Bylinky se postarají o perfektní dochucení jídla i nápojů, navíc si poradí s kdejakými neduhy
Bylinky jsou perfektní zejména k přírodnímu dochucování nejrůznějších jídel a nápojů, ale také k řešení různých zdravotních neduhů. Výhodou je, že je můžete snadno pěstovat nejen na zahradě, ale i na okenním parapetu, balkoně nebo na terase.
Nejoblíbenější druhy bylinek
Jaké druhy bylinek patří mezi jednoznačně nejoblíbenější?
-
Hladkolistá petržel (především do polévek),
-
pažitka (do pomazánek, salátů či na brambory),
-
bazalka (zejména do italské kuchyně),
-
rozmarýn (k pečeným bramborám, zelenině a masu),
-
tymián (do polévek i dušených pokrmů),
-
máta (osvěžující drinky, čaje i zdobení),
-
oregano (do mletých mas, na pizzu i do omáček na těstoviny),
-
majoránka (do polévek a bramboráků).
Léčivé účinky bylinek
Pokud vás trápí nějaké zdravotní neduhy a chcete to nejprve vyzkoušet přírodní cestou, můžete zkusit sílu bylinek. Podle druhu obtíží si pak vyberete konkrétní bylinku. Například na žaludek se hodí máta, na spaní meduňka, na odvodnění kopřiva, na snížení tlaku třeba bazalka a na kašel divizna.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Wasabi nebo japonský kořen je rostlina původem z Japonska. Roste u břehů řek. Pěstování je poměrně náročné. Na trh se dostává v podobě oddenku, prášku nebo pasty. Ke zpracování lze použít i listy. Wasabi má unikátní ostrou chuť, která připomíná hořčici, používá se k dochucení pokrmů a také k přípravě suši.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Topinamburům, rostlinám z čeledi hvězdnicovitých, se lidově říká židovské brambory. Dříve se pěstovaly k jídlu i jako krmivo, lesníci jimi krmili hlavně černou zvěř. Z nutričního hlediska jsou ceněné zvláště pro diabetiky, hlízy totiž neobsahují škrob, ale inulin, který jim prospívá. Inulin a pektin mají vliv na snížení hladiny cholesterolu a krevního tlaku. Chrání játra a ledviny. Topinambury se upravují tepelně podobně jako brambory, ale mohou se konzumovat i syrové.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Tymián obecný je voňavá bylina, známá jako mateřídouška obecná. Je to nízký polokeř z čeledi hluchavkovitých. Tymián je koření, které tvoří větvičky s lístky, používá se do omáček, nádivek, polévek. Léčivých účinků lze využít k léčbě kašle, dělá se z něj sirup, který milují děti. Léčí bolest v krku a v zažívacím traktu při nadýmání nebo zánětu.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Vermut je dolihované víno, pocházející z Itálie. Vyrábí se z lehkého vína, které se dosladí a k němu se přidá alkoholový výluh z bylinek a koření. Mezi bylinkami nesmí v žádném případě chybět pelyněk. Ale i ostatní byliny, např. skořice a hřebíček mu dodají tu správnou chuť. Podle obsahu cukru ho rozdělujeme na suchý - extra-dry, suchý - dry a sladký - bianco.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Šafrán je vytrvalá podzemní bylina, je známo asi 80 druhů. Šafrán byl, a stále je, nejdražší koření na světě. Jsou to pestíky květů a každý kvítek má pouze tři. Pestíky je dobré namočit aspoň na 20 minut do vody, aby se rozvinula barva a vůně, pak je lze dát do rizota, ochutit s nimi paellu, rybí nebo krémovou zeleninovou polévku.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Šalvěj lékařská je bylinka, která je ceněná v lidovém léčitelství i v kuchyni jako koření. Je silně aromatická, chutná trpce až nahořkle. V kuchyni se používají listy - jak čerstvé, tak i sušené. Jako bylinka je oblíbená hlavně ve středomořské kuchyni, kde slouží při úpravě grilovaného masa, ryb a omáček. Používá se jako dochucovadlo i ve studené kuchyni.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Sezam je jednoletá bylina z čeledi sezamovitých. Pěstuje se pro svá jedlá semena, která mohou mít různou barvu, od krémově bílé až po černou. Semena sezamu mají mnoho zdravotních benefitů. Používají se k posypání pečiva. Též se z nich vyrábí sezamová pasta, z níž se připravují cukrovinky baklava a chalva.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Slunečnice je jednoletá bylina z čeledi hvězdnicovitých. Pochází z Ameriky a pěstuje se po celém světě. Je využívána jako pícnina pro krmení, i jako cenná olejnina. Kromě známého slunečnicového oleje, který má využití v kuchyni, jsou i semena vítanou a zdravou pochoutkou jak pro lidi, tak pro zvířata. V zimě je slunečnice oblíbenou pochoutkou pro ptactvo.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Rozmarýn lékařský se nazývá také rozmarýna. Je to silně aromatická stálezelená rostlina keřovitého vzrůstu. Jako koření se používají listy jehličkového tvaru, čerstvé i sušené. Pokrmu rozmarýn dodává trpce kořenitou chuť.
Předchozí 1 … 14 15 16 17 18 19 Další
Další témata
Další recepty
Přečtěte si Zobrazit více
Hamburgerová polévka z mletého masa: Skvělá variace na českou gulášovku je zdravější a uvaříte ji do 30 minut
Vánoce v Německu: Na stole nesmí chybět bramborový salát s cibulí a okurkami. Příprava je snadná, chuť osvěžující
Lékařka radí, jak se neotrávit jídlem na dovolené: Pomáhají káva i obyčejný citron, ale pozor na alkohol!