Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Segedín z jednoho hrnce alias "eintopfsegedi"

Jednoduchý, rychlý a neuvěřitelně chutný! Segedín z jednoho hrnce je perfektní volbou pro všechny, kdo milují klasiku bez zbytečného nádobí. Kombinace masa, kysaného zelí a smetany v jednom hrnci zajistí, že si pochutnáte bez velké námahy.

Hodnocení receptu je 4,8 (16×)

Ohodnotit

Ohodnoťte recept

Tom Beyk Tom Beyk

Snadný

Doba přípravy 135 min Doba přípravy: 15 min Doba tepelné úpravy: 120 min ~120min.

135 min (15 min příprava + 120 min tepelná úprava, ~120min.)

Suroviny pro 9 porcí

9porcí

Nahlásit chybu v receptu

Naše kuchařky
právě v prodeji

Do obchodu

Nutriční hodnoty

Hodnoty jsou přibližné

Energie20 335 kJ /
4 860 kcal
Bílkoviny188,47 g
Tuky383,60 g
Vláknina41,94 g
Cholesterol 585 mg
Sodík 9,67 g
Sůl23,50 g
Sacharidy146,05 g

Zobrazit všechny hodnoty

Postup přípravy

Krok 1: Čtvrtkolečka cibule (s rozdrcenými stroužky česneku) dáme smažit se sádlem a špekem do (titanového) kastrolu. Krok 2: Maso nakrájíme na kostky, v misce prohněteme se škrobovou moučkou a když začne cibulka zlátnout přidáme jej do kastrolu. Krok 3: Smažíme a promícháváme asi 10 minut. Maso nepouští šťávu a tak až začne také zlátnout, tak jej rozhrneme a vsypeme do tuku mletou papriku. 5 vteřin vše restujeme a ihned zalijeme připravenou vřící vodou. Krok 4: Promícháme, přidáme překrájené zelí, bujon, ostatní koření a dolijeme vodou téměř do roviny. Nesolíme - zelí bývá různě solené a tak dochucení necháme až nakonec. Krok 5: Přiklopíme poklicí a dáme péci do předehřáté trouby (160-170 °C) na 1 hodinu. Za tu dobu stačí asi 3x promíchat. Krok 6: Poté přendáme kastrol na hořák (plotýnku), zalijeme mlékem s moukou a vaříme s občasným promícháním a ochutnáváním 15-20 minut. Popřípadě můžeme trochu zředit vřící vodou. Krok 7: Nejlepší příloha jsou domácí, české, kynuté, houskové knedlíky.

TIP: Jak připravit segedínský guláš - rady a tipy

Zveřejněno 6. 11. 2013

Poznámka autora Tom Beyk

Maso obalené ve škrobové moučce nepouští šťávu a tak zůstane po úpravě křehké a šťavnaté. Inspiroval mě kdysi recept na "čínu" a teď to používám i u všech gulášů. Hlavně na to musí být nepřilnavá úprava hrnců, jinak se moučka připeče.

Vím, že je tu "segedínů" přehršel, ale takhle je to zas trochu jinak.

Moje poznámka

Přidat poznámku

Moje poznámka

TopRecepty.cz

Segedín z jednoho hrnce alias "eintopfsegedi"

Aktuální verzi receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:

https://rcpt.cz/0M4N

Moje poznámka

TopRecepty.cz

Segedín z jednoho hrnce alias "eintopfsegedi"

Aktuální verzi receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:

https://rcpt.cz/0M4N

Marie

Náhodný recept

Další náhodné recepty

Nejnovější recepty

Další recepty

Komentáře (35)

Dobrota! Měla jsem maso z mladého beránka, tak jsem ho tam šupla. Nakonec dvě smetany ke šlehání a byla to bašta famózní. ;-)

Tom Beyk:
kdysi jsem tady vyzkoušel vliv restování masa na guláš: www.labuznik.cz/recept/vidensky-rindsgulasch-podle-me-ten-nejpepsi-gulas/

"Dopustím se kacířské provokace: uznávám zatáhnutí masa restováním u větších kusů masa, např. u bifteků či Roastbeefu… Ale, zkoušel někdo guláš bez restování masa??? Já ano!!! Dva guláše vedle sebe; jeden na klasický způsob, jak je všude psáno s restovaným masem pouze na tuku. A druhý, s od samého začátku dušeným masem… V obou případech maso posléze pustí šťávu! Výsledek? Nikdo z hostí nedokázal určit, který guláš byl připraven tak či onak!!! Oba chutnaly stejně!!! A i když z hovězího, všichni nakonec chrochtali"

jarda Kadic:
Mne nazev take neurazil. Necelych 20 let ziju s nemcem u Holandskych hranic a "Eintopf" nazyvam vse, co smrsknu do jednoho hrnce. :-):-K ..a to je maminka 40 let kucharka profesionalka..

Dievčatá s chlebom, nie ste barbari ;-):yes: Práve naopak, žiadny Maďar by si knedlík nedal, ale chlieb :-D;-)
Práve tak by tam nedal žiadny bujón ani múku.
Inak jedlo nie je zlé, ale ...

rozmarynaH: nevím kdo tady zmínil rozmáčenou buchtu, já jsem doporučil v receptu klasický knedlík:-O.
casino: nemám to vědecky prokázané - při následném dušení se samozřejmě moučka rozpouští ale asi ne úplně protože maso, např. u hovězího guláše je evidentně o dost (až o 1/2 hodiny) dříve hotové, je křehké a šťavnaté. Bez moučky, hlavně maso ze starších kusů(volů), je po dušení jak smrkové špalíky, po dvou hodinách se sice maso rozpadá ale na vlákna, která jsou jak z gumy (ověřené - nevědecky);-):-D:-//.

maris: ale vždyť já občas taky, chutě jsou různé. Když řeknu, že miluju rajskou omáčku s bramborem, taky mi vyčiníte:-D:-D

zizala: já jsem taky barbar, normálně k němu je knedlík, ale já si ho ráda dám jen s chlebem:-p:-)

:-) Tak já jsem tedy barbar :-8 ;-) Když vařím segedín, tak v jednom hrnci kvůli pohodlí:-8 Sobě si odeberu část před přidáním smetany a baštím s chlebem :-p Rodině pokrm zahustím a podávám s knedlíkem. Spokojeni jsme všichni :-))
Ten škrob se mi taky jeví jako zbytečný, dlouhým dušením maso určitě pustí šťávu, protože škrob delší tepelnou úpravou řídne a tudíž už nemůže dělat žádnou ochranu masu.
Líbí se mi nápad hosty dát část zelí až nakonec :-p:yes::yes: To si musím pamatovat :-K

hosta: Díky:-K a s tím zelím máš naprosto pravdu i já přidávám nakonec do uvařeného pokrmu část syrového pokrájeného zelí. Jídlo tak získá na chuti.
Jana Remková, s chlebem by to jedl jenom barbar;-) Já osobně to jím bez přílohy, protože tak vyniknou všechny báječné chutě masa, zelí i koření. Manželovi k tomu servíruji http://www.toprecepty.cz/recept/30803-knedliky-neb...

bujon, mouka, škrobová moučka :-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D

cathleen: Jo, přesně tak:-! Zkuste si vzpomenout, až budete segedín vařit:-))

Jo, J.R, mas pravdu, kdysi jsem delala podle jednoho receptu na Receptech.cz, kde se varilo zvlast maso a zeli, pote se vse spojilo a jeste peklo v troube. Delala jsem ho takto asi dvakrat, je to neskutecna dobrota, ale dosti zdlouhava. Normalne delam v jedno hrnci, jako myslim vsichni. Zeli hodne a s chlebem, bez smetany, pekne husty.

hosta: já si taky nechávám část zelí nakonec, nechám ho tam je prohřát, je to tak lepší:-p:-)
U nás segedín bez česneku, je to o zvyku, o chuti, jednou už tu probíhala diskuze jestli česnek ano nebo ne, zkusila jsem s česnekem, ale už ho tam nedávám, chutná nám to víc bez něho;-):-)

"eintopfsegedi"

Ten název jen v praxi dokumentuje účinnost tzv. Buzzword
Kolik z vás by na recept kliklo, kdyby se jmenoval např.: "Segedín z jednoho hrnce po třinácté"

Škrob zní zajímavě:yes: Je otázne, zda maso tu šťávu nepustí ani při další tepelné úpravě... No, moc o tom pochybuju, ale vyzkouším.
U "číny" je to něco úúúplně jiného, tam je rychlá příprava masa na pánvi a v okamžiku, kdy maso pustí šťávu, tak je jasné, že jsme to s časem přešvihli a vařili blbě:-((:-D

Tom Beyk: Tome, vždyť ten česnek si přidej do surovin a i postupu - rozklikni si Upravit recept a už můžeš psát, jak a co chceš ;-);-);-)
Mně by tam chyběl taky :-p

hosta: aby tam křupkalo, viď? Jak o něm (guláši) mluvíme, už se moc těším na oběd :-p

Jana Remkova:my taky knedlík, ale rozmáčené "buchty" nikdy k ničemu, ke všemu dělám knedlíky tyhle
http://www.toprecepty.cz/recept/36270-houskove-kne...
A mne zas moje babička naučila, že část vymačkaného a nadrobno překrájeného kysaného zelí - hrst, dvě - je dobrý dát až do hotového jídla:-))

Škrobovú múčku určite vyskúšam. Názov ma neurazil a nie je ani smiešny. :yes:

Pravý segedín se dělává z bůčku (a v jednom hrnci :-D ) - když si nejsem jistá, mrknu do chytré knihy Receptury teplých pokrmů ;-)
Pokud je to segedín jiný, mívá krajové jméno :-p

Jo, Tome, ještě se mi na tvém receptě líbí, že v něm máš hodně zelí (v poměru s masem) - někdo segedín zelím jen "polechtá" a to není ono.

rozmarynaH: a s čím by sis ho dala ty?? :-) Já jsem taky zvyklá na knedlík, nebo chleba;-)

Ještě jsem chtěla takovou připomínku. Není vždycky pravda, že se segedin dělá v jednom hrnci. Já si vzpomínám, že moje máma-(narodila se v Rokycanech, žila ve Všerubech u Plzně) dělávala segedin ze dvojího masa. Hovězí zvlášť-vepřové zvlášť a zelí taky zvlášť. Sice jsem to nikdy moc nechápala, ale u nich se to tak vařilo vždycky. Později však dělala taky jen z bůčku, ale opět-maso zvlášť a zelí zvlášť a tak jsem to dlouho dělala i já. No až kámoška mi řekla, proč to dělám tak složitě a od té doby to dělám v "jednom" hrnci. To jen k tomu, že segedin se VŽDY dělá přece v jednom hrnci. Každý ho tak holt nedělá;-)

cathleen: Už po přečtení názvu mě napadlo přesně to samé. K segedínu se většinou v zemích českých podává kynutý knedlík. Mým chuťovým pohárků to přijde brutální, k takové dobrotě konzumovat rozmáčenou "buchtu".

Bibinka:...pěkně si mě nachytala...česnek dávám taky ale zapomněl jsem ho namontovat do postupu, tak jsem v surovinách smáznul:-D:-D:-D
...a vyzkoušej to zvěrstvo, maso je dřív hotové:-S:-D:-D:-D
...jak už jsem psal, to byl pokus o úsměvný název - jaksi se mi to nevyvedlo:-D:-D:-D

:-D:-D taky jsem se chtěla zeptat, proč eintopf? Mně to směšné nepřijde, jen....zbytečné - segedín se přece vždycky dělá jen v jednom hrnci, ne? A eintopf je jídlo (+ jakoby příloha) z jednoho hrnce....
Jinak vypadá recept dost dobře, segedín jsem vařila zrovna předvčerem ;-)

Tom Beyk:Tome, nejen, že ho máme rádi, ale dělám ho téměř stejně-také v jednom hrnci:-D, něco mi tam přece jen chybí a to je česnek, pokud ho nedáváš, vyzkoušej to někdy s ním, ještě ho to vylepší:-p a místo mléka používám smetanu, líbí se mi vychytávka s tím solamylem;-)Dávám 7.bod:yes:

Segedínský guláš se odjakživa dělal v jednom hrnci, takže nechápu název :-? A dávat na Maďarský klasický recept Německý název mi vtipný nepřijde, spíš naopak.
Jinak ta úprava masa ( to obalení a zatáhnutí ) se dělá u minutek. Dělat to u omáček je zvěrstvo, to pak omáčka za moc nestojí. Udělat takový guláš v Maďarsku, tak vás za to pověsí ;-):no::no:

hosta:ako urobíte všetko - segedín aj knedlíky v jednom hrnci:-D?

Díky za bodíky a všem kdo nejdou proti mě:-D. Snad tady zas nevypukne eintopfsegedy válka:-(:-?
Jana R.: smetanu používám taky ale jen když si "naši mladí strávníci" přejí Segedyho guláš z libovějšího masa. Medvědi nevědí, že je bůček zdravější:-D.

No Tome, já jsem ze severní Moravy a název receptu mne taky neurazil!:-D A pobavil mne "bobeklist":-D:-D:-D. Já ho dělám skoro stejně, jen bez kůže a bez solamylu a místo mléka dávám smetanu;-):yes:

Myslím, že je tu dost jiných "podivných" názvů, tohle mi vůbec nevadí. Ale já segedín taky dělám v jednom hrnci, tak mi ten název neevokuje žádnou odlišnost:-D - teda krom toho solamylu, to je dobrý nápad:yes:

Já bydlím taky v pohraničí a recept mě nijak názvem neurazil, ukládám.;-)

spagetka: věřím Ti.

Tom Beyk: co eintopf je vím, vím, ale i jak se to musí dělat, jelikož 20 let žiju s Němcem a i jsem žila s tchýňkou.Navíc se eintopfy dělají u nás v pohraničí desítky let. Fakt nemůžeš vše, co nacpeš do hrnce nazvat eintopfem. Vím o tom své, neukecáš mě. Jsou pravidla.

spagetka: měl to být trochu úsměvný název, možná si to nepochopila.;-) Nevím koho by se to mohlo dotknout.
Jinak eintopf je v překladu "jeden hrnec".:-//

Tome, recept je dobrý, ale prosím odstraň "čili eintopfsegedin", takhle se to fakt nepoužívá a je to směšný. Někdo by se mohl cítit dotčen. Recept ale je :yes::yes::yes: - eintopfy mají svý pravidla, tvůj segedín je trochu mimo. Neznamená, že když všechno flákneš do hrnce, je to eintopf;-);-);-)

Tématické fráze:
příloha k segedínu, segedín příloha, gulas z jednoho hrnce, proč řídne omáčka, segedin z krkovice, segedínský guláš z jednoho hrnce, segedínský guláš v jednom hrnci, segedín z hovězího masa, segedín z trouby, recepty z jednoho hrnce, eintopf německy recept v nj, segedin, guláš v jednom hrnci, segedín v troubě, hovězí segedín, guláš do jednoho hrnce, segedín s česnekem, příloha k segedýnu, z jednoho hrnce, proč řídne guláš

Suroviny:
bůček, cibule, zelí kysané, špek, sádlo, bujón zeleninový, mléko plnotučné, mouka hladká, paprika sušená sladká, bobkový list, koření nové koření, pepř mletý, moučka škrobová, česnek

Naposledy jste si prohlédli

Přidat fotografie receptu