Čerstvému křupavému pečivu se nic nevyrovná. Dokážete si bez něj představit svůj život?
Čerstvý rohlík namazaný máslem. Že už jen při tom pomyšlení se vám sbíhají sliny? Není divu. Pečivo miluje snad každý z nás, a to ať už se jedná o jakékoliv různé druhy. Vybere si totiž milovník sladkého, zastánce zdravé stravy i vyznavač klasiky. Existují i recepty bez droždí, a tak si nadýchané pečivo zvládnete připravit hned, co na něj dostanete chuť.
Druhy pečiva
Pečivo není jen o klasických bílých rohlících. Za tímto pojmem se skrývá více.
- Běžné pečivo: rohlíky, housky, raženky, bagety či veky.
- Jemné sladké pečivo: koláče, šátečky, croissanty, záviny, vánočky a další druhy.
- Trvanlivé pečivo: perníky, oplatky, sušenky, slané tyčinky, krekry atd.
Pečivo dále můžeme rozdělit také pode druhu použité mouky. K dostání je celozrnné, vícezrnné, grahamové, žitné či žitnopšeničné. Existuje i pečivo bez mouky.
Jaké má pečivo využití v kuchyni?
Asi nejoblíbenější je pečivo jen tak obložené oblíbenými surovinami (šunka, salám, sýr, pomazánka, salát, zelenina, ...). Takto si ho můžete dát ke snídani, večeři, svačině a koneckonců klidně k i obědu. Často se také pečivo přikusuje k různým polévkám, dává se do mletého masa, aby bylo nadýchanější nebo si z něj udělejte lahodnou žemlovku.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Kdo by neznal mazanec - bochník nebo bochánek z kynutého těsta, zdobený křížkem a plátky mandlí, který se peče hlavně o Velikonocích. Jedná se prakticky o totéž těsto, ze kterého se pečou vánočky. Mazance se tradičně pečou na Bílou sobotu a patří k obřadnímu pečivu, které se chystalo k posvěcení do kostela.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Langoše jsou původem z Maďarska. Jedná se o pokrm z kynutého těsta, z mouky a tekutiny, ve tvaru placky. Z Maďarska se později rozšířil do Rumuska, Ukrajiny, na Slovensko, oblíbený je i u nás. Může se podávat ve slané verzi, potřený kečupem a zakysanou smetanou s utřeným česnekem, a posypaný strouhaným sýrem. Oblíbený je i na sladko, potřený marmeládou.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Loupák s máslem, džemem a kakaem je součástí mnoha snídaní. Jedná se o pečivo ze sladkého kynutého těsta, posypaného celým mákem. Zatímco croissant je produkt francouzské kuchyně, loupák patří do českých rodin.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Jidáše jsou sladké velikonoční pečivo z kynutého těsta, slazeného medem. Podle tradice by se měly snídat na Zelený čtvrtek, aby člověku přinesly zdraví. Zakrouceným tvarem mají připomínat provaz, na kterém se zrádný Jidáš oběsil.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Jidášovy provazy je tradiční, zvykoslovné velikonoční pečivo z kynutého těsta. Tenké válečky těsta jsou vždy po dvou zaplétané (zakroucené v sobě) jako provaz, na kterém se Jidáš oběsil.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Empanadas jsou šátečky z křehkého máslového těsta, které se plní různými nádivkami - masovou, sýrovou nebo i rybí. Empanadas jsou oblíbené nejen ve Španělsku a Portugalsku, ale i v Mexiku nebo Brazílii. Tyto šátečky se pak pečou v troubě. Mohly by se i smažit, ale byly by zbytečně mastné.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Burek pochází z turecké kuchyně, velmi populární je v zemích bývalé Jugoslávie a na celém Balkánu. Burek je pečené nebo smažené pečivo, které se peče z tenkého listového těsta - filo. Plnit se může mletým masem, sýrem nebo zeleninou.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Croissant je pečivo, které získalo název podle svého tvaru (srpek, půlměsíc). Peče se z vrstveného kynutého těsta, prokládaného změklým máslem, tyto vrstvy se vyvalují. Tomuto způsobu zpracování se říká laminování. Pečivo lze péci bez náplně nebo i s náplní. Plní se nugátem, čokoládou, marcipánem, lze použít i slanou verzi, kdy náplň tvoří šunka, sýr nebo špenát.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Dalamánky jsou drobnější pečivo (většinou oválné bochánky) z chlebového těsta pšenično-žitného nebo žitno-pšeničného s tmavou, pevnější střídou, vonící kmínem.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Bageta je druh pečiva, původem z Francie. Francouzsky "baguette" znamená proutek nebo hůlka. Bageta je tudíž dlouhého tvaru v poměru ke své šířce. Délka bývá od 40 cm až k 1 metru. Zajímavostí je, že každým rokem pořádají francouzští pekaři u katedrály Notre Dame soutěž o co nejdelší bagetu. Bageta je velmi oblíbená i u nás.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Banketky jsou drobné kousky pečiva z jemnějšího kynutého těsta, někdy jsou označovány za tiché společnice studených lahůdek. Nabízíme je ke slavnostním mísám, nářezům, aspikům, pomazánkám, také se dají použít k miniburgerům. Čerstvým a voňavým banketkám nikdo neodolá.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Beleše jsou něco mezi bavorským vdolkem a maďarským langošem. Připravují se z jednoduchého a levného kynutého těsta. Dříve je babičky opékaly na suchých plátech kamen. Dnes se pečou na suché pánvi, potírají se rozpuštěným máslem nebo sádlem, podávají se zdobené zavařeninou a zakysanou smetanou, nebo na slano, např. jako příloha k polévkám.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Boží milosti jsou známé již od doby M.D. Rettigové. Nejvíce spjaté jsou s masopustem, bývaly považovány za pečivo hojnosti - především díky tuku a cukru, tehdy vzácnostem. Někde se připravovaly i na Vánoce nebo Velikonoce, na Slovácku bývaly součástí svateb. Milosti jsou sice výborná, ale kalorická bomba.
Další témata
Další recepty
Přečtěte si Zobrazit více
Tohle zvládnou i děti: Vyrábíme zdravé a chutné domácí gumové medvídky
Tesco pro planetu: prostřednictvím virtuální prohlídky obchodní řetězec ukazuje, jak přispívá k ochraně životního prostředí
Retro okénko: Čokoláda Studentská pečeť je tu skoro půl století! V roce 1975 stála 11,80 Kčs, a patřila tak mezi dražší pochoutky