Jaké známe druhy octa a na co vše je můžeme využít? Velký přehled vám poradí
Ocet je surovina v domácnosti běžně zastoupená. Každý jistě má stále v zásobě alespoň jednu láhev této velmi kyselé suroviny. Bez octu se neobejde nejen naše kuchařské umění, a to hlavně v letních měsících při přípravě salátů a konzervaci zeleniny, ale také péče o domácnost. Jaké však existují druhy octů a na co vše se dají použít?
Ocet je nedílnou součástí zásob z naší kuchyně. Vzniká přírodním kvašením alkoholu, a proto se pro jeho základ může použít nejen líh, ale i třeba víno či ovoce. Každý ocet pak má odlišnou chuť, vlastnosti a zároveň i použití. Pojďme se podívat na jejich rozdělení a vhodné užití.
Mohlo by vás zajímat
Kvasný lihový ocet
Dříve to byl jediný zde prodávaný ocet. Je to sice obyčejný, ale nejsilnější ze všech octů. Prodává se nejčastěji v koncentraci 8 %. Díky této koncentraci má silné konzervační účinky a proto je nejvhodnější na nakládání okurek, zeleniny, hub i třeba oblíbených utopenců. Je dobrým pomocníkem také při úklidu v domácnosti. Skvěle odstraní vodní kámen, různé šmouhy ze skel a zrcadel i zápach v pračce či lednici. Dříve se používal i místo klasické dezinfekce, dnes je využívaný na potření místa po bodnutí hmyzem.
Vinný ocet
Vinný ocet se dá sehnat v každém obchodě a to ve dvou barvách - červený a bílý vinný ocet. Jelikož se vyrábí kvašením vína, pak po vykvašení bílého vína vznikne bílý vinný ocet a po vykvašení červeného vína získáte červený vinný ocet. Při kvašení se pouze změní veškerý alkohol na ocet, ale ostatní složky zůstanou zachovány. Nejlepší a nejkvalitnější vinné octy koupíme v Itálii a ve Francii. V naší kuchyni se hodí především na dochucování salátů a jídel studené kuchyně. Použít je lze i na dochucení omáček, polévek, majonéz, chutney a marmelád. Bílý vinný ocet je skvělý na středomořské recepty, ovoce a zeleninu. Červený je báječný do zálivek, majonéz a dresinků. Vinný ocet je i výborným přírodním lékem proti bakteriím, virům a plísním. Podle lidového léčitelství zklidňuje rány po bodavém hmyzu a dokáže zmírnit průjem i podpořit dobré trávení.
Ovocný ocet
Tento ocet se dá vyrobit z jakéhokoliv ovoce. Nejznámější jsou kromě jablečného octu ještě malinový ocet a rybízový ocet. Jejich chuť bývá nasládlá a zároveň nakyslá po ovoci, občas v nich zůstává i zbytková ovocná vůně. Jelikož zde přetrvávají ovocné tóny, jsou tyto octy nejvhodnější do zálivek na salát, zvláště v kombinaci s kvalitním olivovým olejem, bylinkami, s hořčicí, koprem, česnekem a sýrem. Dají se použít i do omáček či pomazánek. Nejznámější jablečný ocet se používá dokonce v podobě drinku. Smíchaný s vodou je osvěžující a plný zdraví. Podporuje detox těla, pomáhá s trávením a dokonce se doporučuje i při bolestech v krku.
Balzamikové octy
Nejspíš každý zná balzamikový ocet - vyrábí se z octa a ovocného moštu, který se odpařením zredukuje na sirupovou konzistenci. Nechává se pak zrát v dřevěných sudech. Má hustší konzistenci a koncentraci jen kolem 3 %. Je tedy nejslabší ze všech octů. Kvalitní a dlouho zrající ocet je samozřejmě dražší než leckteré napodobeniny. Balzamikové octy jsou skvělé k finálnímu dochucení jídel přímo na talíři. Nejsou vhodné pro tepelnou úpravu, při ní by se změnila jejich chuť. Jsou skvělé na zakápnutí salátů a do zálivek, hodí se dokonce i na ovoce (např. jahody) a na zmrzlinu.
Mohlo by vás zajímat
Rýžový ocet
Rýžový ocet se nejvíce používá v tradiční asijské kuchyni. Jeho výroba se provádí zfermentováním rýže nebo rýžového vína. Najdeme ho ve dvou barvách, a to světlý a tmavý rýžový ocet. Světlý rýžový ocet je nejčastěji používán v Japonsku nejen při přípravě sushi, ale i k dochucení různých pokrmů. Má mimořádně jemnou a decentně nakyslou chuť. Tmavý rýžový ocet se používá hlavně v Číně. Kromě dochucení rýže na sushi se používá i do salátů, zálivek, marinád, stir-fry, polévek, omáček a dalších asijských pokrmů. Má také blahodárné účinky na tělo. Tišší bolest, odhleňuje a působí i proti zácpě. Japonci se zaručují, že rýžový ocet může za jejich štíhlou linii.
Umeocet
Tento ocet je specifický a odlišný svou výrobou. Základ tvoří švestičky umeboshi. Ty se nakládají do soli a umísťují do sudů. Zde zrají minimálně půl roku. Kvašením v sudu vzniká voda - umeocet. Umeocet je nejen kyselý, ale zároveň i slaný. Hodí se proto do pokrmů, do kterých potřebujeme dodat nejen kyselost, ale i slanost. Tento ocet dokonce pomáhá s posílením a regenerací těla a odstraněním pálení žáhy.
Kokosový ocet
Jedná se o nejnovější ocet, který se nejčastěji vyrábí z nektaru kokosové palmy. Pro získání octu musí nektar fermentovat minimálně 9 měsíců. Chutí připomíná ocet jablečný, ale je o malinko sladší, jemnější a má ideální kyselost. Má vysoký obsah živin a nízký glykemický index. Jeho užití je podobné jako u jablečného octu. Též ho lze smíchat s vodou pro osvěžení a posílení těla.
Ochucené octy
Ochucené octy se vyrábí z kvasného lihového octa nebo vinného octa, a to přidáním bylinek či koření. Tento druh octů si můžete vyrobit v pohodlí domova, jen se vše musí nechat řádně odležet, aby chutě měly dostatek času prostoupit celou nádobou octa. Takto ochucené octy nejvíce oceníme při použití na saláty a marinády.
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
Jak připravit nálev na okurky? Se správně dochuceným lákem budou vaše nakládačky nepřekonatelné
Jak nahradit víno při vaření? Nejlepší je použít vinný ocet nebo ovocný džus, výraznou chuť zajistí i worcesterská omáčka
Jak vyčistit varnou konvici bez chemie? Pomůže obyčejný ocet, citron nebo jedlá soda!
Komentáře