Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Rumfordská polévka (jušele)

Rumfordská polévka - kdysi polévka pro chudé, dnes zpestření menu pro hladovějící rodinku. Je sytá, horká a opravdu velmi dobře vymyšlená pro rychlé zasycení. Doplňte ji krajíčkem dobrého chleba, může se stát i vaší oblíbenou podzimní polévkou.

Hodnocení receptu je 4,9 (20×)

Ohodnotit

Ohodnoťte recept

hosta hosta

Snadný

Doba přípravy 40 min Doba přípravy: 10 min Doba tepelné úpravy: 30 min + doba namočení hrachu a krup

40 min (10 min příprava + 30 min tepelná úprava, + doba namočení hrachu a krup)

Suroviny pro 1 dávka

1dávka

Nahlásit chybu v receptu

Naše kuchařky
právě v prodeji

Do obchodu

Nutriční hodnoty

Hodnoty jsou přibližné

Energie863 kJ /
206 kcal
Bílkoviny7,87 g
Tuky1,28 g
Vláknina22,31 g
Cholesterol 0 mg
Sodík 340 mg
Sůl0,74 g
Sacharidy31,62 g

Zobrazit všechny hodnoty

Postup přípravy

Krok 1: Večer před vařením polévky namočíme loupaný hrách, do druhého hrnce kroupy. Omyté, posolené a opepřené kuřecí skelety dáme do pekáčku spolu s rozkrojenou neloupanou cibuli, podlijeme trochou vody a upečeme. Krok 2: Druhý den nakrájíme brambory, mrkev, celer a nadrobno zázvor i česnek. Opečené skelety dáme i s výpekem a cibulí do hrnce, přidáme zeleninu a brambory a propláchnuté kroupy, namočený hrách a vaříme doměkka. Krok 3: Když je zelenina v polévce uvařená a brambory také, vyndáme skelety, obereme je a maso přidáme do polévky. Podle chuti dosolíme, můžeme ještě přidat čerstvý nastrouhaný (nebo sušený) zázvor. Do hotové polévky přidejte nasekanou petrželku.

Zveřejněno 5. 10. 2016

Poznámka autorky hosta

Literárně doložená existence tohoto receptu:

» Ten pán věděl z vlastní zkušenosti jak to chodí; on byl vykonavatel podobných milosrdných skutků; u něho se také vařila polívka – rumfordská prý – jíž se chudý lid poděloval. Ta rumfordská polívka byla taky na tři třídy rozdělena. V menším hrnci byla hustá, silná, mnoho masa, mnoho rýže – ve větším hrnci také dost dobrá – v kotli odpadky, trhané krupky a tak ledacos, a když pán v poledne přišel a zkoušel polívku v kotli říkal své ženě: „Dost dobrá pro tu lůzu – nač potřebujou silnou; darmo by si žaludky zkazili“, a ženám, které přišly pro polévku, vylál, jestliže přinesly větší hrnky, než žejdlíkové. „Přijdete s takovými džbery; copak myslíte, že toho vaříme po vědrách? Taková silná polívka jako malvaz; té zahřeje lžička více, než jiné plný talíř, a vy jí dostáváte žejdlík.“ Když chudé ženy odešly se svými porcemi, přišly děti rozličného stáří, malé, velké, chlapci i děvčata s hrnky, a ti říkali tomu pánovi a jeho ženě „pane kmotříčku“ aneb „strejčku a tetičko“ a těm se dávalo z většího hrnku, z té lepší polívky. Konečně, když bylo vše poděleno, zbyl hrnek té nejsilnější polívky, toho malvazu a pán se svou rodinou k ní zasedli, chválili si ji a bylo každý den maso i nějaký přívar, co od té rumfordské odpadlo.« (Božena Němcová: „V zámku a podzámčí“)

Hrabě Benjamin Rumford se narodil r. 1753, vlastním jménem Benjamin Thomsen a byl to americký fyzik, zabývající se zejména zkoumáním tepla. Kuchařem nebyl ani zdaleka, ale dá se předpokládat, že byl mlsoun a do kuchaření se rád pletl a dokonce v něm dokázal uplatnit i tu fyziku. Tak např. prý už v r. 1804 vyzkoumal, že vaječný bílek je velmi špatným vodičem tepla a okamžitě to vyzkoušel (úspěšně) při zapékání zmrzliny do sněhu z bílků!

Poté, co musel opustit Ameriku, Benjamin Thomsen vstoupil do služeb bavorského kurfiřta a jeho úkolem bylo zejména zreformovat ubohou bavorskou armádu. Začal experimentovat s hustými polévkami, které měly postavit zbídačené vojáky na nohy. Když v Bavorsku, v důsledku neúrody, začal hrozit hladomor, na Thomsenův popud a podle jeho receptu začalo panstvo vařit pro chudé velmi hustou polévku. Rozdávali ji zdarma, hladomoru bylo zabráněno a fyzik Thomsen si tím vysloužil titul hrabě Rumford.

O polévku, zdroj výživy vojáků mohutné francouzské armády, projevil zájem i císař Napoleon. Rumfordská polévka dosáhla dočasně věhlasu po celé Evropě jako všelék na hladomory a chudobu. Tak se recept dostal i do archivu hraběte Vladimíra Mittrowského, tehdejšího majitele pernštejnského panství.

Rumfordská polévka byla vlastně polévka z krup a zeleniny, zahuštěná kaší ze žlutého hrachu a s přídavkem brambor – tehdejší gastronomické novinky. Brambory byly dosud pěstovány jako okrasná rostlina a jejich pojídání bránila pověry, že způsobují nejrůznější nemoci včetně těch smrtelných.

Zmínka u Němcové svědčí o tom, že se její používání hodně rozšířilo, takže recept měl asi mnoho variací, ale důležité bylo, že to byla polévka výživná, zahřála a mnohým lidem pomohla přežít. Rumfordská polévka je na jídelníčku charitativních organizací dodnes (Zuzana Chlumská; Mlsotník)

Zdroj: středověká kuchyně

Moje poznámka

Přidat poznámku

Moje poznámka

TopRecepty.cz

Rumfordská polévka (jušele)

Aktuální verzi receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:

https://rcpt.cz/3xqn

Další recepty

Zobrazit více

Zobrazit více

Moje poznámka

TopRecepty.cz

Rumfordská polévka (jušele)

Aktuální verzi receptu najdete na této adrese nebo načtěte QR kód:

https://rcpt.cz/3xqn

Marie

Náhodný recept

Další náhodné recepty

Nejnovější recepty

Další recepty

Komentáře (13)

:yes::yes::-K

skvělé obojí polévka i povídání :-K:yes::yes::yes:

:-Dvyborny ale misto krup dam ryzi:-K

Krása! Polievka i "povídání", díky!

ta bude nejen výživná, ale i zdravá, složilo nás letošní proměnlivé počasí, zítra vyzkouším, asi přidám i česnek, to bude zdravá bomba <3

Daniela B: já ho tam mám taky, jen jsem na něj zapomněla:-) - doplním

:yes::yes::yes:,uložila jsem si a vyzkouším...

Pěkné :yes:

To rozprávanie sa mi páči. :yes: Inak tú zmrzlinu do snehu zapekám aj ja, ibaže v torte, takže konečne viem, odkiaľ to pochádza. :yes:;-):-D https://www.toprecepty.cz/recept/13841-dubnovy-dor... ;-)

Ani jsem netušil, že se tak jmenuje podobná políffka co občas vařívám (bez samozahřívacího zázvoru a místo krup dávám vločky):-)
No, asi proto, že jsem byl za školou když se brala B.N. :-D
tejaja:
Zmrzlinu taky občas peču; úspěch vždy zaručen :yes::yes::yes:
Ale avšak dosud jsem, bláha, žil v domnění, že izolantem jsou vzduchové bublinky ve sněhu... :-D

Recept i povídání se mi moc líbí:yes:;-);-);-)

Moc pěkné :yes::yes:

Tak to se mi moc, moc líbí - jak polévka, tak to povídání;-):-):yes::yes:

Tématické fráze:
rumfurdská polévka, polévka rumfurdská, rumfurdska polévka recept, rundfordská polévka recept, polívka rumfordská, rumfurdska, rychtarska polievka, runfurdská polévka recept, runfordská polévka recept, rumfordská polívka, - polévka rumfurdská recept, polivka pro chude, rumfrtská polévka, rychtarska polívka, polívka s čerstvého hrachu, recept rumfurdska polevka, rundfurdska polevka, rumfurdská polévka recept nejlepší, bavorska gulasova polevka recept, runfurdska polevka

Suroviny:
skelet kuřecí, cibule, česnek, zázvor, brambory, mrkev, celer, kroupy, hrách, sůl, pepř mletý

Přidat fotografie receptu