Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Časté chyby při pěstování mrkve: Oblíbená kořenová zelenina se snadno pěstuje, ale péče o ni má svá úskalí
Zdroj: Pixabay, Klimkin

Mrkev patří mezi naše nejpoužívanější druhy zeleniny. Dá se běžně koupit, a to nejen čerstvá, ale i mražená nebo sterilovaná. Snadno se dá vypěstovat na zahradě a můžeme se jí zásobit pro velkou část roku.

Také se vám už stalo, že jste místo očekávaných mohutných mrkví sklízeli ubohé tenké kořínky? Buď jste se o mrkev špatně starali, nebo se na ní podepsalo počasí. A jak už to obvykle bývá, zklamanému zahradníkovi se opakovat neúspěch nechce. Přitom by stačilo vyvarovat se některých častých chyb při jejím pěstování.

Časté chyby při pěstování mrkve 

Dříve patřila mrkev do každé užitkové zahrady, dnes nad jejím pěstováním často váháme. Co je tedy lepší - mrkev pěstovat nebo kupovat? Alespoň menší záhon si zaslouží. Když se vyvarujeme některých běžných chyb při jejím pěstování, určitě poroste dobře. A které to jsou?

  • Příliš pozdní výsevy: Mrkev má dlouhou klíčivost (tři týdny, při chladném počasí i déle), proto ji vysejte co nejdříve na jaře. Nevadí, když ještě na záhon napadne sníh, však brzy roztaje. Když budete s výsevem dlouho váhat, možná přijdete o jarní vláhu a vaše mrkev pak poroste nevalně. Klíčení a počáteční růst mrkve usnadní přikrytí netkanou textilií, potíž ale je, že se pod ní daří i plevelům.
  • Tip 1: Vyplatí se označit řádky značkovacími semínky např. ředkvičkami nebo špenátem. Značkovací semena brzy vyklíčí a mladé rostliny vyznačí, kudy vedou řádky. Jejich okolí pak můžeme snadno okopávat. 
  • Nevhodná půda k pěstování: Mrkev nejlépe prospívá v humózní lehké půdě. 
  • Čerstvě pohnojená půda chlévským hnojem: To mrkev nemá ráda. 
  • Tip 2: Vyplatí se zaměřit na správný výběr vhodných (nebo naopak nevhodných) sousedů. Mrkev dobře prospívá vedle cibule.
  • Neudržovaný záhon: O záhon s mrkví je potřeba pečovat. Okopávejte ho a zbavujte plevelů. Mrkev jinak snadno zaroste.
  • Neprotrhaný porost mrkve: Mrkev, stejně jako další kořenová zelenina, potřebuje postupně stále více prostoru, proto ji včas protrhávejte a jednoťte. Malé mrkve zužitkujte v kuchyni (např. na zeleninový vývar). Pozdní odrůdy mrkve potřebují ještě více prostoru než rané karotky. 
  • Nedostatek vláhy: Zejména při letním horkém počasí mrkev trpí suchem, proto ji občas důkladně zalijte. Zálivka je vhodná i před odplevelováním, práce pak jde snadno.
  • Špatný postup při sklizni: Při sklizni pomohou rycí vidle a práci usnadní zavlažení.  Je-li záhon suchý, snadno utrhnete jenom nať. 
  • Rychle vadnoucí sklizená mrkev: Kořeny je třeba očistit od zeminy, nať ukroutit. Při ponechání natě kořeny brzy vyschnou. Mrkev skladujte v chladnu, případně ji uložte do mrazničky.

I když má pěstování mrkve některá úskalí, není nad čerstvou zeleninu z vlastní zahrady.

Pokud se vám pěstování mrkve daří, mohl by se vám hodit recept na její využití. Co třeba připravit lahodnou dušenou mrkev podle následujícího videa?

 

Další tipy a triky