Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak sbírat houby. Jak je zpracovat a využít v kuchyni

Říká se, že Češi jsou národem houbařů - a je to pravda. Přesto, že různé jedlé houby rostou téměř po celý rok, ta pravá houbařská sezóna pro nás začíná v druhé půlce léta a na podzim. Houbařským žním by měly předcházet deště a také teplé počasí, pak se opravdu máme na co těšit. Houbaření je pohodový relax na čerstvém vzduchu, kdy navíc spojíme příjemné s užitečným - vyvětráme se na procházce lesem a navíc obohatíme kuchyni voňavými lesními houbami.

 

Ať už sběr hub bereme jen jako odpočinek a relax na čerstvém vzduchu v tichém lese a nasbírané houby pak rozdáme rodině, přátelům či sousedům...nebo houby sbíráme pro vlastní spotřebu, protože milujeme chuť a vůni houbových polévek, smetanových houbových omáček, zapečených jídel s houbami nebo různých houbových zavařenin, dnes prostě houbaří téměř každý.

 

Ve sběru hub platí určitá pravidla

Snad nejdůležitějším pravidlem je - co neznám, to nesbírám. Sbíráme pouze ty druhy hub, které poznáme se stoprocentní jistotou. Ostatní necháme v lese.

Jak zpracovat čerstvé houby

A když už nás potkalo houbařské štěstíčko a my nasbírali ty "svoje" houby, je třeba je domů donést v obalu, kde se nezapaří - tedy nikoliv v igelitce, ale v obale, ve kterém houby mohou "dýchat", nejlépe ve vzdušném košíku. Domů přinesené houby pak co nejdříve zpracujeme.

Mohlo by vás zajímat

Čerstvé houby zpracujeme v kuchyni přímo, do některé z houbových omáček, sytých polévek s houbami nebo do oblíbené houbové smaženice. Receptů na houbové dobroty je nepočítaně, vybrat podle své chuti si může každý z nás. 

 

Jak dlouho houby vařit?

Při nedostatečném provaření hub - i těch jedlých - mohou strávníky potrápit potíže v podobě bolesti žaludku, nevolnosti či dokonce lehké otravy, a tomu se samozřejmě chce každý vyhnout.

Zpracování přebytků hub

Nebo si houby připravíme na pozdější použití (na zimu atd.) a část jich zamrazíme nebo usušíme. Tak vydrží až do další houbové sezóny (ty sušené, mražené je nutné zpracovat dříve), a my je můžeme použít v průběhu roku kdykoliv - třeba do polévek nebo pod maso.

Usušit houby dá dost práce. Potom je třeba dbát i na to, aby všechno to starání se kolem sušení nepřišlo vniveč a sušené houby se špatným skladováním nezkazily. Víte, jak sušené houby dobře uchovávat?

 

 

 

Komentáře (2)

urbandan: Děkujeme za upozornění. Hořčáky jsou na pohled krásné ...., ale je to pak zklamání.

Tak to me dostalo. Fotka cislo dve, aranzma hribku v kosiku. Hrib vlevo je na 100% Hřib žlučník, lidově HOŘČÁK.

Další tipy a triky