: Jednoduchý postup znaly už naše babičky
Zdroj: Pixabay, Kai Reschke

Mrkev mezi dalšími druhy zeleniny jednoznačně vyniká. Nejenže má výbornou chuť, je oblíbená mezi dětmi, dá se jíst syrová i vařená, ale je také mimořádně levná a celoročně dostupná. Co se týče mrkve, můžeme si jí dopřávat opravdu po libosti.

Další výhodou je, že mrkev si snadno vypěstujeme na vlastní zahradě. Není náročná na teplotu a přitom má dlouhou klíčivost. Vyséváme ji velmi brzy na jaře (někdy už na podzim před sezónou), kořeny sklízíme postupně protrháváním největších kusů a zbývající část výpěstků vyryjeme obvykle před příchodem zimy.

Jak mrkev uskladnit přes zimu

První mrazíky pro mrkev nejsou problém, ale později, když půda zamrzne, by již bylo vyrývání obtížné.

  1. Mrkev na uskladnění sklidíme opatrně před příchodem mrazů pomocí rycích vidlí. 
  2. Nať ukroutíme nebo raději opatrně uřízneme asi 1 cm nad kořenem (jinak by mrkve brzy zavadly) a to tak, aby bylo ponecháno srdíčko.   
  3. Kořeny opatrně rukou očistíme od hrubých kousků zeminy. Při čištění zásadně mrkví netlučeme o zem, aby opadala hlína. 
  4. Různými způsoby poškozené kořeny brzy zpracujeme, např. zamrazíme.
  5. Nepoškozené kořeny necháme po sklizni několik dnů volně osychat.
  6. Pak je můžeme uložit do zeminy ve skleníku či pařeništi, a přikrýt slámou, případně ještě netkanou textilií, nebo opatrně vložit do písku (nasypaného v předem vyčištěných bedýnkách, uložených v chladném sklepě či jiné chladné skladovací místnosti). Pozor - srdíčko mrkve nezasypáváme pískem. Prostory při bezmrazém počasí průběžně větráme. Ideální skladovací teplota se pohybuje těsně nad 0 °C.
  7. Vlhkost vzduchu kolem 90-95 % mrkvi prospívá. Pokud je náš sklep sušší, písek podle potřeby občas zavlažujeme, případně překryjeme fólií.
  8. Uloženou mrkev je nutné průběžně kontrolovat a kazící se kusy hned odstraňovat, aby se infekce (obvykle plíseň) nešířila dále.

Pokud nemáte jiné možnosti, tak zvlášť v teplejších oblastech mrkev můžete ponechat na záhonech až do jara a podle potřeby odebírat. Kolem mrkve bohatě nastelte slaměný mulč (nebo alespoň opadané listí), můžete přidat i netkanou textilii.

A něco dobrého z mrkve na závěr - podle následujícího receptu připravíte výborný mrkvový salát.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky