Jak zpracovat křen? Připravte si navzdory slzám báječné dochucovadlo s velkou silou
Křen patří mezi poklady našich zahrad, přesto jej ale pěstujeme jen opatrně, aby se nerozrostl až příliš. V obchodech si tento štiplavý a ceněný kořen můžeme koupit kdykoliv během roku. Jeho účinky oceníme především v zimě, v období chřipek a nachlazení.
Křenu se daří ve výživné půdě a prospěje mu přihnojování kompostem. Obvykle jej pěstujeme na trvalém stanovišti a opakovaně sklízíme. Křen se pěstuje z kořenových řízků. Kořeny křenu jsou velmi životaschopné a stačí, když v zemi po sklizni něco zůstane a křen znovu poroste. Květenství odstraňujeme, protože rostliny zbytečně vyčerpává. Hlavní sklizeň kořenů provádíme na podzim. Obvykle ale sklízíme výrazně tenčí kořeny než ty, které běžně kupujeme v obchodech.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Hodí se křenové listy i kořen
Křen pěstujeme především kvůli kořenu, ale v kuchyni se uplatní i velké křenové listy. Přidáváme je např. při nakládání kvašáků, ale oceníme je i při zavařování okurek v octovém nálevu. Křen dá všemu pořádný říz a správnou chuť.
Jak zpracovat křen
Máme pro vás několik rad, jak používat a zpracovat křen. Už jen jeho strouhání nám řádně "protáhne" dýchací cesty.
- Na podzim po vyrytí kořeny očistíme, ale neumýváme - stejně jako kořenovou zeleninu. Umyté kořeny jsou náchylné k plesnivění.
- Křen lze jednoduše uložit v bedničce s vlhkým pískem a postupně odebírat - tak to dělaly i naše babičky.
- Kořeny snadno zmrazíme. Mražení je výhodným způsobem skladování zeleniny, protože zachovává v nejvyšší míře kvalitu. Mražení křenu je zcela jednoduché. Křen zbavíme slupky a nakrájíme na menší špalíčky o velikosti, kterou využijeme na jedno použití. Po vyjmutí z mrazničky je ihned nastrouháme.
- Plátky křenu lze přidávat při sterilování zeleniny (okurek, červené řepy). Strouhaný křen se hodí při nakládání zelí a prodlužuje trvanlivost jablečného moštu.
- Strouhaný křen můžeme přidávat do pomazánek, používat k doplnění strouhaných jablek (vejmrda), jen tak přidat k vařenému jídlu, vhodný je do omáček (křenová omáčka).
- Pokud je váš křen ovadlý, podívejte se, jak jej snadno oživit.
Co připravit z křenu do zásoby
Ještě pro vás máme několik tipů:
- Oblíbenou dobrotou je jablečný křen. Připravujeme jej čerstvý nebo také zavařený do zásoby.
- Z křenu umixovaného se solí, octem, olejem, cukrem a trochou vody vytvoříme ostré dochucovadlo (krenex), které se hodí k pečenému masu a klobásám i do omáček. Uchovává se zasyrova, není potřeba zavářet.
- Můžeme připravit také křenovou pastu - jednoduché ochucovadlo z křenu, cukru, soli, octa a slunečnicového oleje. Před uložením je sterilujeme. Můžeme je přidávat do salátů, ale také k masu i uzeninám. Výborně se hodí k červené řepě.
Mohlo by vás zajímat
Podle následujícího videa si můžete uvařit báječnou křenovou omáčku. Počítejte s tím, že má, stejně jako vše křenové, pořádný říz, zvlášť pokud přidáte trochu syrového strouhaného křenu ještě na talíř.
Další tipy a triky
Přečtěte si Zobrazit více
Jak mrazit zeleninu. Při správném postupu ji zachováme v té nejlepší kvalitě
Jak skladovat kořenovou zeleninu. Uchovejte ji co nejdéle pěknou, svěží a kvalitní
Křen je užitečná trvalka: Není náročný na pěstování, odolá suchu i mrazu a v dvojici s vepřovým ovarem je nenahraditelný
Komentáře