Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

7 druhů drobného ovoce pro snadné zahradní pěstování.  Jaké ovocné druhy vysadit na podzim do zahrady, abychom mohli brzy sklízet
Zdroj: Pixabay

Okrasné zahrady jsou pěkné na pohled, jenže mnozí z nás dochází k tomu, že se vyplatí část zahrady zaměřit na pěstování užitkových rostlin. Než vyroste a naplno začne plodit strom, trvá to dlouho, ale některé ovocné druhy přináší plody velmi brzy po výsadbě. Na které druhy se zaměřit především?

Výhodou drobného ovoce je brzká a spolehlivá plodnost. Zaměříme se na odrůdy, kterým se v našich podmínkách daří a jejichž pěstování není náročné. Poskytneme jim výživnou půdu, dostatek vláhy a osluněné místo. Ideální je mít na zahradě ovocné druhy, které plodí postupně od začátku sezóny až do podzimu, aby stále bylo co sklízet a ochutnávat.
Jahody jsou nejoblíbenějším ovocem, které snadno vypěstuje každý i na malém záhonu. Vysadíme více odrůd s různou dobou dozrávání a odlišnou chutí plodů. Vyplatí se mít i několik rostlin od opakovaně plodící odrůdy a měsíční jahody, které plodí celé léto, až do příchodu podzimních mrazíků.

2. místo

Pěstujeme červeně nebo žlutě plodící odrůdy, které navíc mohou být jednou nebo opakovaně plodící. Některé opakovaně plodící odrůdy dozrávají podruhé poměrně pozdě, proto se raději zaměříme na druhy, které v našich podmínkách včas dozrají před příchodem mrazíků. 

3. místo

Rybíz je nenáročný a plodí spolehlivě, na přímou spotřebu je sice poměrně kyselý ale plody jsou skvělé do moučníků a nepostradatelné do džemů i marmelád. Pěstujeme buď keříkové nebo stromkové varianty. Vyplatí se výběr odrůdy s velkými pěknými plody. Vysadíme červený, černý a bílý rybíz.

4. místo

Ostružiníky se snadno pěstují, ale musíme jim poskytnout dostatek prostoru. Upeníme je k podpěrám, aby výhony nepoléhaly na zemi a plody zbytečně neplesnivěly. Využití je jednoduché. Některé odrůdy jsou kyselejší, ale dají se výhodně zpracovat do moučníků, sirupů a džemů.

5. místo

Zaměříme se na chutné odrůdy odolné proti americkému padlí. Lze pěstovat keřové nebo stromkové varianty, ze stromků se plody lépe sklízí. K dispozici je mnoho chutných odrůd, které dozrávají postupně a liší se barevností a chutí. Nejlepší jsou čerstvé, ale můžeme je zužitkovat např. do marmelády.

6. místo

Borůvky jsou lahůdkou, na kterou můžeme vyrazit do přírody, nebo si ji sami vypěstovat. Pěstují se různé odrůdy, kterým musíme poskytnout správnou půdu. Pěstovat se dá i nenáročné drobné ovoce, které borůvky svou chutí pouze připomíná - např. muchovník.

7. místo

Aronii pěstujeme buď jako keř nebo stromek menšího vzrůstu. Na zahradě krásně vypadá, navíc nám koncem léta poskytuje tmavé plody vysoké hodnoty. Na syrové aronii si příliš nepochutnáme, ale připravíme z ní např. výborný sirup zastudena.

Drobné ovoce se na zahradě vyplatí. Naše zahrada se i díky němu stane příjemným místem k pobývání. Využijme podzim, který je na výsadbu nových rostlin nejvhodnější. Další rok už se mohou objevit první plody. 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky