Bylinkový tvaroh
Bylinky se postarají o perfektní dochucení jídla i nápojů, navíc si poradí s kdejakými neduhy
Bylinky jsou perfektní zejména k přírodnímu dochucování nejrůznějších jídel a nápojů, ale také k řešení různých zdravotních neduhů. Výhodou je, že je můžete snadno pěstovat nejen na zahradě, ale i na okenním parapetu, balkoně nebo na terase.
Nejoblíbenější druhy bylinek
Jaké druhy bylinek patří mezi jednoznačně nejoblíbenější?
-
Hladkolistá petržel (především do polévek),
-
pažitka (do pomazánek, salátů či na brambory),
-
bazalka (zejména do italské kuchyně),
-
rozmarýn (k pečeným bramborám, zelenině a masu),
-
tymián (do polévek i dušených pokrmů),
-
máta (osvěžující drinky, čaje i zdobení),
-
oregano (do mletých mas, na pizzu i do omáček na těstoviny),
-
majoránka (do polévek a bramboráků).
Léčivé účinky bylinek
Pokud vás trápí nějaké zdravotní neduhy a chcete to nejprve vyzkoušet přírodní cestou, můžete zkusit sílu bylinek. Podle druhu obtíží si pak vyberete konkrétní bylinku. Například na žaludek se hodí máta, na spaní meduňka, na odvodnění kopřiva, na snížení tlaku třeba bazalka a na kašel divizna.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Slunečnice je jednoletá bylina z čeledi hvězdnicovitých. Pochází z Ameriky a pěstuje se po celém světě. Je využívána jako pícnina pro krmení, i jako cenná olejnina. Kromě známého slunečnicového oleje, který má využití v kuchyni, jsou i semena vítanou a zdravou pochoutkou jak pro lidi, tak pro zvířata. V zimě je slunečnice oblíbenou pochoutkou pro ptactvo.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Rozmarýn lékařský se nazývá také rozmarýna. Je to silně aromatická stálezelená rostlina keřovitého vzrůstu. Jako koření se používají listy jehličkového tvaru, čerstvé i sušené. Pokrmu rozmarýn dodává trpce kořenitou chuť.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Kozlíček polní je známý spíše jako polníček. Je to drobná bylina, chutí podobná hlávkovému salátu, má křehké listy a dobře odolává mrazu. Obsahuje velké množství minerálních látek a vitamínů, hlavně vitamín C, kterého má více než citróny. Posiluje imunitu, krvetvorbu a látkovou výměnu. Používá se do salátů, může nahradit špenát, je vhodný i jako přísada do těstovin.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Provensálské bylinky je směs bylinek původem ze slunné jihovýchodní Francie. Název je odvozen od oblasti Provence. Poměr bylin není pevně daný, směs hlavně obsahuje rozmarýn, bazalku, tymián, někdy i oregano, estragon, majoránku, saturejku i levanduli. V kuchyni má široké použití, hodí se jak na přípravu masa a ryb ke grilování, tak se používá i do zeleninových a těstovinových pokrmů, do salátů, polévek, omáček i jinde.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Psyllium je rozemleté oplodí jitrocele indického, který roste hlavně v Indii, Pákistánu, Iráku ale taktéž i v Austrálii. Obsahuje velké množství rozpustné vlákniny, má velmi nízkou kalorickou hodnotu. Používá se při hubnutí a pro úpravu zažívání.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Petržel hladkolistá má výraznější chuť než kudrnka, používá se hlavně ve středozemní kuchyni. Skvěle se hodí do omáček, k těstovinám, do rizota, k drůbežímu masu, rybám a plodům moře. Někdy se jí říká italská petržel.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Petržel kadeřavá neboli kudrnka je jednou z forem listové petržele. Pochází ze Středomoří a patří k základním bylinám. Obsahuje silice, flavonidy, je bohatá na draslík a hořčík, vápník, také vitamíny a kyselinu listovou. Pomáhá léčit močové cesty, osvěžuje dech, dává se do dušených mas, polévek, omáček, pomazánek a salátů.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Pampeliška lékařská je pro zahradníky nepříjemný plevel, pro nemocné lidi cennou léčivkou. Má pozitivní vliv na trávení, játra, dnu, poruchu metabolismu a mnoho dalších zdravotních problémů. Jarní listy, které nejsou tolik hořké, používáme na salát, z květů vaříme pampeliškový med. Přímo konzumovat můžeme i kořen, ale častěji se z něj vaří čaj.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Pažitka pobřežní je lidovým názvem šnytlík. Je to vytrvalá a nenáročná rostlina, pěstovaná v trsech. Listy jsou kulovitého tvaru, duté, a vonící po česneku. Používá se čerstvá, hlavně ve studené kuchyni, ale využití najde i v kuchyni teplé. Nesuší se, skladováním ztrácí své aroma.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Medvědí česnek je vytrvalá bylina s podzemní cibulí. Je rozšířený v celé Evropě. Na jaře jako jedna z prvních rostlin nabízí celou škálu zdraví prospěšných látek a má tu výhodu, že oproti běžnému česneku nemá tak intenzivní chuť. Používá se jako léčivka. V gastronomii se jím ochucují polévky, omáčky, pomazánky a hojně se využívá k výrobě pesta.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Oregano, dobromysl obecná, je bylinka, která se v kuchyni používá hlavně sušená, protože je aromatičtější než v čerstvém stavu. Nejvíce se s ní setkáváme v italské kuchyni. Má všestranné použití. Hodí se na pizzu, do polévek a těstovinových pokrmů, masitých jídel, paštik a salátů. Dobromysl je považována i za výbornou léčivou rostlinu.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Lékořice je vytrvalá léčivá rostlina z rodu bobovitých. Má silný stonek a dlouhé kořeny. Kořeny patří k drogám používaným v léčitelství a lékařství. Zvýšenou pozornost musíme věnovat konzumaci lékořice nebo cukrovinek, ve kterých je obsažená - může být toxická pro játra, způsobit otoky a zvyšovat krevní tlak.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Majoránka zahradní je aromatická léčivá rostlina. V přirozeném prostředí se vyskytuje jako bylina nebo polokeř, v našich podmínkách se pěstuje jako jednoletka. Používá se k dochucení masa, polévek a omáček, často společně s česnekem. Neodmyslitelně patří do bramborové polévky a bramboráků. Dáváme ji do luštěnin i tučných jídel. Ani v sušeném stavu neztrácí nic ze svého aroma.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Kardamom černý je koření z Nepálu a Indie, které se používá při dušení nebo pečení tučnějších mas. Semínka mají peprmintovou chuť a kouřovou vůni. Kardamom našel využití i v léčitelství, kde je používán jako přírodní antibiotikum.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Kerblík je bylina patřící mezi miříkovité. Má listy s jemnou, anýzovo-kmínovou chutí a vůni podobnou petrželi. Kerblík je nejčastěji používán ve francouzské kuchyni. Přidává se do tvarohových pomazánek, míchaných vajíček, zeleninových salátů a smetanových omáček. Můžeme jím okořenit kuře, skopové maso či rybu.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Kopr je jednoletá vonná bylina, jejíž historie sahá až do starověku. Pěstuje se v zahradách na slunném stanovišti. Kopr využijeme jako koření i léčivku. Bývá součástí kořenných směsí. Čerstvý se používá do salátů, omáček, do pomazánek, k rybám, do nakládané zeleniny i do bylinkového másla nebo octa.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Chřestu lékařskému se lidově říká "špargl". Je to vytrvalá, dvoudomá bylina, která má dřevnatý oddenek. U nás se pěstuje v teplejších oblastech, na Mělnicku a na Moravě, zejména v Ivančicích. Tato zelenina má ozdravné účinky, obsahuje mnoho přírodních antioxidantů. Jsou známy dva druhy - zelený a bílý. Jeho sezóna je od května do června. Používáme ho jako přílohu k masu nebo rybám, do rizota, do salátů, nebo z něj vaříme polévku. Výborný je uvařený v páře a přelitý, např. holandskou omáčkou.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Estragon je proslulá bylinka francouzské kuchyně. Používá se k ochucení různých pečených nebo grilovaných mas, drůbeže, ryb a omáček. Rozmělněný v ústech dovede osvěžit dech. Zajímavou chuť dává letním koktejlům a ovocným dezertům. V naší kuchyni není estragon příliš používaný.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Čekanka obecná je velmi cenná léčivka. Tato vytrvalá bylina, až metr vysoká, s pevným stonkem, kvete od června do října modrými květy. Kořen čekanky se sbírá brzy na jaře nebo na podzim. Nesmí přes něj přejít přízemní mrazíky. Suší se při 50° C. Přidává se do směsi kávovin. Praženou čekankou se vylepšuje chuť piva.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Černucha setá je jednoletá rostlina, kterou známe více pod názvem černý kmín. V Indii a arabském světě se černuchou ochucuje chleba, pečivo, omáčky, saláty. Koření má lehce pálivou a kořenitou chuť. Široká paleta využití je i v léčitelství při horečce, bolestech hlavy, zad a při nadýmání.
Předchozí 1 … 15 16 17 18 19 Další
Další témata
Další recepty
Přečtěte si Zobrazit více
Jak propašovat maso do žaludku malých „vegetariánů“? Přinášíme tipy maminek a recept na domácí kuřecí párky
Encyklopedie bobulovin: Víte, jak vypadá josta a jak v kuchyni nejlépe využít angrešt, černý bez či rakytník?
Jde se grilovat! Na delší párty u grilu počítejte se 400 g masa na dospělou osobu, hodí se i klobásky a nezapomeňte ani na vegetariány