Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Bramborový chleba III.

Hodnocení receptu je 5,0 (46×)

Ohodnotit

Ohodnoťte recept

cathleen cathleen

Snadný

Doba přípravy 70 min Doba přípravy: 20 min Doba tepelné úpravy: 50 min

70 min (20 min příprava + 50 min tepelná úprava)

Domácí pečení je radost. Když domov rozvoní čerstvě upečený chléb, nadýchaný a s křupavou kůrkou, seběhne se kolem stolu celá rodina. Příprava bramborového chleba je velmi snadná a zvládne ji i úplný začátečník.

Suroviny pro 1 kus

1kus

Nahlásit chybu v receptu

Nutriční hodnoty

Hodnoty jsou přibližné

Energie9 320 kJ /
2 228 kcal
Bílkoviny64,75 g
Tuky21,80 g
Vláknina36,60 g
Cholesterol 0 mg
Sodík 6,43 g
Sůl16,00 g
Sacharidy424,80 g

Zobrazit všechny hodnoty

Postup přípravy

Krok 1: Z vlažné vody, cukru a droždí uděláme kvásek. Krok 2: Když vzejde, přidáme ostatní suroviny a umícháme těsto. Necháme ho nakynout, pak vytvarujeme bochník a ten na plechu s papírem necháme znovu vykynout. Krok 3: Pomašlujeme vejcem s vodou a dáme upéct do vyhřáté trouby (200°C/45-55 min).

TIP: Jaké koření dát do chleba

Zveřejněno 4. 2. 2010

Poznámka autorky cathleen

Chlebík je mechový, měkký, dobrý i druhý a třetí den a velice dobře se krájí.

Chleba na fotce není pomašlovaný ničím.

Tekutin je v těstě málo, protože bramborami těsto řídne.

Zdroj: http://www.pekarnomanie.cz/

Moje poznámka

Přidat poznámku

Moje poznámka

TopRecepty.cz

Bramborový chleba III.

Aktuální verzi receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:

https://rcpt.cz/81jW

Další recepty

Zobrazit více

Zobrazit více

Moje poznámka

TopRecepty.cz

Bramborový chleba III.

Aktuální verzi receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:

https://rcpt.cz/81jW

Marie

Náhodný recept

Další náhodné recepty

Nejnovější recepty

Další recepty

Komentáře (86)

Já ho pekla dnes. Dala jsem omládek ze 100 g vody a 100 g hl.mouky,10 g kvasnic + lžička medu. Množství brambor jsem dala o 100 g menší, tedy 300 g. Místo brambor jsem přidala mouku a taky 50 g vody navíc. Příště přidám o trošku soli víc, asi jsem měla malou kávovou lžičku ve slánce! A do těsta už nepřidám cukr, ten měl být asi v tom kvásku. Postříkala jsem ho před pečením vodou a troubu taky, plech s troškou vody byl vespod. Šel péct na 200 a po 25 minutách, byl vršek upečen, zakryla jsem ho papírem a na 170 dopekla na dalších 30 minut a vybrala jsem plech pod ním, kde byla voda. Pekl se na nejnižší příčce v troubě a na 200, 45-55 minut by byl svrchu na uhel!!! Chlebík se podařil, díky manželovi, po celý čas otravoval, kdy už bude chlebík a proč ještě není chlebík, kdy to nakyne, dokonce, na něj uvařil i brambory !

Chléb je dokonalý. Dělala jsem ze zbytku bramborové kaše. Pracovala dle receptu, jenom místo strouhaných brambor dala tu kaši. Jsem zvyklá chléb zaplétat ze čtyř pramenů a bez nařezávání. Nikdy se mi chléb tedy nerozloží a vždy vypadá dobře. Chléb je chutný a rozhodně budu dělat častěji. Rodina si ho pochvaluje a vydrží. Je vláčný i druhý, třetí den ;-)

cathleen: Moc děkuji za odpověď. :-K Příště zkrátím dobu kynutí na plechu a doufám, že se už povede.

evjanka: zkuste příště trochu zkrátit kynutí, rozjíždí se překynuté těsto ;-) Bramborami těsto při kynutí řídne, a pokud ještě chlebík kynul déle, než bylo třeba, neudržel tvar a rozjel se.

Ještě chci doplnit, že jsem chleba před upečením nahoře nařízla do kříže. Nebyla to chyba?

Dobrý den. Prvně v životě jsem upekla bramborový chléb. Všechno jsem přesně navážila, těsto krásně nakynulo, udělala jsem krásný bochník, nechala kynout, dala do trouby, krásně se upekl, chutná náramně, má pouze jedinou chybu. V troubě se mi trochu roztekl. Žádná tragédie, ale je dost nízký. Nevíte prosím proč? Těsto kynulo hodinu, vytvarovaný bochník na plechu kynul 30 min., brambory mám domácí. Předem MOC děkuji za radu. :-K

Moc dobrý, vlacny :yes: Dala jsem trochu suseneho drozdi a chia semínka. Dokonce se mi i podařil hezky vyklopit z osatky, použila jsem jako podklad naolejovanou folii.

Dokonalý, dala jsem trochu víc kvasnic a na první pokus se povedl. Peču různé druhy chlebů, tento určitě zařadím.

Alena: děkuji za zprávu :-K Droždí mám vyzkoušeno, není třeba přidávat, ale rozumím - i já jsem kdysi byla naučená na "to svoje" a těžko se mi věřilo a zvykalo tomu, že těsto vykyne s takovou troškou;-)

valentyna 3. 1. 2015 18:18
pecu uz dlouho tento chleba/mam formu na cihlovej/400g hl.mouky/beru 150g celozrne+250g hl./1PL psenic.lupinek+1PL zitne lupinky,1ČLsoli,1ČLcukru,1ČL vrchovatou suche drozdi,250ml vody.Do prosete mouky nasypu drozdi+cukr+sul a lupinky,vse promicham,pridam vodu a zamicham testo 15 az 20 minut,testo vlozim do sacku a zavazem/vypustit vzduch/,ulozym do misy a necham na 1apul hodiny,pak testo pomackam v sacku a znovu necham kynout asi 1,5hod.nachistam formu-vymazat olejem,po druhem kynuti testo vylozim na stul a rukama vytvorim obdelnik,kterej srulujem velikosti formy a dam kynout az testo nakine pod kraj,rozehrat troubu na 180st.pomazeme cleba vodou a dame do trouby,50minut pece se a ne otvírat,pak můžete podivat a dodělat podle sebe,pecem na vrch-niz,chleba je vyborny,skuste to a dobrou chut:-*

Lenka: Leni, moc ti to přeju!:-K Jsi šikula, žes to nevzdala!:yes:

Huráááá,mám chleba s dírkama!Na potřetí se mi konečně povedl.Tajemství bude patrně v hnětení.Hňácala jsem tentokrát já,pak hnětač,zase já a zase hnětač.Těsto jsem zkusila dát do formy a výsledek je super.Mám nadýchaný,vláčný chléba s dírkama.:-))Ten předchozí vydržel 5 dní a pořád byl dobrý.

Lenka: tak to je divné...Leni, mohla bys mi vyfotit jak chleba, tak i krajíc tak, abych dobře viděla střídu? Bez blesku, někde na denním světle. A fotky buď vlož sem nebo mi pošli do vzkazu.
Podle fotek se dá hodně poznat ;-)

Aha, jako neregistrovaná nemáš možnost udělat ani jedno, ani druhé. Tak mi je pošli na pekarnomanie@email.cz

Cathleen:Droždí používám čerstvé a těsto vyběhlo parádně i chleba po upečení,ale není nadýchaný.Dneska jsem pekla chleba zas a výsledek je stejný.;-(Chuťově je dobrý,přidala jsem osmaženou cibulku,ale nemá dírky a ani kůrka nekřupe.Potírala jsem ho několikrát během pečení osolenou vodou,do trouby dala opět kastrůlek s vodou.

RENKA67: díky! :-)

Tak jsem ho taky upekla,trochu jsem si pohrála s moukami(250g žitné a 250g hladké) a místo čerstvého droždí pytlíček sušeného a 1 lžička sušeného chlebového kvásku z DM,brambory jsem nastrouhala na hrubém struhadle..výsledek mě mile překvapil :D fotku posílám,je opravdu skvělý

Lenka: Lenko, zadêlávalas s čerstvým nebo sušeným droždím?
A co têsto - vykynulo na dvojnasobek?

Na obrázku vypadá chleba nádherně,ale mě takhle krásně nevyskočila ani ty dírky nemám takhle velké,netušíte kde jsem udělala chybu?Pekla jsem v klasické elektrické troubě z kastrůlkem vody.;-(

mikeš: milý (nebo milá?) mikeši, pokud píšeš o nehněteném chlebu, který kyne 12 hodin, to je něco jiného, než tahle těsta klasická - ta kynou, jak píšu a za tím si stojím :-p
Pokud máš jiný recept (s jiným postupem), vlož ho sem, místa na nové recepty je tu opravdu dost.

cathleen: já mám recepty na chleby kdy těsta kynou i několik hodin a samozřejmě jsou s droždím. Tak prosím nepiš že kynou všechny stejně'!!!! To je nesmysl:-//

mikeš: těsta (a pak chleby z nich) s droždím kynou relativně rychle a všechna stejně - těsto nech kynout asi hodinu a sformovaný bochník před pečením také skoro hodinu - podle tepla prostředí, ve kterém pokyne.;-)

jak dlouho necháte kynout těsto? každý chleba má jinou dobu kynutí.:-O

hehoheho: :-8 tak tos mě moc potěšila:-K

Výborný recept, výborný chleba. Dávám další bod.:yes: Včera večer jsem zadělala těsto, nějak jsem si to nespočítala a s pečením skončila v jednu v noci :-8:-D. Ale stálo to za to. Máme k snídani výborný chleba. I když nemám pekárnu, všechno se povedlo. Díky moc, určitě budu péct dál.

Tohle byl můj první chleba v životě a musím říct,že je vynikající:-pKůrčička křupavá a přitom ne tvrdá,střídka měkoučká,voňavá,prostě sen:yes:Určitě ho budu péci často a nejen tento chleba,recepty od Vás jsou pro mě zárukou nezapomenutelného kulinářského zážitku:-K

Výborný chlebík! Mechovoučký, křupavá kůrčička-ňam:-)):yes: Dělala jsem v pečce, po vykynutí vytvarovala bochníček a ještě nechala nakynout v ošatce. Pak jsem jen odklopila opatrně, aby chlebík nepadl. Asi je lepší dát hned na nejspodnější rošt, páč se mi začal trošku zvrchu chytat a musela jsem předělat dolů. Pak se mi tam ale nevleze kastrůlek:-( Každopádně doporučuju vyzkoušet:-p Děkuju za receptík:-K

Super chlebík:yes: děkuji za inspiraci :-K

Eliza: :-8 jj, slušelo mu to náramně!:yes: Děkuju!:-8

Tenhle chleba je naprosto fantastický, děkuji za recept a všem ho doporučuji.:yes::yes:
Cathleen, posílám Ti obrázky, jak mu to slušelo u nás na stole a ještě jednou Ď.:-K:-K

Lenka.cl: Leni, že chlebík praskne, nevadí...spousta z nás si dříve v obchodě, pokud našla, vybírala chleba s prasklinou - údajně jsou chutnější :-D
A proč myslíš, že je nedopečený? Podle té "sraženiny"? Ta může mít úplně jiný důvod....každému z nás peče trouba jinak, časem tu svou vychytáš. Jak dlouho jsi ho nechávala před pečením kynout? Díky bramborám má těsto tendenci řídnout (ale zase pak hotovému chlebu dodají báječnou chuť;-) )
Pokud chceš trénovat (jak píšeš) a budeš mít jakýkoliv dotaz, kldně mi písni vzkaz. Ráda odpovím:yes:

Ten chleba je výborná záležitost :) fakt vláčný a super chuť, akorát chvíli po vložení do trouby mi prasknul u pečícího plechu přez celý obvod dole, pekla jsem ho dle návodu a řekla bych i, že je nedopečený, což mě mrzí, ale je zvláštní, že ta sraženina je u spodní kůrčičky a né ve středu chleba. Jinak taky se mi rozjel. ALe příště ho zkusím upéct v římském hrnci, dnes jsem to vyčetla a zaujalo mě to, nikam se mi nerozjede :) hold musím trénovat, ale zamrzí to, na každém chlebu mám něco špatně, já než vychytám ty mouchy, ach jo;-(

dělala jsem jen z bílé mouky a super, mnamka veliká :-K:-K:-K

To mě moc těší:-K

Tak jsem chleba udělala je lahodný:-p a mňamkosní.
A už se těším na manželovu reakci, protože mu bude velice chutnat.:-D:yes:

:-8 jsem moc ráda, že chlebík chutnal:-)

V pátek jsem zkoušela tento chléb. Je výborný!!!! Děkuji za recept.:yes::-p

Tak tomuhle chlebíku dávám 1*. Vypadá mooooc pěkně::-p:yes::yes::yes::yes:

:-)Je opravdu vynikající:yes:S tím řídnutím těsta jsem to poznala,ale zachránila.

ÚŽASNÝ, ÚŽASNÝ, ÚŽASNÝ. Receptík si hned tisknu a upeču.Já peču vesměs ze stránek www.domacipekarna.cz a tam jsem nikde takový recept neviděla.Dávam bidík a hnedle kouknu na stránky www.primapekarna.

Máš ho krásný:yes::yes:, děkuji za vyzkoušení a foto:-K

Cathleen, tak jsem teď dopekla můj první domácí chleba v životě, máš tam fotku. Vypadá krásně, na poklepání zní dutě, ale po stranách moc ne, pekla jsem ho trochu dýl, tak jsem zvědavá, jak bude vypadat, až ho nakrojím. Snad nebude uvnitř syrový. Co pak bych s ním dělala. Díky moc:yes: tak syrový není, ale vynikající:yes::yes:

Určitě! V moukách se dá ještě hodně experimentovat, je jen důležité nedávat hodně žitné (hůř kyne, těsto s ní je mazlavější) a dodržet zásadu, že uhnětené těsto má být dost tuhé - kynutím a bramborami zřídne.:-)

Chlebík je moc pěkný. myslíte, že by se dala použít místo části hladké i chlebová mouka?
:-):-):-):-?:-?

Bibi, mělas římák před pečením namočený ve vodě? Pak ani kastrůlek s vodou v troubě není řeba, ne?:-? Nebo jsi ho pekla jen v tom spodním dílu, odkrytý?

Vašíku, já jsem dělala v DP všechno i kynutí(až to lezlo do dvířek, pak jsem mu na vále dala tvar, vrazila ho do římského hrnce, ještě nechala chvíli kynout a šup s tím do trouby. Za dobu pečení jsem asi 3x chleba potřela vodou s olejem. Nějak se mi upečený v té troubě zdá lepší, (než v DP)a má bezva kůrku:-pa do trouby si dej kastrůlek s vodou, já ho tam mám trvale.

Cathleen, já ho peču v Římském hrnci, má na to dobrý tvar, jde krásně vyklopit a celkem mi vyhovuje, drží si tvar;-)

Načíst další komentáře (15)

Tématické fráze:
bramborový chléb, bramborový chleba, domácí bramborový chléb z trouby, bramborový chléb recept, domácí bramborový chleba do trouby, bramborový chleba recept, recept na bramborový chléb, recept na bramborový chleba, chleba z brambor, chleba s bramborem, bramborovi chleba, bramborovej chleba, pečení chleba bramborový, bramborový chleba domácí, chleba s bramborou, bramborový chleba z trouby, chleba bramborový, chleb z bramboroveho testa, chléb s bramborem, chleba s brambor

Suroviny:
voda, cukr, brambory, kmín celý, sůl, olej, mouka celozrnná žitná jemná, mouka hladká, droždí

Přidat fotografie receptu