Zelenina na pánvi s marinovaným quornem
Zelenina obsahuje řadu cenných vitamínů. Články, rady a postupy, jak ji využít v kuchyni
Zelenina má na lidský organismus blahodárný vliv. Obsahuje totiž řadu antioxidantů, vitamínů a minerálů a vysoký podíl vlákniny. Navíc pomáhá udržet zdravou váhu, dodává energii, podporuje správnou peristaltiku střev a pomáhá v prevenci proti různým chorobám. To vše platí, pokud ji jíme dostatek, což je podle doporučení přibližně 400 gramů denně.
Jak se dá připravit zelenina?
Zelenina se dá připravit na různé způsoby. Zejména v létě je skvělá na grilu, během roku je pak nejlepší zelenina na pánvi na másle. Pokud chcete zeleninu do polévky, můžete ji jednoduše uvařit. Vynikající je také pečená zelenina. Možnosti jsou zkrátka neomezené.
Exotická, salátová, kořenová a další druhy zeleniny
Velkým lákadlem zeleniny je především její rozmanitost. Máte rádi salátovou zeleninu, či dáváte přednost třeba kořenové? Nebo naopak holdujete spíše méně známé zelenině? Pak vyzkoušejte některý z exotických druhů, jako je třeba oblíbené avokádo, mangold nebo pak-choy. Tak nebo tak do těla dostanete spoustu skvělých živin.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Julienne je gastronomický název pro zeleninu nakrájenou na velmi jemné proužky, nejčastěji určenou do polévky. Proužky můžeme nakrájet klasicky nožem, ale rychlejší to bude škrabkou julienne nebo na mandolíně - obě pomůcky se dají koupit v domácích potřebách.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Kari pasta, aromatická asijská lahůdka, je základem asijských jídel. Nejpálivější pasta je z ostrova Bali, je v ní totiž větší množství chilli papriček, thajská pasta je výrazně aromatická, a nejjemnější je pasta kambodžská. Kari pastami ochucujeme jak maso, tak zeleninu. Vhodnou přílohou k těmto pokrmům je rýže.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Hlávkové zelí se pěstuje jako košťálová zelenina. Ceněné jsou jeho listy, které tvoří typickou hlávku. Obsahuje vlákninu, vitamíny i minerální látky. Zelí se konzumuje syrové ve formě salátů a dušené jako příloha k našemu vepřovému a knedlíkům. Přidává se do polévek, nebo nakládá ke kvašení.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Chřestu lékařskému se lidově říká "špargl". Je to vytrvalá, dvoudomá bylina, která má dřevnatý oddenek. U nás se pěstuje v teplejších oblastech, na Mělnicku a na Moravě, zejména v Ivančicích. Tato zelenina má ozdravné účinky, obsahuje mnoho přírodních antioxidantů. Jsou známy dva druhy - zelený a bílý. Jeho sezóna je od května do června. Používáme ho jako přílohu k masu nebo rybám, do rizota, do salátů, nebo z něj vaříme polévku. Výborný je uvařený v páře a přelitý, např. holandskou omáčkou.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Dýně hokkaido je oranžový favorit mezi dýněmi. Na rozdíl od klasických druhů má všestranné použití. Často se používá na vaření polévek, na přípravu pyré, může se zapékat, pečou se z ní koláče. Chutné jsou i dýňové hranolky.Tuto dýni není třeba loupat, což výrazně usnadňuje přípravu. Je dobrým zdrojem vlákniny, obsahuje vitaminy A a C, a díky svému zbarvení také betakaroten.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Jalapeño jsou pálivé mexické chilli papričky. Jejich pálivost dosahuje 2 500 - 6 000 Scovilleových jednotek pálivosti (SHU). Zráním jalapeños červenají, ale ty zelené a zlehka zauzené se v řezech konzervují ve sladkokyselém nálevu. Jalapeños se běžně používají zejména v mexické kuchyni, ale jsou oblíbené celosvětově a můžete si je koupit i u nás. Obsahují hodně živin a mají řadu blahodárných účinků na naše zdraví.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Hrášek je nezralý plod v lusku hrachu. Není to luštěnina, ale řadí se mezi zeleninu. Známe chutné sladké kuličky, které vylupujeme z lusků. Z hrášku připravíme lahodnou polévku, přidáváme jej do omelet, je chutnou přílohou k masu, hodí se do rizota, a osvěží i bramborovou kaši. K dipozici je celý rok, prodává se mražený.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Jalovčinky jsou aromatické plody jalovce, v kuchyni využívané jako koření. Slouží při výrobě alkoholických nápojů (gin, borovička). Jsou vhodnou přísadou k pokrmům ze zvěřiny, do marinád, a do některých těžších pokrmů.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Chilli papričky jsou plody exotických druhů paprik, které rostou v tropech a subtropech. Tyto malé papričky vynikají svojí ostrostí, kterou způsobuje látka kapsaicin. Obsahují vitaminy C, B, a také karoten. Podporují chuť k jídlu a pokrmy dovedou příjemně okořenit (např. guláše). Opatrní musí být lidé s citlivým zažíváním, protože by jim mohly způsobit zdravotní potíže.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Chmel je na našem území pěstován již od 1. století. O rozvoj chmelnic se nejvíce zasloužil Karel IV. Chmel je nezbytnou surovinou při vaření piva. Chmelové šištice obsahují hořčinu lupulin, která dává pivu charakteristickou chuť, ale uplatní se i v čaji na uklidnění nebo koupeli. Český chmel je stejně vyhlášený jako české pivo. Mladé výhonky chmele se používají jako zelenina, jsou nejen chutné, ale i zdravé a obsahují hodně vitaminů skupiny B i minerálních látek.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Džuveč je pokrm, který pochází z Turecka a rozšířil se postupně po celém Balkáně. Připravuje se z masa, rýže a zeleniny, tudíž je podobný rizotu. Z masa se používá skopové, vepřové, hovězí a v menší míře drůbeží. Zelenina se může přidávat různorodá, např. rajčata, papriky, cuketa, cibule a fazolky. Dochucuje se česnekem, petrželí a červenou paprikou.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Dresink se oproti běžné zálivce liší tím, že se do základu z oleje a octa může přidat majonéza, kečup, smetana nebo jogurt. Použití dresinků je různé, některé se hodí např. na těstoviny a masité nebo rybí saláty. Jiné se dávají na zeleninové nebo ovocné saláty. Mnoho dresinků s různými přísadami se vyrábí komerčně.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Eintopf spojujeme hlavně s německou kuchyní, ale najdeme jej i v kuchyních jiných zemí. Jedná se totiž o jídlo z jednoho hrnce. Všechny suroviny se do něj buď najednou nebo postupně vloží, a pak záleží na tom, zda se vaří, dusí nebo peče. Tím, že se během několika hodin chutě prolnou, vznikne velmi chutný pokrm.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Dubáček je listový salát, který dostal tento název proto, že jeho listy jsou podobné dubovým. Někdy se mu říká česáček. Během růstu můžeme z růžice odebírat jeho listy, které postupně dorůstají do té doby, dokud nevykvete. Jeho chuť je mírně nahořklá, dubáček je skvělý do míchaných salátů nebo jako příloha k rybám. Z bylinek se k němu hodí česnek, cibule, pažitka i chilli papričky. Musí se rychle zpracovat, protože rychle vadne.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Feferonka je silnostěnná kulatá paprika, má výraznou červenou barvu, nízkou pálivost a je velmi šťavnatá. Od chilli papričky se liší svojí pálivostí. V čerstvém nebo sušeném stavu se feferonky přidávají do jídel, která mají být pikantní a lehce pálivá, např. do guláše. Ze zdravotního hlediska feferonky mírně snižují tlak, jsou vhodné při zvýšené hladině cholesterolu a dobře působí na žilní systém.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Dýně je tykev obecná, známá také jako turek. Jednoletá popínavá rostlina pochází z Jižní Ameriky, u nás je pěstovaná v několika druzích. Hokkaido, dýně máslová, muškátová, špagetová a další. Dýně jsou bohaté na vlákninu, mají nízkou energetickou hodnotu, je v nich betakaroten, vitamin E a prospěšné minerální prvky. Připravují se na sladko (koláče, kompoty) a kandované. Ve slané variantě jsou výborné na polévky, omáčky, zapečené pokrmy, pyré a další jídla.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Fenykl obecný je významná kořenová a léčivá rostlina, která má široké využití jak v kuchyni, tak v lidovém léčitelství. Ze semen se vaří čaj, který pomáhá uvolňovat peristaltiku střev již od kojeneckého věku, nálev má příjemnou a lehce nasládlou chuť. Bulvy jsou vhodným doplňkem k masu, např. kuřecímu, a také se z nich připravují velmi osvěžující saláty.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Džus je šťáva, kterou získáme vylisováním ovoce nebo zeleniny. Připravit si ji můžeme doma z jednoho nebo více druhů plodin. I v obchodní síti lze koupit mnoho druhů džusů z domácího i exotického ovoce, ty si pak jen rozředíme vodou podle vlastní chuti.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Česnek kuchyňský, allium sativum, je celosvětově známé koření, bez kterého si nedokážeme představit vaření. Vytrvalá rostlina má složenou kulatou cibuli, která se dělí do stroužků. Vytrvalá bylina pochází ze střední Asie, a již v historii jí byly přisuzovány posilující účinky. Oblíbená polévka česnečka je nejen chutná a zdravá, ale česnek je žádaný i v mnoha dalších pokrmech. Maso, ryby, zelenina, omáčky, saláty, tam všude je jeho místo.
Kulinářský slovník Přejít do slovníku
Pravlastí cibule je střední Asie. Tato rostlina je dvouletá. Pěstuje se v mnoha odrůdách, které se liší barvou, velikostí a také chutí, od jemné, po silně pálivou. Použití cibule v gastronomii je velmi široké. Používá se jako zelenina, i jako koření. Je základem mnoha omáček, gulášů a dalších pokrmů. Syrová se přidává do salátů. Důležitý význam má cibule i ze zdravotního hlediska, mimo jiné působí protizánětlivě a mírní projevy astmatu.
Předchozí 1 … 53 54 55 56 57 58 Další